Po zimie w pierwszych cieplejszych tygodniach, gdy zaczyna wychodzić słońce włosy co roku wypadają ci garściami? Nic dziwnego, to naturalny stan przesilenia po zimie. Wypadanie włosów może trwać nawet do 2 miesięcy, warto więc je wzmocnić m.in. domowymi wcierkami z ziół o prostym składzie i skutecznym działaniu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Na początku wiosny wiele z nas boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów, a tymczasem to normalny proces towarzyszący przesileniu.
Jeśli włosy nie przestają wypadać w nadmiernej ilości po 1-2 miesiącach, sięgnij po pomoc specjalisty i umów się na wizytę u trychologa.
Domowej roboty wcierki ziołowe do włosów to doskonały sposób na zahamowanie wypadania włosów, ich wzmocnienie i wzrost. Wypróbuj 3 przepisy na szybkie wcierki, które zrobisz w domu.
Wypadanie włosów na wiosnę
Po zimie wiele z nas ma osłabione organizmy, skóra i włosy są przesuszone po długotrwałym działaniu ogrzewania i ubierania się (wiele warstw ubrań i noszenie czapki). Nic dziwnego, że jak tylko temperatury robią się lekko plusowe, nam nagle włosy zaczynają wypadać garściami.
To przesilenie – naturalny proces, który może trwać nawet 1-2 miesiące. Jeśli widzisz, że wypadających włosów jest niepokojąco dużo albo wypadanie trwa dużo dłużej niż 2 miesiące, warto skorzystać z pomocy trychologa i umówić się na wizytę do specjalisty.
Przy normalnym corocznym wzmożonym wypadaniu włosów na wiosnę możesz zastosować na włosy odżywcze maski i wcierki, które zahamują wypadanie zbyt dużej ilości włosów. My proponujemy 3 przepisy na ziołowe wcierki, które możesz przygotować sama w domu, a ich użycie nie zajmie ci więcej niż pół godziny.
Każdą z poniższych ziołowych wcierek najlepiej stosować na suchych włosach – mokra skóra może zniwelować działanie naparu. Po nałożeniu każdej z wcierek należy jeszcze wykonać krótki masaż skóry głowy, by wcierka – jak jej nazwa wskazuje – wtarła się we włosy i skórę głowy. Taki masaż również stymuluje włosy do wzrostu.
Wcierka ze skrzypu i pokrzywy
To jedna z najbardziej skutecznych mieszanek ziół, jeśli chodzi o wypadanie włosów. Skrzyp i pokrzywa nie tylko hamują wypadanie i wzmacniają włosy, ale również wpływają pozytywnie na ich wzrost. By ją przygotować, będziesz potrzebowała:
1 czubatą łyżeczkę skrzypu polnego
1 czubatą łyżeczkę suszonej pokrzywy
1 szklankę wody
Zioła wsyp do kubka i zalej je szklanką wrzątku, a następnie przykryj talerzykiem, by zioła się zaparzyły. Wystudź napar i odcedź suszone zioła. Wcierka jest gotowa do użycia – przelej napar do butelki ze spryskiwaczem i pryskaj wcierką na nasadę włosów i skórę głowy, przeczesując pasma włosów.
Gdy nałożysz wcierkę na całą skórę głowy, wmasuj ją we włosy delikatnie palcami. Zostaw ją na głowie przez ok. 1 godzinę. Wcierkę można stosować przed umyciem włosów, ale także po myciu. Najlepsze efekty osiągniesz, stosując ją regularnie raz dziennie przez ok. miesiąc.
Kozieradka na wypadanie włosów
Kozieradka pozytywnie wpływa nie tylko na zahamowanie wypadania, ale pomoże również, jeśli mamy problem z przetłuszczaniem się włosów i łupieżem. Tych, którzy są wrażliwi na zapachy, lojalnie ostrzegam, że zioło pachnie intensywnie. I po zaparzeniu pachnie jak… curry lub rosół. Żeby przygotować wcierkę z kozieradki, potrzebujesz:
1 łyżeczkę kozieradki
1 szklanki wrzątku
Zioła umieść w kubku i zalej wrzątkiem, a następnie odstaw do zaparzenia i ostudzenia. Przecedź płyn do słoiczka lub butelki z atomizerem, który zapewni wygodną aplikację wcierki.
Używaj codziennie wieczorem na suche włosy, po spryskaniu skóry głowy wetrzyj jeszcze dokładnie napar z kozieradki palcami w skórę i włosy, a następnie idź spać, a rano zmyj wcierkę. Efekty wcierki z kozieradki zaobserwujesz już po 2-3 tygodniach stosowania raz na 2-3 dni.
Wcierka z czarnej rzepy
Rzepa to warzywo, które świetnie wpływa na kondycję skóry głowy i włosów, widać to nawet po drogeryjnych kosmetykach, w których czarna rzepa przewija się dosyć często. By zrobić z niej wzmacniającą wcierkę, należy rzepę zetrzeć na tarce do miski, a następnie umieścić ją na gazie, tetrowej pieluszce lub sitku z małymi dziurkami i przecisnąć warzywo, by uzyskać sok.
Można też startą rzepę zmiksować na papkę z dodatkiem wody. Jeśli używamy jako wcierki soku z czarnej rzepy – przelewamy go do butelki ze spryskiwaczem i spryskujemy skórę głowy i włosy tak jak w przypadku dwóch poprzednich wcierek. Jeśli przygotowujemy wcierkę w formie papki (zmiksowana rzepa z dodatkiem wody), musimy nałożyć ją na skalp dłońmi.
Pamiętaj, by skupić się na nasadzie włosów i skórze głowy, nie nakładaj maski na całą długość włosów. Mieszankę należy trzymać na włosach przez ok. 1-2 godziny, a następnie umyć głowę szamponem jak zwykle.