Do wszystkich rodziców, którzy czytają dziecku bajkę po raz setny

Wiktoria Dróżka
Czy wiesz, że każdego wieczoru, kiedy tulisz swoje dziecko i czytasz bajkę, faktycznie przegotowujesz je do sukcesu akademickiego? Dzieje się coś magicznego, co ma kluczowe znaczenie na przyszłość dziecka. To, co czytasz na poziomie przedszkola, ma wpływ na wyniki testów końcowych w szkole i sukcesy akademickie w przyszłości. Jak to możliwe, że rozwojowi dziecka sprzyja czytanie tych samych bajek? Nawet jeśli, zarówno ty i jak dziecko znacie je już na pamięć? Czy to nie strata czasu?
Prawo autorskie: danr13 / 123RF Zdjęcie Seryjne
O zrozumienie słownictwa chodzi
Jeśli każdego wieczora rozmawiasz z dzieckiem i czytasz jemu bajki, wzbogacasz jego słownictwo. W jaki sposób dzieci uczą się nowych słów? Poprzez doświadczenie i znaczący kontekst. Literatura dziecięca używa języka w nowy i żartobliwy sposób, a twój przedszkolak jest jak gąbka, która wchłania wszystko.

Kiedy dzieci uczą się czytać, nabywają umiejętności, które pomagają im w rozkodowaniu słów, a potem ich używaniu. Czytane zdania muszą mieć sens, które dzieci zrozumieją i wyobrażą sobie opisywaną historię. Samo słownictwo jest bardzo ważnym, choć często pomijanym elementem rozwijania intelektu czytelników.


W jaki sposób wiąże się to z wykonywaniem testów?
Następnym razem, gdy przedszkolak da ci do przeczytania do snu "Czerwonego kapturka" po raz milionowy, nie rozpaczaj.

Wydaje się, że wiek przedszkolny to lata, kiedy rodzic nie musi się martwić o testy szkolne. Chociaż do tego etapu sporo czasu, już teraz przygotowujesz dziecko do czytania ze zrozumieniem poleceń i pytań na teście. Więc jeśli dzieci będą dobrze rozumiały słownictwo, będą miały też większą zdolność rozumienia zadań. A to ustanawia fundament, którego potrzebują, aby odnieść sukces.

Oto kilka dodatkowych strategii, które pozwolą ci uprościć nocną rutynę czytania książek dzieciom
1. Zadawanie pytań. Dobrze zadane pytania otwarte, dają wgląd w to, ja dzieci myślą i rozumują. Gdy czytasz córce bajkę, a główny bohater wspomniał o "najlepszym przyjacielu", zapytaj ją: "Jak najlepszy przyjaciel jest inny niż zwykły przyjaciel?"

2. Wskaż nowe słownictwo lub słowa, które nie są często używane w twoim domu. Zatrzymuj się i wyjaśniaj dzieciom, czym jest np.: obwodnica, raj.

3. Zapytaj o szczegóły na ilustracjach. Przerywanie w różnych momentach i podziwianie sztuki na ilustracji jest szczególnie ważne, gdy setny raz czytasz ulubioną książeczkę twojego dziecka. Do tej pory zapamiętali książkę i znają słowa na pamięć. Zamiast czytać, rozdrażniony monotonią książki, zatrzymaj się i spójrz na szczegóły na ilustracjach. Zadaj swojemu dziecku pytania dotyczące zdjęć i zachęć ich do korzystania z tego nowego słownictwa, którego słuchali, gdy czytasz je powtarzalnie.

Buduje mózg i serce
Czytanie dziecku każdej nocy jest nie tylko wspaniałym sposobem na rozwój mózgu, to także "buduje" serce. Najlepsze chwile w zgiełku dnia codziennego to te, gdy przytulamy przed snem dzieci, czytając im historię, która rozbawia każdego z was. Może to być przyjemny czas dla dziecka i rodzica również.


Źródło: www.mother.ly