Skrajne wcześniactwo - jakie zagrożenia czyhają na takie dzieci?
Co oznacza wcześniactwo i kiedy mamy do czynienia ze skrajnym wcześniakiem? W którym tygodniu ciąży rodzą się ekstremalnie małe noworodki?
Wcześniactwo - kiedy można o nim mówić?
O wcześniactwie, czyli przedwczesnym urodzeniu się dziecka, mówi się, jeśli urodziło się ono pomiędzy 22. a 37 tygodniem ciąży. Grupa dzieci urodzonych przedwcześnie obejmuje zarówno wcześniaki z wagą powyżej 3000 g, jak i ekstremalnie małe noworodki o masie ciała poniżej 1000 g.
Wcześniactwo - kiedy można o nim mówić?•Prawo autorskie: aksakalko / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dlaczego rodzą się wcześniaki?
Ginekolodzy mówią o wieloczynnikowych i złożonych przyczynach porodów przedwcześnie rozwiązywanych. Przyczyny medyczne, które najczęściej do tego prowadzą to:
- choroby matki,
- infekcje wewnątrzmaciczne,
- infekcje układu moczowego,
- nadciśnienie przewlekłe i ciążowe,
- stres matki.
Wcześniaki z problemami medycznymi•Prawo autorskie: herjua / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dużym ryzykiem u wcześniaków jest wystąpienie wylewów dokomorowych, czyli wylewów krwi do mózgu, które mogą prowadzić do wielu schorzeń natury neurologicznej. Poza tym, przez wsparcie oddechowe może zostać wygenerowane zwiększone ciśnienie w gałkach ocznych, co rodzi ryzyko retinopatii, grożącej nawet całkowitą ślepotą.
Wcześniaki narażone są na ryzyko powikłań infekcyjnych, w tym wystąpienie:
- martwiczego zapalenia jelit,
- zapalenia płuc,
- zakażenia ogólnoustrojowego (sepsy) itp.
To tylko niektóre z licznych schorzeń występujących często u dzieci urodzonych przedwcześnie, zwłaszcza z bardzo niską wagą urodzeniową, poniżej 1000 g.
Każda infekcja może być dla nich zabójcza, ponieważ mają skrajnie niedostosowany układ odpornościowy, a procedury medyczne podejmowane dla ratowania ich życia przerywają naturalne bariery ochronne. Prawidłowy rozwój wcześniaka jest wynikiem ciężkiej pracy włożonej przez lekarzy wielu różnych specjalizacji, wrodzonej chęci życia dziecka oraz odrobiny szczęścia. Rodzice muszą wiele przejść ze swoim dzieckiem, wahać się od nadziei, poprzez niepewność, lęk i rozpacz. To trudne chwile dla wszystkich, ale dzięki nowoczesnej aparaturze medycznej oraz wiedzy neonatologów zajmujących się wcześniakami, mają one coraz większe szanse nie tylko na przeżycie, ale i na normalne życie.