"Niektórzy oddaliby wszystko za jeden dzień". Kampania, którą udostępniają nawet gwiazdy

Katarzyna Grzelak
Jeden dzień wart całe życie – to hasło nowej kampanii Fundacji Zobacz. Jestem. W mocnym spocie fundacja chce zwrócić uwagę na problem samobójstw wśród dzieci i pokazać rodzicom, co może pomóc uniknąć podobnych tragedii. Okazuje się, że wystarczy jeden dzień, aby ocalić czyjeś życie.
Kampania ma na celu zapobieganie samobójstwom wśród dzieci i nastolatków Fot. YouTube/Zobacz. Jestem
W ubiegłym roku aż 2 tysiące dzieci próbowało się zabić. 500 z nich nie udało się uratować. Tyle samo dzieci ginie rocznie w wypadkach samochodowych. Szacuje się, że 1 dziecko na 10 miewa myśli samobójcze.

Kampania "Jeden dzień..." ma pokazać rodzicom dzieci i nastolatków, że główną rolę w zapobieganiu tragediom odgrywają właśnie oni. Co zrobić, żeby nie przegapić ważnych sygnałów w zachowaniu naszych dzieci?

Przede wszystkim – poświęcać im czas. "Bądź blisko – poświęć wyłącznie swojemu dziecku jeden zwykły dzień w tygodniu. Tak bez żadnej okazji. Nie przegap sygnału" – apelują twórcy kampanii na stronie jedendzien.com.pl.
YouTube/Zobacz JESTEM
Kampania cieszy się dużym zainteresowaniem, także wśród gwiazd. – Jestem matką nastolatka. Dlatego niezmiernie ważna i potrzebna wydaje mi się być kampania Fundacji Zobacz Jestem. Zobaczcie, udostępnijcie – napisała na swoim Instagramie aktorka Magdalena Stużyńska, znana m.in. z serialu "Przyjaciółki".Jak rozpoznać myśli samobójcze?
Na stronie Fundacji można znaleźć wiele wskazówek na temat tego, co w zachowaniu dzieci lub bliskich powinno nas zaniepokoić lub zwrócić naszą uwagę.


"Sygnały ostrzegawcze mogą być niespecyficzne – łatwo je przeoczyć lub zbagatelizować, na przykład przypisując je "wiekowi rozwojowemu". Dla niektórych z nich trudno jednak znaleźć inne wytłumaczenie niż skłonności samobójcze" – czytamy na stronie kampanii.

Wśród zachowań, które powinny wzbudzić czujność, znajdziemy:
– izolacja społeczna – wycofywanie się z kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, odwracanie się od nich, negowanie ich
– zainteresowanie lub nawet zaabsorbowanie śmiercią – dziecko przegląda strony internetowe dotyczące śmierci, dużo mówi i interesuje się śmiercią, rysuje śmierć, pisze opowiadania o śmierci, samobójstwie, rozmawia o zmarłych członkach rodziny, interesuje się tematyką życia po śmierci itp.
– wyraźne zmiany osobowości – "dziecko nie do poznania"
– poważne zmiany nastroju – zwykle znaczne obniżenie nastroju lub znaczne wahania nastroju
trudności w szkole – obniżenie jakości pracy, efektów w nauce, problemy z koncentracją uwagi, przynoszenie gorszych stopni itp.
– brak dbałości o wygląd zewnętrzny
– używanie alkoholu i/lub narkotyków
– zwiększona trudność w kontrolowaniu emocji
– nasilony smutek, rozpacz, rozdrażnienie, złość i irytacja
– znacząca zmiana rytmu dobowego – zaburzenia snu i jedzenia
– utrata zainteresowań, porzucenie dotychczasowego hobby, niechęć do rozrywek
częste skargi dotyczące złego samopoczucia fizycznego bez wyraźnej przyczyny somatycznej, np. ciągłe zmęczenie, bóle głowy, brzucha, ciągła nuda
– rozmawianie o samobójstwie lub jego planowanie
– wzrost impulsywności – zachowania impulsywne, stosowanie przemocy, zachowania agresywne, autoagresywne
– ucieczki z domu, częste wagary, zachowania buntownicze
– odrzucanie pomocy – "nikt nie może mi pomóc", "nic już nie da się zrobić"
– oskarżanie się, poczucie winy – "zasłużyłem sobie na to", "sama tego chciałam"
– komunikaty werbalne dotyczące własnej beznadziejności i bezwartościowości – "wszystko jest bez sensu", "do niczego się nie nadaję"

Jeśli zmiany w zachowaniu twojego dziecka budzą twoje wątpliwości i niepokój, najpierw spróbuj z nim porozmawiać. Wiele wskazówek na temat przygotowania i przebiegu takiej rozmowy możesz znaleźć na stronie Fundacji Zobacz. Jestem.

Najważniejsze, aby nie bagatelizować problemu, ale też nie popadać w panikę. Podejdź do dziecka z otwartością, nie neguj jego uczuć, pokaż, że je kochasz i że ma w tobie oparcie. Jeśli nie jesteś pewna/pewny, czy poradzisz sobie sam, podziel się obawami ze specjalistą. Podpowie, co robić dalej.

Jeśli szukasz pomocy w kryzysie, ty lub ktoś z twoich bliskich mierzy się z myślami samobójczymi bądź traumą po samobójstwie kogoś bliskiego, zgłoś się do Fundacji.