Czy jesteś narcyzem? Quiz
Narcyz uważa, że jest wyjątkowy, lepszy od innych. Fot. Maria Orlova/Pexels
REKLAMA
  • Osobowość narcystyczna to przekonanie o własnej wyjątkowości. Wysoka samoocena to natomiast docenianie własnych zalet, bez wywyższania się ponad innych.
  • Doktor Carmen Harra, amerykańska psycholożka, wyjaśnia różnicę między wysoką samooceną a narcyzmem. Twierdzi, że jedną z cech, która je odróżnia, jest sposób, w jaki traktuje się innych ludzi.
  • Quiz składający się z 12 pytań wykaże, czy mamy osobowość narcystyczną.
  • Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy twoja wysoka samoocena i pewność siebie nie wynikają przypadkiem z narcyzmu? 

    Narcyzm to zaburzenie osobowości. Można powiedzieć, że osoba, której dotyczy, jest "zakochana" w sobie. Ma tendencję do poczucia wyższości i jest przekonania o swojej wyjątkowości i niepowtarzalności. Wymaga od otoczenia, aby ją podziwiano, chwalono i traktowano w sposób uprzywilejowany. Względem innych, narcyz bywa wyniosły, arogancki, nie zwraca uwagi na potrzeby otaczających go ludzi.

    Jednak wiele osób, które mogą nawet uchodzić za zarozumiałe, wcale nie cierpi na narcyzm. Jak mówi dla dailymail.co.uk dr Carmen Harra, amerykańska psycholożka: "Mogą to być osoby z przesadnie napompowanym, ale wciąż możliwym do opanowania poczuciem własnej wartości". Ekspertka podkreśla, że "jedną z głównych cech odróżniających osobę z wysoką samooceną od narcyza jest sposób, w jaki traktuje ludzi".

    Zdaniem psycholożki inną rzeczą jest wierzyć w siebie, znać swoją wartość i wyznaczać solidne standardy, a zupełnie inną jest być tak zapatrzonym w siebie, że negatywnie wpływa to na relacje z otaczającymi ludźmi. Jeśli chcemy się przekonać, czy narcyzm nas dotyczy, poleca rozwiązać ten quiz:

    1. Jestem z siebie dumna, ponieważ:

    A. jestem silna, miła, nie poddaję się B. jestem wyjątkowa, niezwykła i niezastąpiona

    2. Zasługuję na miłość, bo:

    A. każdy na to zasługuje – ponieważ się urodził B. jest we mnie coś, czego nie ma nikt inny

    3. Ważniejszym elementem w związku jest:

    A. być docenianą B. mieć kontrolę

    4. Udzielam się w mediach społecznościowych, ponieważ:

    A. ważne jest dla mnie dzielenie się moimi przekonaniami, projektami i ogólnie życiem z innymi – a także otrzymywanie informacji zwrotnych od osób, które znam i na których mi zależy B. lubię pokazywać mój majątek, dobry wygląd, wspaniałe życie i cieszę się, gdy dostaję pochwały od dużej liczby ludzi, nawet tych, których nie znam

    5. Kiedy wchodzę do zatłoczonego pokoju:

    A. czuję się w porządku – wiem, że dobrze wyglądam, ale też zdaję sobie też sprawę z tego, że jestem tylko jedną z wielu osób B. czuję się, jakbym się wyróżniała, mam wrażenie, że wszyscy patrzą na mnie  

    6. Uważam się za osobę lepszą od innych, ponieważ jestem bogatsza, mądrzejsza, szczęśliwsza lub bardziej atrakcyjna:

    A. fałsz B. prawda

    7. Jeśli przyjaciel, członek rodziny lub współpracownik zrobi mi coś złego, najprawdopodobniej zareaguję w następujący sposób:

    A. spróbuję to rozpracować, w końcu każdemu należy dać szansę na wyjaśnienie B. skreślam taką osobę - nie potrzebuję negatywnych emocji w moim życiu

    8. Powodem, dla którego mam przyjaciół jest to, że:

    A. miło jest wspierać się nawzajem i dzielić doświadczeniami B. podziwiają mnie lub myślą, że mogą w jakiś sposób skorzystać na znajomości ze mną

    9. Moje poprzednie związki miłosne nie wypaliły, ponieważ:

    A. mój były i ja po prostu nie pasowaliśmy do siebie B. to była wina mojego ex, nigdy się ze mną nie zgadzał

    10. Słowa, które najlepiej mnie opisują to:

    A. wartościowa i utalentowana B. szczególna i ważna

    11. Ktoś, kto rani kogoś innego, zasługuje, by poczuć:

    A. przebaczenie, jeśli jest mu przykro B. ten sam ból, który zadał

    12. Dokończ to zdanie: "Ludzie traktują mnie __ przez całe moje życie; Czuję się __".

    A. uczciwie / jak zwycięzca B. niesprawiedliwie / jak ofiara

    Jak interpretować wynik quizu?

    Jeśli odpowiedziałaś głównie "A", twój poziom samooceny prawdopodobnie mieści się w zdrowych granicach. Potrafisz zachować zdrowy umiar, okazując troskę o innych, ale zawsze pamiętasz o tym, że twoje potrzeby są równie ważne. Nie pozwalasz, aby inni zakłócali twój spokój ducha, umiesz zadbać o swoje dobre samopoczucie. Wyznaczasz granice i zachowujesz nienaruszoną godność, jednocześnie trzymając w ryzach swoje ego.

    Jeśli odpowiedziałaś głównie "B", poziom twojej dumy z siebie może przekraczać zdrowe granice. Zdarza się, że nie bierzesz pod uwagę potrzeb i pragnień innych, a to czasem szkodzi twoim relacjom z bliskimi. Może także zaważyć na twoim związku. Miewasz fałszywe wrażenie, że ludzie chcą cię skrzywdzić lub że jesteś od nich lepsza. 

    Wnioski? Utrzymanie silnego poczucia własnej wartości niewątpliwie jest przydatne, jeśli chce się prowadzić satysfakcjonujące życie, natomiast uleganie narcystycznym skłonnościom sprawia, że życie staje się czasem większym wyzwaniem zarówno dla narcyza, jak i dla osób, które z nim przebywają.

    Czytaj także: