Czy wiesz, co oznacza: "Jestem 1 na 10"? Kobiety nie chcą już milczeć na temat choroby

Ewa Podleśna-Ślusarczyk
To nie są tylko czcze gadki, ale twarde statystyki. Co dziesiąta kobieta cierpi z powodu podobnych dolegliwości: bolesnych miesiączek, krwawienia i wzdęć. To właśnie endometrioza, choroba, która niszczy życie wielu z nas.
1 na 10 - kobiety zabierają głos w sprawie endometriozy. Fot. Mamadu
Lekarze nie znają przyczyny
Nie wiadomo do końca, jaka jest przyczyna powstawania endometriozy i dlaczego u jednych kobiet pojawia się problem, a u innych nie. Naukowcy doszukują się podłoża genetycznego albo problemów z systemem odpornościowym, ale żadna z tych teorii nie została potwierdzona. Wiadomo jednak, że endometrioza to choroba polegająca na przemieszczaniu się śluzówki macicy. Komórki błony śluzowej macicy, zamiast opuścić organizm, wędrują i trafiają do jamy otrzewnej, jajników, jajowodów i wielu innych organów.

Błona śluzowa macicy powinna ulec złuszczeniu, a potem opuścić organizm. Niestety, gdy zostaje w organizmie, prowadzi do powstania torbieli, stanów zapalnych oraz niepłodności.
Objawy endometriozy mogą być różne głównie ze względu na umiejscowienie. Jeżeli zaatakowany jest układ rozrodczy, u kobiety pojawią się bolesne miesiączki, bóle podbrzusza i miednicy, bolesność w czasie odbywania stosunków płciowych, problemy z zajściem w ciążę, czy też bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa. Inne dolegliwości ze względu na ulokowanie mogą być następujące: bóle skurczowe, krwawienia z odbytu, bóle przy wypróżnianiu, biegunki, zaparcia, wzdęcia lub zatrzymanie moczu.


Endometrioza = 20% mniejsze szanse na ciążę
Najlepiej, gdy ginekolog wykonana badanie USG transwaginalne oraz rezonans magnetyczny. Niezbyt skuteczne jest badanie markera CA-125 ze względu na to, że jego poziom może wskazywać także na inne stany fizjologiczne i patologiczne. Najbardziej skuteczną metodą, ale inwazyjną, jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego w czasie laparoskopii. Wówczas można odkreślić, czy mamy do czynienia z endometriozą i jaki jest stopień zaawansowania. Są cztery etapy rozwojowe, od pierwszego, gdy ogniska endometriozy mają poniżej 5 mm, po stopień czwarty, kiedy w czasie badań stwierdzi się kilkucentymetrowe torbiele, a także macicę przyrośniętą do pętli jelit.

Kobiety z potwierdzoną endometriozą mają dziesięciokrotnie mniejsze szanse na zajście w ciążę. Według szacunków blisko 50% kobiet niepłodnych ma endometriozę. Leczenie może być farmakologiczne bądź operacyjne. Farmakologia ma na celu zahamowanie rozwoju choroby oraz złagodzenie bólu. Leczenie hormonalne oraz leki przeciwzapalne uzależnione jest od zaawansowania choroby, oraz planów rozrodczych pacjentki. Można także chirurgicznie usunąć ogniska endometriozy, poprzez laparoskopię.

Największą bolączką jest to, że nadal jest tak ogromny problem z diagnostyką. Ostatnio pisaliśmy o kobiecie, która przez 9 lat cierpiała i szukała pomocy wśród lekarzy, a ci nie potrafili zdiagnozować choroby. Niestety wiele kobiet nadal tego doświadcza, więc im więcej osób dowie się o endometriozie i jej objawach, tym większa szansa, że komuś uda się pomóc.