pogoda na majówkę 2024
Jaka pogoda czeka nas na majówkę 2024? Synoptycy radzą, by aktualne prognozy traktować z przymrużeniem oka. fot. Marek BAZAK/East News
REKLAMA

Co to był za początek kwietnia! Po wyjątkowo długiej i ponurej zimie przez chwilę mogliśmy cieszyć się promieniami wiosennego słońca. Niestety niezbyt długo. W ostatnich dniach temperatura jest znacznie niższa, a w nocy pojawiają się przymrozki. Jak będzie w majówkę?

Majówka 2024: jaka będzie pogoda?

Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB poinformowało na X (dawnym Twitterze), że jest jeszcze za wcześnie, by określić, jaka pogoda czeka nas na majówkę.

"Dopiero około 25 kwietnia będzie można prześledzić dokładniejsze prognozy średnioterminowe na okres od 1 do 5 maja. Wszelkie informacje podawane wcześniej należy traktować raczej z przymrużeniem oka i bardzo niską szansą na sprawdzenie. Musimy czekać" – czytamy.

Długoterminowe prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie napawają jednak optymizmem. Nawet jeśli na ten moment jest za wcześnie, by opierać na nich swoje plany, na temperaturę z początku kwietnia nie mamy raczej co liczyć.

Prognoza pogody na długi weekend majowy 2024

Zgodnie z przewidywaniami IMGW temperatura w dniach 29.04-5.05, czyli w tygodniu, w którym wypada majówka, ma wynosić od 8 do 12 stopni w dzień w zależności od regionu kraju. W nocy możemy spodziewać się przymrozków.

Prognozy serwisu twojapogoda.pl są dużo bardziej optymistyczne: "Temperatura przekroczy 20 stopni, a niebo wreszcie zacznie się rozpogadzać. Dzięki temu w majówkę możemy liczyć na jeszcze cieplejsze powietrze z dalekiego południa, rozgrzane nawet do przeszło 25 stopni na południu kraju. Znów będzie gorąco".

Rozbieżności w prognozach są jednak na tyle duże, że lepiej wstrzymać się z wyjmowaniem grilla i sandałów.

Czy w majówkę 2024 będzie padać?

Nie dość, że w majówkę może być dość chłodno, to jeszcze – deszczowo. Modele pogodowe przygotowane przez synoptyków z CMM IMGW pokazują, że w długi weekend majowy suma opadów w niemal całym kraju może przekraczać wieloletnie normy. W większości mają to być przelotne deszcze, ale możemy się również spodziewać ulew z porywistym wiatrem oraz burz z gradem.

Na ten moment wiele wskazuje na to, że w weekend majowy pozostaniemy z dziećmi w domach, zamiast w pełni korzystać z uroków wiosny.

źrodła: CMM IMGW, twojapogoda.pl

Czytaj także: