Przełomowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości. Może odmienić życie wielu rodzin

Prawo dziadków do kontaktu z wnukami.
Prawo dziadków do kontaktu z wnukami. Flikr / J Aaron Farr / CC BY
Mówi się, że babcie i dziadkowie są od kochania i rozpieszczania wnucząt. Co w sytuacji, gdy rodzice, z różnych powodów, ograniczają im kontakt z wnukami? Czy ze względu na inne miejsce zamieszkania, rozwód rodziców czy różnicę poglądów dziadkowie i wnuki mogą zostać odseparowani? Pewna babcia z Bułgarii udowodniła, że zrobi wszystko, żeby tylko widywać wnuka. Orzeczenie Trybunały Sprawiedliwości w tej sprawie może być przełomowe.

Po rozwodzie rodziców dziś 16-letni Christos zamieszkał z ojcem, Grekiem. Sąd określił, ile czasu chłopiec będzie mógł spędzać z matką, Bułgarką, jednak nie określił wymiaru czasu spędzanego z innymi członkami rodziny. Babcia chłopca od strony matki, Neli Valcheva, postanowiła walczyć z greckim sądem o prawo do widywania się z wnukiem. Sprawa była na tyle skomplikowana, że trafiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Trybunał w końcu uznał, że nie można ograniczyć liczby osób widujących się z dzieckiem wyłącznie do rodziców.

Jak podaje Bezprawnik, "Pojęcie styczności z dzieckiem należy rozumieć jako dotyczące nie tylko prawa rodziców do osobistej styczności z dzieckiem, lecz także pozostałych osób, z którymi dziecko powinno utrzymywać stosunki osobiste, a przede wszystkim babć oraz dziadków" – czytamy w oświadczeniu Trybunału Sprawiedliwości.

Babcia wnosiła o widywanie się z wnukiem w jeden weekend w miesiącu i przez 2-3 tygodnie w okresie wakacji i ferii zimowych. Trybunał orzekł, że sąd nie może ograniczać kontaktów między wnukami a dziadkami, niezależnie od innych ustaleń dotyczących czasu spędzanego z rodzicami.


Wyrok Trybunału to szansa dla wszystkich dziadków, babć oraz ich wnuków, nie tylko dla mieszkającego w Grecji Christosa i jego babci-Bułgarki. Zgodnie z orzeczeniem, dziadkowie mają prawo do kontaktów z wnukami i nie może być im ono ograniczane, niezależnie od okoliczności. Oznacza to, że jeśli z jakichś powodów nie chcesz, żeby twoje dziecko widywało się z dziadkami, mają oni możliwość wystąpienia na drogę sądową i dochodzenia swoich praw do kontaktów z wnukiem.
Źródło: Bezprawnik
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE