kolorowe paski na tubkach pasty do zębów
Czy wiesz, co oznaczają kolorowe paski na tubkach pasty do zębów? fot. mamaDu.pl
REKLAMA

Na kolorowe paski na tubkach pasty do zębów nie zwracałam nigdy uwagi, a jeśli już, to nie doszukiwałam się w nich ukrytego znaczenia. Podobne oznaczenia znajdują się zresztą nie tylko na paście, ale też na innych produktach do higieny i kosmetykach.

Co znaczą paski na tubkach pasty do zębów?

Okazuje się, że 76,9 proc. dorosłych Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach pasty do zębów, 15,2 proc. badanych nie pamięta, o co w tym chodzi, a 7,9 proc. jest przekonanych, że zna ich znaczenie – wynika z raportu UCE RESEARCH i Implant Medical "Tajemnicze paski. O co chodzi z kolorowymi oznaczeniami na tubach past do zębów?".

Jedna z teorii zakłada, że kolor paska oznacza zawartość składników chemicznych i naturalnych w składzie pasty. Inna, że kolory odnoszą się do działania pasty – np. kolorem niebieskim oznacza się pasty wybielające, a czarnym te działające przeciwpróchniczo. Temat wydaje się błahy, jednak twórcy raportu zapewniają, że wyniki badania pokazują, jak niewielka jest nasza świadomość jako konsumentów. Co w takim razie oznaczają te kolorowe paski na tubkach pasty? Zupełnie nic.

– Na tubkach past do zębów, a także na opakowaniach kosmetyków, konsument może zauważyć kilka kolorów pasków, tj. niebieski, zielony, czerwony, różowy, fioletowy, a nawet czarny. Nie informują one o składach produktów lub innych tego typu parametrach.

Wskazane paski to tzw. eye marks, czyli oznaczenia stricte drukarskie. Mówiąc zupełnie wprost, maszyna zaznacza miejsce, w którym później będzie zgrzewana tubka. Kolor paska jest zależny od jej rodzaju, ale też od temperatury używanej do zgrzewu i materiału wykorzystywanego do produkcji tubki. Z reguły jest on identyczny jak barwa napisów na opakowaniu – wyjaśnia dr n. med. Piotr Przybylski, nauczyciel akademicki i współautor badania z Implant Medical.

Powielanie mitów może być szkodliwe

Twórcy raportu podkreślają, że producenci past nie muszą wyjaśniać na opakowaniu znaczenia koloru paska, bo z punktu widzenia konsumenta nie jest to istotne. Kolor nie świadczy ani o składzie pasty, ani o jej działaniu.

Zdaniem dra Przybylskiego stomatolodzy powinni obalać ten popularny mit, bo w gabinetach wciąż słyszy się teorie niemające potwierdzenia w rzeczywistości.

– Osobiście uważam, że szerzenie jakichkolwiek mitów jest dość niebezpieczne dla pacjentów, ponieważ wprowadza ich w błąd co do właściwości danej pasty. A to często jest dość istotne w procesie dbania o uzębienie lub nawet leczenia. Używanie złej pasty do codziennej higieny jamy ustnej w dłuższej perspektywie czasu może mieć swoje konsekwencje, w tym nieodwracalne skutki zdrowotne – wyjaśnia współautor badania. 

źródło: materiały prasowe UCE RESEARCH

Czytaj także: