MEN ugięło się pod naciskami. Od 1 września nowe wytyczne, jaka powinna być polska rodzina
Organizacje społeczne nieustannie starają się przeforsować zapisy, które byłyby zgodne z nauką kościoła, z tradycyjnym podziałem na role i wytycznymi dla młodych ludzi, co jest dozwolone i poprawne, a czego mają się wystrzegać. MEN uznało, że warto przychylić się do takich twierdzeń.
Organizacjom nie wystarczało, że pojęcie małżeństwa było poruszone w poprzednim projekcie. Według nich pojawienie się tego zapisu na końcu bloku tematycznego dotyczącego rodziny, w dodatku tuż obok rozwodów i separacji, jest niekorzystne dla młodzieży. Nie są oni bowiem dokładnie poinformowani o tym, że tylko związek kobiety i mężczyzny jest podstawą i fundamentem życia rodzinnego.
Wytyczne Ordo Iuris oraz innych organizacji społecznych zyskały aprobatę Ministerstwa Edukacji. Program zajęć „Wychowanie do życia w rodzinie” został wzbogacony o takie tematy jak: trwałość małżeństwa, waga właściwego przygotowania się do ślubu, oraz kwestie dojrzałości w momencie zawarcia związku małżeńskiego. Edukacja przedmałżeńska w opinii Ordo Iuris powinna być podstawą WDŻ, gdyż może mieć wpływ w przyszłości na zmniejszenie liczby rozwodów, zbyt wysokiej w ostatnich latach.
– Nowa podstawa programowa WDŻ w obecnym kształcie zawiera większość postulatów zgłoszonych na etapie konsultacji społecznych przez organizacje prorodzinne. W czasach kryzysu rodziny, właściwe przedstawienie małżeństwa w podstawie programowej WDŻ, było kluczową kwestią, o którą upominały się organizacje społeczne – powiedziała Anna Świerzewska, analityk Ordo Iuris.
MEN wydało oświadczenie, że w nowej podstawie programowej WDŻ uwzględniono wyniki konsultacji społecznych, które miały na celu wzmocnienie znaczenia rodziny we współczesnym świecie. Nowe zapisy wejdą w życie od 1 września 2018 r. Na szczęście WDŻ nie są obowiązkowe i rodzice mają możliwość zdecydować, czy ich dziecko będzie uczestniczyć w zajęciach.
"Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice (prawni opiekunowie) zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach" (par. 4.1 rozp. z dnia 10 sierpnia 2009 r.)".
"Uczeń pełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli zgłosi dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację ze swojego udziału w zajęciach" (par. 4.2 rozp. z dnia 10 sierpnia 2009 r.)".
źródło: Ordo IurisMoże cię zainteresować także: "Nie wypiszę dziecka z WDŻ, jeżeli katecheci przestaną nauczać o życiu w rodzinie i seksie"