"W tym roku córka poszła do pierwszej klasy szkoły podstawowej. W klasach 1-3 jeszcze organizowane są bale przebierańców. Jest to jedna duża impreza na sali gimnastycznej dla wszystkich uczniów. Zabawa odbywa się ustalonego dnia zamiast lekcji. I popieram pomysł świętowania karnawału, ale kreatywność rodziców mnie dobija.
Zabawa ma trwać około 3 godzin. Dzieciaki będą po śniadaniu w domu, a bal zakończy się tuż przed obiadem. Mimo to padła propozycja trójki klasowej przygotowania dodatkowego poczęstunku. Rodzice popłynęli z propozycjami: pizza, chipsy, popcorn, cukierki, ciasteczka, pączki, soczki, cola...
Na pytanie, czy to naprawdę konieczne, usłyszałam, że inne klasy tak robią i naszym dzieciom byłoby przykro, gdyby nie czekały na nich takie przysmaki. Nie rozumiem, co to za jakaś obsesja na punkcie faszerowania dzieci słodyczami przy każdej możliwej okazji. Nie tylko w domu, na rodzinnych imprezach, urodzinach na sali zabaw, ale także w szkole i w przedszkolu.
Przecież uczniowie mają się dobrze bawić, czy naprawdę potrzeba do tego trzech ton cukru i wagonu przetworzonych produktów bogatych w ulepszacze i spulchniacze? Tak uczymy dzieci, że celebrować miłe chwile można tylko i wyłącznie obżerając się niezdrową żywnością.
Żeby było jasne, ja nie jestem zagorzałą przeciwniczką słodyczy czy fast foodów. Od czasu do czasu może to być fajna odmiana. Uważam jednak, że to przesada, by każda szkolna impreza właśnie tak wyglądała.
Gdyby były normalne lekcje, w tym czasie każde dziecko zjadłoby kanapkę na drugie śniadanie albo jabłko. Przecież nie umrą z głodu, a i bez tych łakoci także dałyby radę się świetnie bawić. Rodzice planują przynieść bardzo dużo słodyczy i słonych przekąsek, nie wierzę, że uczniowie zjedzą tylko troszkę. To nie jest ani zdrowe, ani mądre.
Naprawdę uważacie, że nie wystarczyłyby jakieś fajne kanapki, owoce czy domowe ciasto? U was w szkołach też musi być tyle niezdrowego jedzenia przy każdej możliwej okazji?".
Czytaj także: https://mamadu.pl/144135,slodycze-w-szkole-mama-chce-walczyc-o-zakaz-jedzenia-slodyczy-w-szkole