Tak nie nazwiesz dziecka. O liście imion zakazanych nie każdy słyszał
W kwestii wyboru imienia dla dziecka wyobraźnia rodziców nie ma granic. Są tacy, którzy pozostają wierni tradycji i sięgają po imiona zakorzenione w naszej kulturze i dobrze znany. Inni robią wszystko, żeby imię ich dziecka było wyjątkowe. Odkąd zmieniły się przepisy nadawania imion, urzędnicy patrzą na wybory rodziców nieco łaskawszym okiem. Jest jednak kilka imion, których nadać nie można.
W Polsce od 1 marca 2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące nadawania imion dzieciom. Przy wyborze imienia dla dziecka rodzice muszą pamiętać o kilku zasadach:
– osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.
– wybrane imię (lub) imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.
– niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi.
– można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
Kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli imię (lub imiona) nie spełnia określonych wymogów.
Jakich imion nie należy nadawać dzieciom?
Nutella. Para z Francji była gotowa nazwać córkę na cześć słynnego czekoladowego kremu – wierzyli, że w ten sposób zapewnią jej sławę, a imię odzwierciedli jej słodycz. Francuski sąd nie podzielił ich opinii i uznał, że imię Nutella byłoby dla dziecka krzywdzące.
Kasia i Antoś. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, rodzice nie mogą nazywać dzieci zdrobniałymi formami imion. Co ciekawe, według danych Ministerstwa Cyfryzacji w 2017 roku przyszło na świat trzech Maćków, dwie Basie, czterech Janków, dwie Hanie i dziewięć Zuz (to jedne z najrzadszych imion 2017 roku). Czyżby urzędnicy przymknęli oko na niezgodność imion z obowiązującymi zasadami?
Andrzelika i Maxymilian. Rada Języka Polskiego przygotowała listę imion, których nadawania dzieciom rodziców narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego się nie zaleca. Prawidłowe zapisanie imion takich jak Andrzelika czy Maxymilian mogłyby sprawiać trudności. Mimo tego zalecenia w ubiegłym roku w Polsce przyszło na świat aż osiemnastu Maxymilianów.
Poziomka. Chociaż większość z nas spotkała w życiu jakąś Jagodę (a na pewno nikogo z nas nie dziwi imię Jagoda), Rada Języka Polskiego nie zaleca nazywania dziecka Poziomka.
UFO i Nirvana. W Portugalii istnieje obszerny dokument, w którym wymieniono wszystkie legalne i nielegalne imiona. Chociaż kilku rodziców próbowało, urzędnicy nie zgodzili się na nazwanie dzieci UFO (Ovni) i Nirvana.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o najchętniej wybieranych imionach, sprawdź najpopularniejsze imiona dla chłopców 2018 i najpopularniejsze imiona dla dziewczynek nadawane w 2017 roku.