Twoja córka podziękuje ci za to, kiedy dorośnie. O kondycji skóry decyduje pielęgnacja już od pierwszych dni życia

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego wymaga specyficznej pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami.
Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego wymaga specyficznej pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami. fot. Pixabay
Skóra dziecka jest delikatniejsza od skóry dorosłego człowieka, dlatego trzeba o nią bardzo dbać podczas codziennej pielęgnacji. Przez pierwszy rok przechodzi ona wiele zmian, coraz bardziej dostosowując się do warunków panujących poza łonem matki. Warto wspomagać zachodzące w niej zmiany, stosując się do poniższych wskazówek..

Noworodek znacznie bardziej niż starsze dziecko jest narażony na różnego rodzaju otarcia, gdyż jego skóra jest delikatniejsza i nie posiada jeszcze wystarczającej warstwy ochronnej. To przyczynia się również do tego, że szybciej ulega odwodnieniu. Pielęgnacja skóry malucha wymaga odpowiedniego przygotowania i ewentualnie specjalnych kosmetyków, które będą w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby noworodka. Jedną z ich podstawowych funkcji jest nawilżanie. Skóra maluszka bowiem łatwo może ulec przesuszeniu, dlatego warto czasami dodatkowo ją nawilżyć, np. za pomocą oliwki.

Pielęgnacja

Małe dziecko, ponieważ w pierwszych miesiącach życia głównie leży, nie brudzi się, dlatego nie ma potrzeby, by codziennie je kąpać.
mgr Elżbieta Lech
położna środowiskowo-rodzinna Wrocław

Jedna z technik trzymania dziecka podczas kąpieli: Rozbierz dziecko. Następnie weź na ręce w taki sposób, aby plecy i główka znajdowały się na przedramieniu, jedną dłonią uchwyć dziecko pod pachą. Drugą dłoń wsuń głęboko pod pośladki dziecka i chwyć je w pachwinie. Trzymając w ten sposób dziecko masz pewność, że dziecko się nie wyślizgnie.

Powoli i stopniowo zanurz ciało dziecka w wodzie, rozpoczynając od stópek, nóżek i pośladków, cały czas obserwując zachowanie dziecka. Gdy dziecko będzie w wodzie, delikatnie i powoli wyjmij rękę spod pośladków. Drugą rękę wciąż trzymaj pod pleckami i pachą dziecka tak, aby główka spoczywała na przedramieniu ponad wodą. Mając jedną rękę wolną powoli polewaj ciało dziecka wodą.


Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem kosmetyków do pielęgnacji, zawsze wybierajmy te, które posiadają atest, są hipoalergiczne i stworzone specjalnie z myślą o delikatnej skórze dziecka, na przykład takich jak Cetaphil ®Baby. Należy je jednak zawsze stosować z umiarem, gdyż zbyt duża ilość kosmetyku, kremu czy oliwki, może przyczynić się do zatkania porów i powstania podrażnień na skórze dziecka.

Nawilżanie skóry dziecka

Po każdej kąpieli należy osuszyć skórę dziecka, jednak nie pocierając jej, gdyż może spowodować to powstanie podrażnień. Krem nawilżający stworzony dla maluszków powinno się ocieplić we własnej dłoni przed wsmarowaniem. Następnie nakładamy kolistymi ruchami kosmetyk na całe ciało dziecka. Nie zapominając o żadnych fałdkach czy zgięciach.


Raz na jakiś czas warto wykonać także masaż relaksujący przy użyciu oliwki. Dzięki niej stworzy się dodatkową warstwę ochronną dla delikatnej skóry maluszka. Czynności tej nie należy jednak powtarzać zbyt często, by nie zatkać porów w skórze maluszka.

Kupując produkty dla swojego dziecka, zwróć uwagę na te składniki:

• rumianek – ma działanie przeciwzapalne, dodatkowo zapobiega swędzeniu i ewentualnym podrażnieniom;
• aloes – przede wszystkim zapobiega swędzeniu, posiada ponadto bardzo ważne właściwości gojące oraz kojące;
• masło shea – nadaje skórze dziecka miękkość i delikatność, ale przede wszystkim posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne;
• witamina E – jej najważniejszą właściwością jest wspieranie odbudowy skóry dziecka, dodatkowo łagodzi ewentualne podrażnienia i nawilża;
• gliceryna – intensywnie nawilża skórę oraz wzmacnia jej naturalną barierę ochronną.

Artykuł powstał we współpracy z marką Cetaphil ®Baby.

Advertisement
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE