Nauczyciel zdradza 10 rzeczy, których musisz nauczyć dziecko. Zdążysz przed wrześniem?

Ewa Bukowiecka-Janik
Rodzice, których dzieci chodziły do przedszkola, a teraz pójdą do zerówki, nie mają się czym stresować. Będzie więcej nauki i dyscypliny, jednak zasady pozostają te same. "Zerówkowa rzeczywistość" może być za to sporym zaskoczeniem dla dzieci, które pierwszych 5 lat swego życia spędziły z rodzicami lub nianią.
10 rzeczy, które powinno umieć dziecko przed pójściem do zerówki. Fot. Pixabay / Floridanana / CC0 Public Domain
Dlatego mama dwójki dzieci i nauczycielka Stephanie Duncan sporządziła listę 10 rzeczy, które jej zdaniem powinno umieć dziecko przed pójściem do zerówki. Zdecydowanie ułatwią one start i tobie, i maluchowi.

Naucz dziecko wykonywania prostych poleceń
Wbrew pozorom nikt nie oczekuje od dziecka, że przychodząc do zerówki, będzie umiało samo zawiązać sobie buty i liczyć do stu. Wystarczy umiejętność reagowania na proste polecenia typu "ustaw się w kolejce", "dołącz do nas". To zaoszczędzi dziecku stresu i pomoże się odnaleźć w harmonogramie dnia.

Naucz dziecko samodzielnie się ubierać
Zima to najgorszy czas dla przedszkolnych nauczycieli. Bo jak tu pomóc kilkunastoosobowej grupie 5-latków w zakładaniu kolejnych warstw, pilnowaniu rękawiczek i zawiązaniu szalika, by wyskoczyć na 20 minut na dwór, a potem wrócić i zdążyć na podwieczorek? To zadanie nie do wykonania, jeśli wszystkie dzieci w grupie będzie trzeba po kolei ubierać.


Dlatego Stephanie Duncan radzi, by nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się. Przy okazji warto wrócić uwagę, by czynności te były jak najmniej skomplikowane – jak najmniej wiązań i guzików, a jak najwięcej zamków ekspresowych i rzepów.

Naucz dziecko samodzielnie otwierać pojemnik na drugie śniadanie
… lub pakuj je tak, by dziecko nie musiało się pół przerwy szarpać z foliówkami czy skomplikowanym zamknięciem pudełka. Jednak najpierw dowiedz się czy do zerówki, do której pójdzie twoje dziecko, noszenie drugiego śniadania w ogóle będzie potrzebne. Organizacja posiłków zależy od placówki.

Naucz dziecko pilnować swoich rzeczywiste
Dzieci, które chodziły do przedszkola od 3. roku życia, zazwyczaj potrafią to doskonale – zagubienia ukochanych przytulanek przyniesionych z domu zdarzają się nagminnie, dlatego maluchy pilnują swoich rzeczy, jak oka w głowie.

Zwróć uwagę, jak twoje dziecko radzi sobie z przechowywaniem swoich rzeczy – czy pamięta gdzie je zostawia, czy potrafi je znaleźć. Najlepiej naucz dziecko odkładania konkretnych rzeczy zawsze w to samo miejsce – czapka i szalik w rękaw kurtki, przytulanki do jednego kosza, zabawki do drugiego. Warto też nauczyć dziecko pakowania najważniejszych rzeczy typu czapka czy butelka z wodą do plecaka. Ten nawyk pozwoli twojemu pięciolatkowi zachować wszystkie swoje rzeczy.

Nie planuj dla dziecka dodatkowych zajęć
Dzieci, które idą do zerówki, a wcześniej nie chodziły do przedszkola, najprawdopodobniej będą wracać z zajęć bardzo zmęczone. Stephanie Duncan radzi, by zadbać o spokojny długi sen dziecka. Nie planujemy dodatkowych atrakcji, po prostu pozwólmy się dzieciom wyciszyć i odpocząć, by kolejny dzień był udany.

Naucz dziecko odczytywać własne imię
W placówkach często podpisuje się rzeczy czy szafki imieniem i nazwiskiem dziecka. Według nauczycielki Stephanie Duncan byłoby idealnie, gdyby dziecko potrafiło rozpoznać swoje imię i nazwisko napisane na kartce papieru. To znacząco pomoże mu odnaleźć się w organizacji zajęć.

Naucz dziecko korzystać z toalety
Nauczyciele przedszkolni doskonale wiedzą, że nawet starszakom zdarzają się wpadki. Dlatego dobrze jest wyposażyć dziecko w dodatkowy komplet ubrań. Jednak poczucie bezpieczeństwa twojego dziecka znacznie wzrośnie, jeśli samo będzie potrafiło poradzić sobie w toalecie.

Ważne jest, by umiało się poprawnie wytrzeć, rozebrać i ubrać. Dużym ułatwieniem jest kupowanie wygodnych ubrań na gumce, aby nie komplikować dziecku sprawy guzikami, zamkami ekspresowymi czy sztywnymi tkaninami.

Naucz dziecko obchodzić się z książkami
Nie musi umieć czytać. Wystarczy, że będzie wiedziało, gdzie jest początek, co to jest spis treści i w którą stronę należy przerzucać kartki. Wówczas bezstresowo postawi pierwsze kroki na ścieżce nauczania. Jak to zrobić? Najlepiej czytając z dzieckiem każdego dnia.

Przygotuj dziecko na rozłąkę
...jeśli oczywiście masz taką możliwość. Kilka godzin bez rodziców w nowym miejscu nawet dla 5-latka potrafi być bardzo stresujące. Najlepiej jest zatem rozmawiać z dzieckiem zanim nadejdzie wrzesień i sprawdzić, jak dziecko znosi takie rozstania.

Nawet jeśli przez pierwsze tygodnie będzie ciężko, Stephanie Duncan twierdzi, że to kwestia czasu, a im więcej zrozumienia i cierpliwości wykażemy, tym szybciej i łatwiej trudny czas minie.

Cieszcie się wakacjami!
"Jeśli to ostatnie lato przed zerówką, zaufaj mi – jest święte", pisze Stephanie Duncan. Bawmy się z dziećmi, cieszmy z beztroski i nie przejmujmy się, czy dziecko sobie poradzi, bo – jak zapewnia nauczycielka – poradzi sobie na pewno.

– Moje serce pęka za każdym razem, gdy słyszę, jak uczeń pyta, kiedy będzie weekend. Wyobraź sobie życie, które polega na czekaniu na weekend już w tak młodym wieku! – pisze Duncan i apeluje, by na każdym etapie z nauki robić zabawę, nie traktować zerówki jak przykrego obowiązku.
Źródło: scarymommy.com