7 rzeczy, które musisz zrobić, dając dziecku telefon. Nie możesz o nich zapomnieć
Podarowanie dziecku telefonu nie oznacza, że stracisz nad nim kontrolę. Choć monitorowanie wirtualnego świata jest bardzo trudne i do końca niemożliwe. Jednak istnieje kilka sposobów, które pomogą uchronić twoje dziecko przed skutkami nadmiernego korzystania ze smartfona i internetu. Oto 7 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy twoje dziecko otrzyma pierwszy telefon komórkowy.
Zablokowanie treści dla dorosłych jest dość proste na poziomie wyszukiwarki YouTube. Wystarczy włączyć tryb ograniczonego dostępu na poziomie przeglądarki. Po wybraniu trybu ograniczonego dostępu w oknie dialogowym pojawi się, włącz lub wyłącz tryb ograniczonego dostępu. To ustawienie, które pozwali odfiltrować potencjalne treści dla dorosłych, które mają nie wyświetlać się członkom twojej rodziny.
Zablokuj dostęp do aplikacjiMoże cię zainteresować także: "To porno dla dzieci pomiędzy zwykłymi bajkami". Rodzice oburzeni aferą #Elsagate na YouTube
Aplikacje mają na szczęście oceny wiekowe. Zanim przekażesz iPhone’a dzieciom, poświęć trochę czasu na ustawienia. Wybierając konkretne opcje, jesteś w stanie, uniemożliwić dostęp do wybranych aplikacji. Możesz skonfigurować powiadomienia, dzięki którym, w przyszłości, wszystkie zakupy online będą musiały być zatwierdzone przez ciebie.
Aplikacja Zdrowie to jedna z tych naprawdę przydatnych, działa jak karta elektroniczna. Służy do przechowywania informacji o alergiach na leki, schorzeniach, typie krwi i innych sprawach, przydatnych w nagłych przypadkach.
Uzupełnij książkę telefoniczną o istotne informacje
Wypełnij cyfrową książkę telefoniczną swojego dziecka ważnymi numerem. Nie chodzi tylko o numery do was, ale także do babci, dziadka, zaufanej osoby rodziny. Jeśli nie są wpisane numery alarmowe z automatu, warto to uzupełnić.
Opowiedz o minusach mediów społecznościowych
— Wszystkie czynności, które odbywają się w świecie wirtualnym przynoszą mniejszą radość, niż jeśli miałyby miejsce w realu. Ośmiolatkowie, którzy spędzają dziesięć lub więcej godzin tygodniowo w mediach społecznościowych, 56% częściej są nieszczęśliwe niż ci, którzy poświęcają mniej czasu i uwagi mediom społecznościowym — podaje Jean M. Twenge.
Jean Twenge, amerykańska psycholożka z San Diego State University, badała przyczyny samobójstw wśród młodzieży. Opublikowany raport "Clinical Psychological Science" zawierał analizą w latach 2010-2015, wykazał wzrost wzrosła liczba samobójstw. Jednym z potencjalnych powodów był znaczny wzrost popularności mediów społecznościowych.
Rozmawiaj z dziećmi o tym, dlaczego wirtualne przyjaźnie mogą być zagrożeniem. Pomimo całej swojej potęgi, media społecznościowe zaostrzają poczucie samotności i niezrozumienia. Jakie jest antidotum? Rodzic powinien aktywnie zachęcać dzieci do uprawiania sportu, wykonywania prac domowych i spotykania się z przyjaciółmi na żywo.
Wymyśl kod rodzinny
Poinformuj, swoje dziecko, że jeśli kiedykolwiek znajdzie się w niebezpiecznej sytuacji, może wysłać ci tekst z uzgodnionym słowem lub symbolem, np.: "X." To może być wasza wskazówka, która oznacza, aby zadzwonić na jego telefon. Jeśli np.: wyślesz ją ty, nalegasz, aby natychmiast wrócił do domu.
Ustaw wcześniej parametry
Możesz wprowadzić zasadę, że wszystkie urządzenia są zablokowane w kuchni przed snem.
Zasady: gdzie i kiedy odkładamy telefon
Twórz "święte przestrzenie" lub strefy wolne od telefonów jak np.: stół, samochód, sypialnia. Jeśli zostanie wprowadzona zasada nieużywania w wybranych miejscach z telefonu, nie tylko rodzic, ale i dziecko musi jej przestrzegać. Do rozwijana więzi rodzinnych telefon na szczęście jest niepotrzebny.