Wspaniała pomoc kobietom i dzieciom w kryzysowych sytuacjach. Takiego rozwiązania potrzebują
Dawid Wojtowicz
27 stycznia 2022, 13:31·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 stycznia 2022, 13:31
Dbałość o higienę zawsze była ważna, ale w dzisiejszych czasach mówi się o niej częściej niż zwykle. Rozgłos, jaki zyskał ten temat, z pewnością służy bezpieczeństwu nas wszystkich, bo każdy powinien mieć świadomość roli higieny w ochronie zdrowia. Warto jednak zadać pytanie – czy każdy ma do niej równy dostęp? Niestety – nie. Ale można z tym walczyć poprzez systemowe rozwiązania. Takie jak pralnie społecznie odpowiedzialne.
Reklama.
Pralnie społecznie odpowiedzialne
Są to pralnie, w których osoby potrzebujące mogą bezpłatnie uprać swoje ubrania, koce czy inne okrycia. Idea darmowych pralni to koncepcja znana poprzednim pokoleniom i rozwijana w różnych krajach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce międzywojennej i powojennej istniały np. pralnie spółdzielcze. Służyły one lokatorom, ale też pomagały osobom w potrzebie.
Z pralni o charakterze społecznym korzystają głównie osoby znajdujące się w kryzysowej sytuacji życiowej. Mogą być to dowolne grupy społeczne, których sytuacja życiowa i bytowa utrudnia, a niekiedy uniemożliwia odpowiednią higienę ubrań np. samotne mamy z dziećmi, które straciły miejsce do życia. Dzięki takim miejscom osoby w potrzebie mogą lepiej zadbać o zdrowie oraz funkcjonować w przestrzeni społecznej.
Prowadzeniem pralni oferujących bezpłatny dostęp do usług prania zajmują się przede wszystkim organizacje społeczne: towarzystwa pomocy, fundacje i inne organizacje pozarządowe. Dla takich obiektów najlepszą lokalizacją są wszelkie schroniska, noclegownie, domy samotnych matek, ponieważ wpisują się one wtedy w kompleksową pomoc obejmującą bieżącą opiekę, zakwaterowanie, wsparcie psychologiczne czy prawne.
Pralnie dla podopiecznych Domów Samotnej Matki
W tym roku profesjonalne pralnice wraz ze środkami piorącymi zawitały do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Gen. T. Bora Komorowskiego 31 oraz Schroniska dla Kobiet przy ul. Glinianej 28/30 we Wrocławiu. Podopieczne tych ośrodków, czyli samotne mamy oraz ich dzieci, będą mogły na miejscu korzystać codziennie z rozszerzonego zaplecza sanitarnego.
– W naszych ośrodkach udzielamy schronienia oraz pomocy kobietom i dzieciom znajdującym się w kryzysowych sytuacjach. Zapewniamy im bezpieczne warunki, w których mogą odzyskać kontrolę nad własnym życiem i stanąć na nogi po trudnych doświadczeniach – komentuje Małgorzata Gałosz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pomocy "Akson".
– Czystość jest niezwykle ważna dla poczucia komfortu i zapobiegania wykluczeniu. Przekazane nam sprzęt oraz środki piorące znacząco ułatwią codzienne pranie ubrań i pościeli tak dużej liczby osób i pozwolą nam skoncentrować się na wspieraniu naszych podopiecznych w innych obszarach, np. psychologicznych czy prawnych – dodaje przedstawicielka organizacji, pod której opieką znajduje się ok. 100 kobiet i dzieci.
Pralnie Społecznie Odpowiedzialne w Polsce
Doposażeniem placówek świadczących pomoc kobietom i dzieciom w kryzysowych sytuacjach zajęła się marka Persil należąca do firmy Henkel. Wsparcie w postaci ufundowania pralni na wewnętrzne potrzeby 2 domów samotnej matki to część większego programu społecznego zainicjowanego przez światowego producenta środków piorących i czyszczących pod nazwą "Pralnia Społecznie Odpowiedzialna".
20 stycznia 2022 roku w ramach tej akcji otwarto drugą już w Polsce pralnię. Stanęła ona we Wrocławiu przy ul. Małachowskiego 15. Persil założył ją we współpracy z partnerami społecznymi: Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Fundacją Społecznie Bezpieczni. To te organizacje zajmą się prowadzeniem pralni przeznaczonej dla osób żyjących na co dzień na ulicy oraz podopiecznych schronisk i noclegowni.
Działalność nowo otwartej pralni bazuje na sprawdzonym już modelu wypracowanym w Gdańsku, gdzie w 2020 roku powstała pierwsza Pralnia Społecznie Odpowiedzialna. Funkcjonuje ona w budynku przy ul. Równej 14 na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. We Wrocławiu nową pralnię ulokowano zaś w jednym z pomieszczeń Noclegowni św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn kierowanej przez Koło Wrocławskie Towarzystwa.
Z oferty prania rzeczy osobistych bez opłat skorzystają nie tylko lokatorzy tej noclegowni. Ma być ona dostępna także dla osób mieszkających na co dzień na ulicy. Rozpowszechnianiem informacji o takiej możliwości zajmą się streetworkerzy i pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej. Ponadto pralnia pomoże wrocławskim placówkom Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta w praniu koców, pościeli, poduszek i obrusów.
Dwie pralnie w schroniskach dla osób bezdomnych oraz dwie pralnie na użytek wewnętrzny ośrodków dla kobiet i dzieci w trudnej sytuacji życiowej to oczywiście nie koniec inicjatywy "Pralnia Społecznie Odpowiedzialna". Organizatorzy i koordynatorzy akcji planują rozszerzenie projektu o kolejne miejsca, w których osoby potrzebujące będą mogły bez opłat wyprać swoje ubrania lub inne rzeczy. Obecnie program współrealizujący ideę walki o prawo do czystych ubrań dla każdego zapewnia wsparcie dla ok. 900 osób miesięcznie.