Trefliki uczą, bawiąc i bawią, ucząc. W tych książkach twoje dziecko zakocha się bez pamięci
Redakcja MamaDu
22 listopada 2021, 14:55·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 22 listopada 2021, 14:55
Wypełniona ciekawostkami "Dokąd tupta nocą zwierz? Ciekawostki o nocy" oraz trzymająca w napięciu "Podroż za jeden uścisk" – co łączy te książki? Bohaterowie (czyli rodzina Treflików, znana z serialu animowanego dla dzieci) oraz to, że obie pochłania się z wypiekami na twarzy. Niezależnie od wieku.
Reklama.
Jak śpi żyrafa? Czy psom naprawdę śnią się smakowite kości? Jak rozmawiają ze sobą świetliki? Czy boczniak może służyć jako lampka nocna? Czy kwiat paproci, kwitnący z noc świętojańską, to jedynie legenda? Czy nocą życie w rzekach, jeziorach i oceanach zamiera?
Czy spadające gwiazdy to tak naprawdę gwiazdy? Dlaczego księżyc czasami jest okrągły, a czasem ma kształt rogalika? Czym są noce i dni polarne? A noce Kupały i Walpurgi? Co to jest Halloween i dlaczego topimy Marzannę? Co to jest…
… podobne zagadnienia, z którymi na co dzień styka się każdy rodzic, można wymieniać godzinami. Każdy, kto szuka idealnego sposobu na zaspokojenie głodu wiedzy u swojej pociechy, powinien sięgać po książki takie jak "Dokąd tupta nocą zwierz? Ciekawostki o nocy", będąca częścią kolekcji "Dobranoc, Trefliki na noc".
Mamy tutaj do czynienia z gigantyczną dawką wiedzy na temat wszystkiego, co dzieje się po zmroku. Co bardzo istotne: wszystko zostało zaserwowane w bardzo przystępny i atrakcyjny dla dzieci (choć, zaznaczamy, dorosły również wciągnie się w tę książkę naprawdę mocno!).
Rozmowy Treflinki oraz Treflika z Mamą stają się tutaj pretekstem do niesamowicie wręcz ciekawych opowieści o świecie. Kolejne karty odsłaniają nocne sekrety najrozmaitszych stworzeń; zarówno egzotycznych, takich jak m. in. mrówki parasolowe, wyraki oraz mrówniki, jak też rodzimych – począwszy od ślimaków winniczków, poprzez borsuki i jeże, na rysiach skończywszy.
Wraz z Treflikami przemierzamy również świat flory, a także spoglądamy w stronę rozgwieżdżonego nieba. Co wiedzieli na jego temat starożytni Grecy i Rzymianie? Co nocami widzą piloci samolotów i helikopterów? Oto kolejne pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w książce Liliany Fabisińskiej.
Uznana autorka powieści dla dorosłych (m. in. "Obok niej" i "Córeczka") oraz młodzieży ("Klinika pod Boliłapką”, "Amor z ulicy Rozkosznej"), dramatopisarka, kryminolożka, dziennikarka, psycholożka i pedagożka. "Po godzinach" pasjonatka tai-chi, podróży oraz zwiedzania dziwacznych muzeów. Dziś proponuje ci książkę (dodajmy: stworzoną nocami, gdyż to jej ulubiony czas pracy) będącą wręcz idealną propozycją lektury do poduszki.
Przecież to właśnie wieczór – czas, w którym możemy zwolnić i uspokoić myśli – jest idealnym momentem na budowanie bliskich relacji z młodym człowiekiem. To czas długich rozmów, zwierzeń, rozwijania wyobraźni malucha, kształtowania rytuałów pozwalających skrócić czas zasypiania i zmniejszyć liczbę wybudzeń w nocy i wreszcie: rozkochiwania go w czytelnictwie.
"Podroż za jeden uścisk"
Kolejną z nietuzinkowych propozycji od wydawnictwa Trefl jest najczulsza opowieść tego roku, czyli książka naprawdę wzruszająca i ciepła; wręcz idealna do wspólnego czytania.
Jej bohaterami są Trefliki, czyli rodzina, którą młodzi widzowie znają dzięki nowatorskiemu (to pierwsza rodzima produkcja wykonana w technice lalkowej z wykorzystaniem druku 3D) serialowi animowanemu w reżyserii Marka Skrobeckiego, współtwórcy oscarowego "Piotrusia i wilka".
Tajemnicze zniknięcie dziadka-marynarza staje się tutaj punktem wyjścia do pełnej przygód wyprawy Treflinki oraz Treflinka. Mali bohaterowie, uzbrojeni w kompas, rozpoczynają poszukiwania, w trakcie których przemierzają intrygujące miejsca (m. in. wesołe miasteczko i ogród botaniczny), a także spotykają ciekawych nieznajomych z Ameryki, Tunezji oraz Japonii. Zostanie także uratowany pewien sympatyczny psiak oraz…
No dobrze, koniec ze zdradzaniem elementów fabuły, które mogłoby zepsuć frajdę, jaką zapewnia (zarówno dziecku, jak i tobie) ta książka ozdobiona ilustracjami Joanny Kenckiej. Dodajmy: książka, która momentami wzrusza, momentami bawi, lecz nieprzerwanie – od pierwszej do ostatniej strony – trzyma w napięciu.
W "Podroży za jeden uścisk" znaleźć można również wartości dodane, takie jak nauka budowania relacji z dziadkami, a także poruszanie kwestii, o których wielu rodziców rozmawia z dziećmi zbyt rzadko lub wcale (np.: czy ojciec – czyli ktoś, kto ma być wzorcem "prawdziwego" mężczyzny – może w ogóle okazywać strach? Oczywiście, że tak!).
Mamy tutaj do czynienia z fabułą, która wciąga niczym najlepsze powieści sensacyjno dla dorosłych, zarazem będąc skrojoną na miarę potrzeb i oczekiwań kilkuletnich odbiorców.
Choć punktem wyjścia jest zagadka kojarząca się z najlepszymi intrygami kryminalnymi, w "Podroży za jeden uścisk" nie pojawia się, w jakiejkolwiek formie, przemoc.
Materiał powstał we współpracy z wydawnictwem Trefl.