mamDu_avatar

Wyhodowane samodzielnie smakuje lepiej! Rusza III edycja konkursu „Ogródki ze Smakiem”

Redakcja MamaDu

25 marca 2024, 10:28 · 4 minuty czytania
O czym marzy każdy przedszkolak? Niekoniecznie o tym, aby zjeść talerz szpinaku albo salaterkę pomidorów. Chyba że będą to warzywa, których sadzonki wcześniej samodzielnie wsadzi do ziemi, będzie systematycznie podlewać, a potem z uśmiechem na twarzy zerwie z krzaczka. I właśnie do tego dąży szwedzka marka Electrolux, organizując, już po raz trzeci, konkurs “Ogródki ze Smakiem”. 


Wyhodowane samodzielnie smakuje lepiej! Rusza III edycja konkursu „Ogródki ze Smakiem”

Redakcja MamaDu
25 marca 2024, 10:28 • 1 minuta czytania
O czym marzy każdy przedszkolak? Niekoniecznie o tym, aby zjeść talerz szpinaku albo salaterkę pomidorów. Chyba że będą to warzywa, których sadzonki wcześniej samodzielnie wsadzi do ziemi, będzie systematycznie podlewać, a potem z uśmiechem na twarzy zerwie z krzaczka. I właśnie do tego dąży szwedzka marka Electrolux, organizując, już po raz trzeci, konkurs “Ogródki ze Smakiem”. 
Fot. materiały prasowe
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

- Od dawna ważną sprawą dla Electrolux jest ekologia i podejmowanie licznych działań, które mają zabezpieczyć zdrowie planety, a dzięki temu zdrowie nas samych. Dlatego po raz trzeci inicjujemy ogólnopolski konkurs „Ogródki ze smakiem”, poprzez który chcemy uczyć i mówić dzieciom o przyrodzie, odpowiedzialności i szacunku dla natury, a także zachęcać do jedzenia warzyw i owoców - mówi Olga Głębicka, Senior Marketing Specialist, Electrolux Poland.

„Ogródki ze Smakiem” to konkurs dla przedszkoli, w którym nagrodą jest budowa ogródka warzywnego w wybranych placówkach. Do konkursu może zgłosić się każde przedszkole - warunkiem jest posiadanie miejsca, w którym można by wspomniany ogródek zorganizować, oraz chęci do włączenia ogrodniczych aktywności w plan zajęć. A zainteresowanie tego rodzaju działaniami dla maluchów jest ogromne. 

W ubiegłym roku o ogródki walczyło aż 739 przedszkoli. Jaka będzie tegoroczna frekwencja? Jeśli wziąć pod uwagę obecne potrzeby najmłodszych powinna być równie wysoka, a nawet wyższa. Okazuje się bowiem, że dzieci coraz mniej chętnie jedzą warzywa i owoce. Mało tego: w efekcie nieodpowiedniej diety coraz częściej i coraz bardziej tyją. 

„Ogródki ze Smakiem” bawią i uczą

Celem konkursu jest zachęcanie najmłodszych do poznawania świata natury: pogłębiania ich wiedzy o przyrodzie i kreowania nawyków proekologicznych. Wspólne doglądanie ogródka to jeden z najlepszych sposobów, aby nauczyć dzieci szacunku do planety i odpowiedzialności za jej przyszłość. 

Nie bez znaczenia jest również aspekt czysto praktyczny: pielęgnując własne “poletko”, dzieci dostają również unikalną szansę, aby samoistnie zacząć wyrabiać zdrowe nawyki żywieniowe. Bo nad tym, że taka potrzeba istnieje, nie trzeba - niestety - dzisiaj debatować. 

Dietetycy biją na alarm: polskie dzieci tyją w przerażającym tempie. Normy wagowe dla swojego wieku przekracza obecnie 22 proc. dzieci w wieku szkolnym. A prognozy nie pozostawiają złudzeń: na przestrzeni kolejnych lat w naszym kraju ma przybywać ok. 400 tys. dzieci z nadmierną masą ciała.

Oczywiście, na problem otyłości składa się wiele czynników, ale nie da się ukryć, że uboższa w warzywa i owoce dieta jest tu jednym z kluczowych. Jak wynika bowiem z badania prowadzonego przez WHO “European Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI)”, w którym uczestniczy także Polska, wykazują, że spożycie warzyw i owoców przez dzieci i młodzież w Polsce jest niezadowalające, a co gorsza - maleje wraz z wiekiem obu płci.

