Jej syn prawie umarł, bo lekarze "kazali czekać". Teraz ostrzega innych rodziców

Redakcja MamaDu
Dzięki czujności swojej mamy historia 5-letniego chłopca nie skończyła się dobrze. Jednak to ostrzeżenie dla wszystkich rodziców.
Wysypka przy gorączce plamistej Zrzut z ekranu/facebook.com/danielle.megan
Dziecko miało kleszcza
Mason, 5-latek ze Stanów Zjednoczonych, spędzał czas u swoich dziadków i właśnie po tej wizycie rodzice odkryli na jego brzuchu kleszcza. Pomimo usunięcia pajęczaka i zdezynfekowania ranki, następnego dnia okolice pępka chłopca były opuchnięte i zaczerwienione. Mama, Danielle, zabrała syna do lekarza. Ten przepisał antybiotyk i zalecił obserwację, ponieważ uznał, że to bakteryjne zapalenie skóry.

Stan dziecka jednak nie poprawiał się, miało biegunkę, gorączkę, chłopiec narzekał na ból brzucha. Następnie jego ciało pokryła wysypka. Kolejna wizyta u lekarza nie przyniosła rodzicom odpowiedzi na pytanie, co dzieje się z ich pociechą. Specjalista ponownie odesłał ich do domu, twierdząc, że po 6 dniach wysypka na ciele powinna zniknąć. To jednak nie uspokoiło Danielle i jej męża, dlatego samodzielnie postanowili poszukać, co dolega Masonowi.


Gdzie można się zarazić gorączką plamistą
Z powodu wczepienia się kleszcza, chłopiec zachorował na gorączkę plamistą Gór Skalistych. Ta odkleszczowa choroba jest bardzo groźna i może doprowadzić do paraliżu, a nawet śmierci, mówi się o niej jednak mniej niż o boreliozie czy odkleszczowym zapaleniu mózgu. Chociaż nazwa gorączka plamista Gór Skalistych wskazuje bezpośrednio na lokalizację, w której doszło do zarażenia, to jest to również powód, dla którego mama chłopca zdecydowała się na publikację ostrzeżenia.

Gorączka plamista to grupa chorób wywołanych infekcją bakteryjną (riketsjami). Bakterie przenoszą kleszcze na całym świecie, dlatego końcowy człon nazwy zależy od położenia geograficznego. Rozróżnia się gorączkę plamistą śródziemnomorską w Europie, gorączkę plamistą orientalną w Azji, dur kleszczowy w Australii, gorączkę plamistą na Tasmanii, gorączkę plamistą Gór Skalistych w USA i gorączkę São Paulo w Brazylii.

Jakie są objawy gorączki plamistej?
Nieleczona choroba może prowadzić do paraliżu, utraty słuchu czy martwicy. Bakteria wywołuje stan zapalny naczyń krwionośnych i uszkadza narządy (płuca, serce). Główne objawy to gorączka (trwająca 2-5 dni), czarny strup w miejscu ukąszenia, ból głowy i brzucha, nudności, wymioty, ból mięśni, brak apetytu i właśnie wysypka, która przybiera formę różowych plamek i jest najczęściej plamisto-grudkowa lub pęcherzykowa. Nie swędzi i pojawia się po 2-4 dniach od ukąszenia, jednak nie u każdego.

Leczenie polega na podawaniu antybiotyków i najskuteczniejsze jest, gdy zostanie rozpoczęte w ciągu 5 dni od pojawienia się objawów.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl