Tych produktów z grilla nie powinno jeść dziecko. Dietetyczka radzi jak je zastąpić czymś zdrowym

Redakcja MamaDu
Potrawy dla dzieci z grilla nie powinny być mocno przypieczone i tłuste. Grillować można warzywa, owoce i inne zdrowe przekąski. Dowiedź się, z czego zrezygnować podczas grillowania z dzieckiem, a co włączyć do dań. Tradycyjnie przygotowaną kiełbasę z grilla i karkówkę, zastąp czymś innym, zdrowszym dla dziecka. Mamy kilka na prawdę dobrych pomysłów!
Czy potrawy z grilla są zdrowe dla małych dzieci? Prawo autorskie: ivankoivanko / 123RF Zdjęcie Seryjne
Ewa Sypnik-Pogorzelska, dietetyczka z dietosfera.pl podpowiada, co z grilla jest zdrowe dla dziecka, a co szkodliwe.

NIE! 5 rzeczy z grilla, których nie zaleca się dla dzieci
1.Tłuste gatunki mięs, które wymagają długiej obróbki termicznej, aby w ogóle nadawały się do jedzenia. Mięso poddane działaniu wysokiej temperatury (nawet 200st C podczas grillowania), wytapia tłuszcz, który skapując na żarzący się węgiel, spala się i wytwarza toksyczny, rakotwórczy dym. To ostatecznie wytwarza substancje rakotwórcze.

2. Przypalone, zwęglone mięso – to źródło rakotwórczych WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) i HAA (heterocykliczne aminy aromatyczne), benzopirenu.
Dziecko nie powinno spożywać też produktów grillowanych bezpośrednio przygotowanych na ruszcie, ponieważ tłuszcz wytapiany z mięsa typu: karkówka, boczek spada na żar i spala się – powstają trujący, rakotwórczy dym, który osiada na grillowanych produktach, również na grillowanych obok warzywach.


3. Mięsa mocno przyprawione gotowymi marynatami oraz mięsa peklowane. Najczęściej pekluje się w roztworze saletry, a w wyniku obróbki termicznej takiego produktu powstają nitrozaminy i akrylamid, również niekorzystne dla naszego zdrowia. Gotowe marynaty to źródło glutaminianu sodu i tłuszczy trans.

4. Niedopieczone mięso zagraża zatruciem pokarmowym. Lepiej pokroić mięso w mniejsze kawałki, a przed podaniem zawsze sprawdzić, czy nie jest surowe.

5. Słone potrawy, przesolone, mocno doprawione. Dbając o zdrowie naszych dzieci, ale też dorosłych powinniśmy zwracać na to uwagę. Nasza dieta i tak obfituje w nadmiar przetworzonej żywności, cukru i soli co może doprowadzić do wielu chorób np. nadciśnienia i innych chorób układu krążenia.

TAK! 5 rzeczy z grilla dla dzieci, po które warto sięgać
1. Chude mięso, drób, indyk, ryby zawierają niską ilość tłuszczy. Warto wiedzieć, że delikatne białe mięsa czy ryby krócej się grilluje (krótsza obróbka termiczna jest korzystniejsze dla zdrowia).

2. Zamiast gotowego ketchupu czy majonezu – własne dipy jogurtowe z zieleniną typu: natka, koperek albo podduszone pomidory z oregano jako dodatki do przygotowanych mięs.

3. Owoce – upieczone jabłka, banany czy ananasy podane z cynamonem to świetny, prosty zdrowy deser. Sprawdzą się w tej roli jabłka, gruszki, winogrona, ananasy. Owoce pokrój i umieść na grillu, następnie pod koniec pieczenia posyp orzechami. Tackę umieść w centralnym miejscu grilla i przykryj go pokrywą. Po 15 minutach powinny być gotowe. W ten prosty sposób skomponujesz zdrowy deser.

4. Naturalne marynaty przygotowane samemu, zawierają cenne przeciwutleniacze. Przyprawy tupu tymianek, czosnek, szałwia z datkiem cytrusów i dobrej oliwy to marynaty, które mogą pomóc wyeliminować lub zmniejszyć zawartość rakotwórczych substancji, które są efektem ubocznym grillowania. Z ostrymi przyprawami (curry, chilli, pieprz) zawsze musimy być ostrożni. Istnieje ryzyko, że podrażnią jeszcze bardzo delikatny układ pokarmowy. Podaje się je w minimalnych ilościach od 2 roku życia. Suszone i świeże przyprawy można stosować do sałatek, jagnięciny, wieprzowiny.

5. Warzywa jako dodatek do szaszłyków z kurczaka czy same warzywne szaszłyki jako źródło przeciwutleniaczy, błonnika pokarmowego. Uczymy dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych.

Proponujemy cukinię (zawiera potas, żelazo i magnez oraz witaminę C, K, PP i B1, beta karoten) i bakłażana (ma mało kalorii i nie kumuluje azotanów ani innych związków chemicznych). Cukinia smakowo dobrze komponuje się z rybą. Przygotuj patyczki do szaszłyków (namocz na co najmniej 1 godzinę w zimnej wodzie) i przygotuj marynatę.

Przepis na marynatę:
4 łyżki octu balsamicznego
2 łyżki miodu
1 łyżka drobno posiekanego koperku
sól, pieprz

Następnie przygotuj łososia i cukinię: umyj, osusz, pokrój w większe kostki. Przygotuj cukinię: pokrój je na grubsze plastry. Na patyczki do szaszłyków nadziej na przemian łososia i cukinię. Szaszłyki ułóż na tackach na rozgrzanym grillu i piecz po ok. 5-7 minut z każdej strony.

Bakłażana na grillu można przygotować w bardzo prosty sposób. Wystarczy go umyć, przekroić na pół i lekko ponacinać nożem. Co dokładnie robić? W misce wymieszaj przyprawy z olejem i natrzyj bakłażana. W takim połączeniu odstaw na 20-30 minut. Grilluj na dobrze rozgrzanym grillu, przekrojoną połową do dołu przez pierwsze piec minut, następnie odwróć i grilluj około 10 minut.