Pozostaje pytanie, jaką planszówkę wybrać na początek, aby nasze dziecko poradziło sobie z zasadami i chętnie rozgrywało kolejne partie. Poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych propozycji!
Jednym ze sposobów na zachęcenie dziecka do wspólnej zabawy jest dobranie gry do jego zainteresowań, np. przez nawiązania do ulubionej bajki. Dobble nadają się do tego idealnie! To prosta gra oparta na refleksie i spostrzegawczości, w której staramy się jak najszybciej wypatrzyć i nazwać parę identycznych symboli. Dowolne dwie karty z talii zawsze łączy dokładnie jeden wspólny obrazek, który musimy wskazać zanim zrobią to przeciwnicy. Obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy! Co więcej, Dobble występują w bardzo wielu wersjach tematycznych: ze zwierzętami, bohaterami z bajek Disneya, Minionkami, Kicią Kocią czy postaciami z Psiego Patrolu. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej dopasować grę do potrzeb naszego dziecka.
Dobrym sposobem na wybór odpowiedniej gry jest też przyjrzenie się temu, jakie aktywności lubi nasz maluch. W ten sposób pierwsze rozgrywki możemy połączyć z daną czynnością, dzięki czemu czeka nas jeszcze więcej zabawy! Za przykład mogą posłużyć Opowiadanki, czyli rodzinna gra nawiązująca do bajek opowiadanych na dobranoc. Polega ona na dopasowywaniu bohaterów do poszczególnych historii. W ten sposób dzieci nie tylko mogą decydować o kształcie danej bajki, dzięki czemu rozwijają poczucie sprawczości, ale też mają okazję obserwować, jakie konsekwencje będą miały ich wybory dla całej historii.
A skoro już jesteśmy przy bajkach na dobranoc – czy wiesz, że gry mogą też pomóc dziecku w radzeniu sobie z lękami? Większość z nas pamięta strach przed potworami czającymi się pod łóżkiem czy w niedomkniętej szafie… Z takimi stworzeniami walczymy w grze Pluszowych snów! To prosta zabawa opierająca się o szacowanie wielkości. Naszym zadaniem jest wybranie takiego kafelka pluszowego obrońcy, który z jednej strony będzie możliwie jak najmniejszy, a z drugiej całkowicie przykryje wylosowany koszmar. Podczas gry dzieci ćwiczą spostrzegawczość i ocenę rozmiarów, a także oswajają się z tematem snów.
Wiele mówi się o korzyściach płynących z zabawy z planszówkami i prawda jest taka, że każda gra, którą możemy sobie wyobrazić, przysłuży się naszemu dziecku w ten czy inny sposób. Jednak niektóre tytuły są wyjątkowo pożyteczne, bo już na etapie projektowania zostały opracowane jako narzędzia edukacyjne. BrainBox - Poznaję litery to doskonały przykład połączenia prostej zabawy typu memo z nauką alfabetu i pierwszych słów. Na 24 kartach znajdziesz rośliny, zwierzęta, a nawet zabawki, które pozwolą dziecku odkryć świat liter. Naszym zadaniem jest omówienie z dzieckiem grafiki na karcie, a następnie odwrócenie jej i wspólne zastanowienie się nad odpowiedzią na znajdujące się tam pytanie.
Ciekawym wyborem na początek są też uproszczone wersje znanych gier planszowych w pełni dostosowane do potrzeb młodszych odbiorców. Pozwalają one wcześniej spróbować swoich sił w bardziej rozbudowanych rozgrywkach. Przykładem może być Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż, czyli rodzinna gra o wielkiej, kolejowej przygodzie. Podczas zabawy uczestnicy będą łączyć ze sobą europejskie miasta, dobierając kolorowe karty wagonów i zbierając z nich zestawy odpowiadające kolorami odcinkom na planszy. Cała gra pozwala ćwiczyć proste dodawanie oraz poznawać geografię Starego Kontynentu. Co ważne, aby zacząć zabawę, nasz maluch nie musi umieć czytać, ponieważ wszystkie miasta na planszy reprezentowane są przez rysunki charakterystycznych obiektów.