mat. prasowy
Reklama.
Projekt pokoju dziecięcego składa się z wielu elementów, ale kluczową rolę często odgrywa tapeta. W końcu to tapety tworzą ogólny nastrój wystroju! Jednocześnie muszą być odpowiednie do wieku i zainteresowań dziecka, nie mówiąc już o ekologiczności i bezpieczeństwie. Dlatego warto się zastanowić, jak wybrać odpowiednią tapetę do pokoju dziecięcego.
Kolor i styl tapety są bardzo ważne, ale nie zaczynaj od nich. Najważniejszy jest rodzaj materiału, z którego jest zrobiona tapeta: od niego zależy jej bezpieczeństwo i trwałość. Wybór tapety do pokoju dziecięcego zwykle obejmuje kilka opcji: tapeta papierowa, flizelinowa i winylowa. Warto przyjrzeć się tym materiałom bliżej.
Tapeta papierowa w pokoju dziecięcym
To optymalne rozwiązanie w pokoju dziecka. Tapeta wykonana na papierze jest przyjazna dla środowiska i nie emituje szkodliwych substancji (polecamy sprawdzić certyfikat, potwierdzający brak niebezpiecznych barwników). Papierowe tapety pozwalają ścianom „oddychać” , co oznacza minimalne ryzyko zagrzybienia, a także praktycznie nie gromadzą kurzu, co uchroni dzieci przed alergiami. Ponadto tapety papierowe są najtańsze, a ich wybór jest ogromny. W rzeczywistości mają tylko jedną wadę: szybko się zużywają, zwłaszcza jeśli dziecko aktywnie poznaje świat i uwielbia rysować na ścianach.
Tapeta flizelinowa do pokoju dziecięcego
Flizelina to półsyntetyczny materiał, w którym włókna celulozy łączy się z włóknami poliestrowymi. Dzięki temu tapety te zyskują pozytywne cechy „dwóch światów”. Z jednej strony „oddychają” i są bezpieczne dla organizmu dziecka. Z drugiej strony flizelinowa tapeta jest zauważalnie trwalsza, bardziej plastyczna, nie boi się wilgoci. Ale za wszystko trzeba zapłacić: takie pokrycie ścian jest dość drogie. Jednocześnie wybór kolorów jest stosunkowo skromny.
logo
Mat. prasowy

Tapeta winylowa w pokoju dziecka
Niezwykle przemyślany jest wybór fotapety do pokoju dziecięcego. Tak, materiał ten jest trwały, klejenie zajmuje minimum czasu, dodatkowo skutecznie ukrywa niedoskonałości ścian i jest łatwy w utrzymaniu czystości. Sercem tych tapet jest papier lub włóknina, ale na wierzchu znajduje się pokrycie winylowe. Nie przepuszcza powietrza, co może pogarszać mikroklimat w pomieszczeniu.
Wybór odpowiedniego koloru tapety dla dziecka
Jaki kolor i motyw tapety wybrać do pokoju dziecięcego? W dużej mierze zależy to od wieku dziecka. Przybliżona skala wyboru jest następująca:
  • od 0 do 3 lat. Niemowlęta potrzebują spokojnego otoczenia. Dlatego warto szukać tapet o delikatnych i uspokajających kolorach: beżowo-niebieskim, różowo-jasnozielonym, w dowolnych pastelowych odcieniach itp.
  • od 3 do 6 lat. W tym okresie należy dodać do wystroju jaskrawe, kreskówkowe kolory. Nie warto przesadzać: unikaj zbyt nasyconych kolorów, chaotycznych, kontrastowych i dużych rysunków - mogą one drażnić wzrok dziecka i dostarczać nadmiernej stymulacji wzrokowej.
  • od 6 do 9 lat. W tym wieku paleta kolorów jest zrównoważona. Nie należy również wybierać tapety z dużą ilością skomplikowanych rysunków - dziecko w tej chwili i tak otrzymuje wiele informacji wzrokowych. Wyjątkiem może być fototapeta edukacyjna, przedstawiająca mapę kraju czy świata.