To problem palący w dwójnasób. Z jednej strony, młode organizmy nie otrzymują wsparcia w postaci odpowiedniej dawki witamin oraz mikro i makroelementów, aby prawidłowo się rozwijać. Z drugiej, nawyki żywieniowe, wyrobione w dzieciństwie, towarzyszą im później przez długie lata - bardzo trudno zmienić przedszkolnego warzywnego niejadka w nastoletniego czy nawet dorosłego konesera roślinnej kuchni. 

Organizatorzy konkursu „Ogródki ze Smakiem” wychodzą z założenia, że zamiłowanie do natury, a co za tym idzie - warzyw i owoców - zarówno tych rosnących na grządkach, jak i tych pojawiających się na talerzach, warto kreować już od najmłodszych lat. A chyba nie ma lepszego sposobu, aby tego dokonać, niż wręczyć maluchom łopatki i pozwolić ubrudzić się ziemią podczas sadzenia roślinek w przedszkolnym ogródku.

– Prowadzenie ogródka przedszkolnego to ciekawa forma edukacji żywieniowej, włączająca całą społeczność przedszkolną (dzieci, nauczycieli, rodziców) we wspólne działania na rzecz zdrowia – mówi Joanna Jaczewska-Schuetz, Starszy specjalista badawczo-techniczny, Medyczne Centrum Dietetyki i Edukacji Zdrowotnej NIZP PZH-PIB, partner merytoryczny konkursu.

– Obserwowanie wzrostu roślin, wykonywanie prac ogrodniczych, a następnie wykorzystanie wyhodowanych warzyw do przygotowania posiłku są z jednej strony prostą, a z drugiej bardzo efektywną formą edukacji. Prowadzenie ogródka przedszkolnego ma także wpływ na postawę rodziców. Współpraca z rodzicami jest konieczna do osiągnięcia celu, jakim jest wspólne działanie na rzecz prawidłowego żywienia. Kierując się zasadą „jeden obraz za 1000 słów” ogródki przedszkolne stanowią efektywną formę edukacji w zakresie kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych – dodaje specjalistka. 

Jak wziąć udział w konkursie „Ogródki ze Smakiem”?

Pierwszym krokiem, jaki muszą wykonać przedstawiciele przedszkola, które pragnie urządzić u siebie „Ogródek ze Smakiem”, jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie na stronie www.ogrodkizesmakiem.pl 

Co należy zawrzeć w formularzu? Przede wszystkim pomysły na wykorzystanie ogródka warzywnego w zajęciach edukacyjnych, a także wskazać optymalne dla niego miejsce na terenie placówki. Potrzebne będą również dwa zdjęcia miejsca (w tym 1 szerokie ujęcie), w którym ma powstać ogródek. Warunkiem koniecznym jest dostęp do wody oraz deklaracja o całorocznej opiece nad ogródkiem. 

Kolejna faza konkursu to głosowanie: na wybrane przedszkole będzie można oddać jeden głos dziennie za pośrednictwem portalu Facebook. Pierwszy etap konkursu, czyli zgłoszenia placówek wraz z głosowaniem, trwa od 21 marca do 11 kwietnia 2024. Czasu nie jest dużo, więc kandydującym placówkom przyda się każde wsparcie. 

W dniach 12-19 kwietnia rozpocznie się drugi etap, w którym powalczy 30 placówek z największą liczbą głosów. To właśnie ich projekty na wykorzystanie ogródków oceni jury. Jurorzy zwrócą uwagę na: “jakość zgłoszeń pod względem prezentacji pomysłów, jak i ich wartości merytorycznej z zakresu ekologii i promocji zdrowego odżywiania”. 

Ogródki w zwycięskich przedszkolach będą powstawać już w tym roku – faza realizacji potrwa do 17 czerwca. 

Szczegóły i regulamin konkursu znajdziecie na stronie www.ogrodkizesmakiem.pl. Pamiętajcie, że szansę na ogródek ma praktycznie każde przedszkole - wystarczy wygospodarować nieco miejsca, chęci i entuzjazmu dla miejskiego ogrodnictwa. Trzymamy za was kciuki!