Skupisz się na chorym dziecku, oni zatroszczą się o resztę. Tak rozwiążesz problem szpitalnego łóżka

MARCIN DŁUGOSZ
Z tym uciążliwym problemem w szpitalach zmagają się rodzice od dawien dawna. Nawet rządowe zapowiedzi i projekt ustawy nie zniechęcają niektórych placówek służby zdrowia do obciążania rodziców opłatami za opiekę nad dzieckiem w szpitalu. Skoro i tak trzeba ponosić koszty, można je chociaż zmniejszyć. Jak? Ubezpieczeniem.
Walkę o szpitalne łóżko dla rodzica może rozwiązać ubezpieczyciel. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje rodzicom sfinansowanie noclegu w szpitalu, w którym hospitalizowane jest ich dziecko 123rf.com
Karta Praw Dziecka-Pacjenta i Europejska Karta Praw Dziecka gwarantuje prawo do obecności rodziców w szpitalu. Zgodnie z przepisami szpital może jednak nałożyć na nich opłatę za poniesione koszty ich przebywania przy dziecku. Obejmują one głównie nocleg (tzw. szpitalne łóżko dla rodzica), posiłki czy dostęp do węzła sanitarnego.

W skali kraju stawki są bardzo różne, ponieważ zależą od wyliczenia, jakie przyjmie szpital. Niektóre z nich naliczają je dosłownie za wszystko, inne nie pobierają ich pod warunkiem, że rodzic nie wyrazi chęci noclegu. Dla wielu opiekunów możliwość spędzenia nocy przy szpitalnym łóżku malucha to jednak ważna sprawa.
Dla wielu rodziców możliwość spędzenia nocy przy szpitalnym łóżku malucha to ważna sprawa. Dziecko też inaczej znosi pobyt w szpitalu, gdy przez dłuższy czas towarzyszą mu rodzice123rf.com
Dyrektorzy placówek, którzy mają dużą swobodę w ustalaniu stawek opłat za opiekę bliskich nad chorym dzieckiem (obecnie obowiązująca ustawa nie zabrania im takiego postępowania) argumentują, że muszą tak robić, ponieważ NFZ nie zwraca im kosztów za pobyt rodziców w szpitalu. Niezależnie od przyczyn, fakt jest taki, że rodzice mają kłopot.

Tym opiekunom, którym się nie przelewa, pozostaje zrezygnować z czuwania przy hospitalizowanym dziecku. Eksperci od zdrowia zwracają jednak uwagę, że obecność rodziców i opieka nad dzieckiem, które trafiło do szpitala, jest jednak nie tylko wskazana, ale wręcz niezbędna. I to z kilku co najmniej powodów.

Po pierwsze, dziecko łatwiej znosi psychicznie pobyt w szpitalu i nie musi martwić się dodatkowo rozłąką z rodzicami. Po drugie, obecność rodziców odciąża w pracy pielęgniarki, których w szpitalach jest zwykle za mało. I po trzecie, pozwala rodzicom nauczyć się opieki nad dzieckiem, które np. przeszło operację i wymaga teraz rehabilitacji.
Rozwiązaniem, które pozwala połączyć możliwość pobytu w szpitalu z niższymi kosztami za szpitalne łóżko dla rodzica, jest polisa123rf.com
W obecnej sytuacji optymalnym rozwiązaniem, czyli takim, które pozwala połączyć możliwość pobytu w szpitalu z niższymi kosztami za szpitalne łóżko dla rodzica, wydaje się polisa. Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje rodzicom sfinansowanie noclegu w szpitalu, w którym hospitalizowane jest ich dziecko.

Na ogół taka usługa jest częścią większego pakietu ubezpieczeniowego. Może być np. jednym ze składników świadczenia assistance oferowanego przy ubezpieczeniu dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w żłobku czy przedszkolu. W efekcie rodzice otrzymują dużo większe wsparcie w razie hospitalizacji dziecka.

W końcu wypadek czy choroba dziecka wymagająca leczenia w szpitalu pociąga za sobą najróżniejsze wydatki, a nie tylko ewentualne opłaty nakładane przez szpital na rodziców za ich pobyt w placówce. Z wykupionym pakietem ubezpieczeniowym cały ten okres zawirowań w życiu rodziny może być chociaż nieco łagodniejszy od strony finansowej.