Jemy, choć nie powinniśmy. 5 produktów, które niszczą tarczycę

Redakcja MamaDu
Tarczyca to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Pomaga w kontrolowaniu metabolizmu, reguluje temperaturę ciała i pracę serca. Problemy z tarczycą zostają zauważone na ogół, gdy narząd wytwarza za mało lub za dużo hormonów. W przypadku niedoczynności tarczycy osoba cierpi na osłabienie, depresję, wrażliwość na zimno i nadmierne tycie. Niedoczynność powoduje nadmierna potliwość, nieregularną pracę serca i nerwowość. Co powoduje choroby tarczycy?
Czego nie jeść, gdy ma się problem z tarczycą? Prawo autorskie: wavebreakmediamicro / 123RF Zdjęcie Seryjne
Przyczyn tarczycy jest wiele
Genetyka, choroby autoimmunologiczne, stres, zanieczyszczenia środowiska, a także spożywanie niektórych produktów spożywczych to czynniki, które niekorzystnie oddziałują na tarczycę. Sprawdź, co znajduje się na liście produktów niepożądanych.

Tarczyca i gluten
Mówi się o tym, że to jeden z produktów, który podrażnia układ odpornościowy. To mieszanina białek roślinnych, która występuje głównie w pieczywie, makaronie i produktach mącznych. Osoby, które zmagają się też z celiakią, są w grupie zwiększonego ryzyka chorób tarczycy. Przypuszczenie to potwierdziły badania, przeprowadzone w 2007 roku przez grupę naukowych w Wielkiej Brytanii.


Nadwrażliwość na gluten może być przyczyną stanów zapalnych, dolegliwości pokarmowych oraz problemów hormonalnych. To powody, dla których z diety powinny zostać wykluczone płatki zbożowe, ciastka, pieczywo, makarony. Dobrym zamiennikiem jest niezwykle zdrowa komosa ryżowa lub gryka.
Są różne stanowiska dotyczące kwestii spożywania glutenu, do myślenia daje jednak badanie opublikowane w 2010 roku w „Journal of the American Medical Association”. Dotyczyło histopatologii jelita cienkiego i ryzyko śmiertelności w celiakii. Naukowcy wykazali, że osoby ze zdiagnozowaną, niezdiagnozowaną oraz „utajoną” celiakią albo uwrażliwieniem na gluten wykazywały większe ryzyko śmierci, głównie z powodu choroby serca i raka.

Ryzyko było większe o 39 procent u osób z celiakią, 72 procent u osób z zapaleniem jelit wywołanym przez gluten i 35 procent zwiększonego ryzyka u osób z wrażliwością na gluten, ale bez celiakii.

Z glutenem ostrożnie
Są to przełomowe badania, które dowodzą, że nie trzeba mieć zaawansowanej celiakii z pozytywnym wynikiem biopsji jelit, aby mieć poważne problemy zdrowotne i powikłania, prowadzące do śmierci, w wyniku spożywania glutenu.

Sól
Według WHO dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 5 gramów, objętościowo to jedna łyżka do herbaty. 75 proc. soli pochodzi z dań, które spożywamy w barach szybkiej obsługi. Nadmiar soli niszczy nie tylko tarczycę, ale powoduje też nadciśnienie i choroby serca.

Surowe warzywa
Brokuły, kalafior, brukselka, kapusta – warzywa krzyżowe blokują funkcje tarczycy. Co więcej, wymienione surowe warzywa zawierają goitrogeny – substancje antyodżywcze, które hamują wchłanianie substancji z pożywienia. Utrudnia m.in. przyswajanie jodu, a to z kolei zmniejsza działanie ważnego hormonu TSH (tyreotropiny).

Zalecane warzywa to te, które mają dużo witaminy A, C i beta-karotenu. Będzie to oczywiście surowa marchew i gotowane lub przyrządzony na parze: szpinak, botwinka, jarmuż, dynia, czerwona i żółta papryka, bataty. Z grupy warzyw o wysokim poziomie witaminy C poleca się surową natkę pietruszki, sałatę rzymską i inny rodzaj zielonych sałat.

Nabiał
Wszelkie jogurty, twarożki, słodzone produkty mleczne spowalniają przemianę materii. Podobnie jak w przypadku glutenu może to wywołać wiele reakcji niepożądanych: wzrost masy ciała, wzdęcia, alergie skórne i spowolnioną pracę jelit. Dla tych osób, które nie potrafią zrezygnować z mleka krowiego, sugeruje się spożywanie np. mleka ryżowego.

Cukier
Tarczyca odpowiada również za prawidłową przemianę materii. Cukier w diecie spowoduje dodatkowo zmęczenie, wzrost wagi i zmiany nastroju.

Źródło: Gazeta Wyborcza