MEN ugięło się pod naciskami. Od 1 września nowe wytyczne, jaka powinna być polska rodzina

Ewa Podleśna-Ślusarczyk
Organizacje społeczne nieustannie starają się przeforsować zapisy, które byłyby zgodne z nauką kościoła, z tradycyjnym podziałem na role i wytycznymi dla młodych ludzi, co jest dozwolone i poprawne, a czego mają się wystrzegać. MEN uznało, że warto przychylić się do takich twierdzeń.
Zajęcia WDŻ, nowa podstawa programowa od 1 września 2018 r. FOT. RAFAL MICHALOWSKI / AGENCJA GAZETA
Od lipca 2017 r. prowadzone były konsultacje społeczne programu "Wychowanie do życia w rodzinie". Organizacje społeczne wyrażały swoje opinie na ten temat, a Instytut Ordo Iuris monitorował przebieg przygotowywania nowych podstaw programowych. Zebrane opinie przekazano do wglądu Minister Edukacji Narodowej, Annie Zalewskiej. Głównym zarzutem odnośnie dotychczas funkcjonującej podstawy WDŻ był brak jednoznacznych wskazań, że podstawą życia rodzinnego jest małżeństwo zawarte pomiędzy kobietą a mężczyzną.

Organizacjom nie wystarczało, że pojęcie małżeństwa było poruszone w poprzednim projekcie. Według nich pojawienie się tego zapisu na końcu bloku tematycznego dotyczącego rodziny, w dodatku tuż obok rozwodów i separacji, jest niekorzystne dla młodzieży. Nie są oni bowiem dokładnie poinformowani o tym, że tylko związek kobiety i mężczyzny jest podstawą i fundamentem życia rodzinnego.


Wytyczne Ordo Iuris oraz innych organizacji społecznych zyskały aprobatę Ministerstwa Edukacji. Program zajęć „Wychowanie do życia w rodzinie” został wzbogacony o takie tematy jak: trwałość małżeństwa, waga właściwego przygotowania się do ślubu, oraz kwestie dojrzałości w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Edukacja przedmałżeńska w opinii Ordo Iuris powinna być podstawą WDŻ, gdyż może mieć wpływ w przyszłości na zmniejszenie liczby rozwodów, zbyt wysokiej w ostatnich latach.

– Nowa podstawa programowa WDŻ w obecnym kształcie zawiera większość postulatów zgłoszonych na etapie konsultacji społecznych przez organizacje prorodzinne. W czasach kryzysu rodziny, właściwe przedstawienie małżeństwa w podstawie programowej WDŻ, było kluczową kwestią, o którą upominały się organizacje społeczne – powiedziała Anna Świerzewska, analityk Ordo Iuris.

MEN wydało oświadczenie, że w nowej podstawie programowej WDŻ uwzględniono wyniki konsultacji społecznych, które miały na celu wzmocnienie znaczenia rodziny we współczesnym świecie. Nowe zapisy wejdą w życie od 1 września 2018 r. Na szczęście WDŻ nie są obowiązkowe i rodzice mają możliwość zdecydować, czy ich dziecko będzie uczestniczyć w zajęciach.

"Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice (prawni opiekunowie) zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach" (par. 4.1 rozp. z dnia 10 sierpnia 2009 r.)".

"Uczeń pełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli zgłosi dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację ze swojego udziału w zajęciach" (par. 4.2 rozp. z dnia 10 sierpnia 2009 r.)".
źródło: Ordo Iuris