  • od 9 do 12 lat. Do tego czasu dzieci jeszcze bardziej przejawiają własny charakter i zainteresowania. Dlatego pamiętaj, aby wziąć je pod uwagę podczas omawiania niektórych tapet, aby dziecko miało wpływ na wygląd swojego otoczenia.
  • od 12 lat. Nastolatkowie mają własne zdanie na każdy temat - a zwłaszcza na wygląd własnego pokoju. Z tego powodu lepiej dać im prawo do wyboru tapety – choć ekstremalne opcje warto przedyskutować.
  • logo
    Mat. prasowy

    Oprócz wieku weź pod uwagę także temperament dziecka. Jeśli dziecko jest nadpobudliwe, warto wybrać tapetę w zimnych, stłumionych odcieniach - działają one uspokajająco i wyciszająco. Jeśli Twój szkrab jest zrównoważony i bardzo spokojny, wybierz ciepłe kolory.
    Tapeta do pokoju dziewczynki
    Tradycyjnie jasne i ciepłe kolory są uważane za „dziewczęce”: różowy, miętowy, beżowy, niezbyt krzykliwe odcienie czerwonego, żółtego i zielonego. Obecnie odchodzi się od podziału na odpowiednie i nieodpowiednie kolory, a pokój dziewczynki może być zarówno niebieski, jak i zielony. Poszerza się jest również tematyka motywów: pejzaże, zwierzęta, takie jak koty i konie, bohaterowie i bohaterki kreskówek, księżniczki, dinozaury - wszystko, czego zapragnie mała właścicielka pokoju. Fototapeta do pokoju dziewczynki to nie tylko księżniczki Disneya: wybór jest naprawdę ogromny.
    logo
    Mat. prasowy
    Tapeta do pokoju chłopca
    Jeśli nie wiesz, jaką tapetę wybrać do pokoju chłopca, skup się na klasycznych opcjach. W przypadku rozwiązań kolorystycznych są to białe, niebieskie i szare barwy, przeplatane odcieniami czerwieni, żółci, pomarańczy, zieleni lub brązu. Jeśli chodzi o tematykę, najczęściej wybierane są bohaterowie kreskówek i komiksów, sport, samochody, motocykle, statki, kosmos, zwierzęta itp.
    logo
    Mat. prasowy
    Wspólny pokój dla chłopczyka i dziewczynki
    Jeśli zarówno chłopiec, jak i dziewczynka mieszkają w tym samym pokoju, musisz poważnie zastanowić się, jaką fototapetę umieścić w pokoju dziecięcym, aby wszyscy czuli się komfortowo. Kiedy dzieci są jeszcze małe, możesz wybrać jakiś uniwersalny motyw: w jasnych kolorach i z neutralnym wzorem (pasek, klatka, groszek, bajki i zwierzęta). W przypadku starszych dzieci postaraj się podzielić pokój na strefy, wydzielić je kolorem i motywem, biorąc pod uwagę powyższe zalecenia. Ważne jest tylko, aby strefy te nie były zbyt kontrastowe, gdyż może to negatywnie wpłynąć na całościowy obraz pokoju.
    logo
    Mat. prasowy
    Na zakończenie
    Wybierając tapetę czy fototapetę do pokoju dziecka, zwróć uwagę na bezpieczeństwo materiałów i odpowiednie certyfikaty. Technologia druku cyfrowego pozwala na stworzenie fototapety o dowolnym wyglądzie, więc możliwości dekoracyjne są nieograniczone. Dzięki temu możesz mieć pewność, że znajdziesz coś odpowiedniego dla swojego dziecka, aby jego pokój był przytulny i bezpieczny.
    Źródło: uwalls.pl/fototapety-dla-dzieci/