Patent na domowe ognisko. 7 porad, na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania dla rodziny
Artykuł powstał we współpracy z ECI S.A.
03 października 2017, 10:17·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 03 października 2017, 10:17
Z założeniem rodziny często idzie w parze marzenie o własnych czterech kątach. Zakup mieszkania to krok, który chce postawić wiele młodych par planujących lub mających już dzieci. Z drugiej strony to nie pierwsza lepsza decyzja, bo wybór miejsca, w którym przez najbliższych kilka, a nawet kilkanaście lat zamierzamy uwić rodzinne gniazdko, do łatwych nie należy.
Reklama.
Jakimi kryteriami w takim razie się kierować, aby zakupione mieszkanie nadawało się idealnie na domowe ognisko? Specjaliści z ECI S.A., firmy realizującej inwestycję Nowe Odolany – osiedla mieszkaniowego na warszawskiej Woli – podpowiadają, na co zwracać uwagę przy wyborze przyszłego lokum dla rodziny. Oto 7 najważniejszych wskazówek.
Lokalizacja
Dom ma być naszą oazą, a zarazem oknem na świat. Dlatego tak kluczowe znaczenie ma lokalizacja przyszłego mieszkania. Idealne rozwiązanie to takie, gdy nie mieszkamy bezpośrednio w centrum, za to mamy pod nosem możliwość łatwego i szybkiego dojazdu do miejsca, gdzie tętni miejskie życie. Osiedle z szerokim dostępem do środków komunikacji miejskiej pozwoli bezproblemowo dotrzeć do pracy, a w razie pilnej potrzeby do przychodni, urzędów itp.
Infrastruktura
Dobrze, żeby kupowane z myślą o rodzinie mieszkanie znajdowało się w otoczeniu infrastruktury stwarzającej warunki do komfortowego życia rodzinnego, a także na odpoczynek w gronie najbliższych. Warto zatem rozejrzeć się za osiedlem, które w pobliżu ma nie tylko żłobek, przedszkole lub szkołę (dowożenie dzieci zajmie o wiele mniej czasu), ale również np. centra handlowe, restauracje, sklepy, kino, teatr czy park.
Plac zabaw
Maluchy powinny mieć pod ręką miejsce, gdzie będą mogły swobodnie pobawić się na świeżym powietrzu. Dlatego każde dobrze zaplanowane osiedle projektowane na potrzeby rodzin powinno mieć na swoim terenie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie atestowany plac zabaw. Dzięki temu na spacerze z dziećmi będziemy mogli zrobić ''przystanek'' i przyjemnie spędzić czas z naszymi pociechami.
Ogrodzenie
Nie należy i raczej nie da się żyć w całkowitej izolacji, jednak można i trzeba pozwolić sobie na odrobinę prywatności. Przy wyborze rodzinnego osiedla powinniśmy zwracać uwagę na to, czy ma ono ogrodzenie. Raz, że utrudni ono dostęp do niego nieupoważnionym osobom, a dwa, że małe dzieci tak łatwo nie opuszczą jego terenu bez naszego nadzoru.
Bezpieczeństwo
Dom kojarzy się nam z ostoją, stąd budynek wielorodzinny powinien znajdować się w przestrzeni stwarzającej jak największe poczucie bezpieczeństwa. Poza wspomnianym już ogrodzeniem z pewnością mile widziane będą też takie zabezpieczenia jak monitoring, oświetlenie podwórka, automatyczne bramy wjazdowe czy garaże.
Estetyka i funkcjonalność
Kupując mieszkanie, zazwyczaj planujemy spędzić w nim wiele lat. Powinniśmy więc przywiązać wagę do strony tak estetycznej, jak i funkcjonalnej, bo obie wpływają na poczucie komfortu. Spójny styl, detale architektoniczne, tarasy, balkony, ogródek, rozkład mieszkania, windy, komórki lokatorskie – to wszystko przekłada się na codzienny komfort. Pamiętajmy też o estetyce otoczenia, sprawdźmy więc, czy aby plany nie zakładają realizacji w okolicy obniżających standard życia inwestycji.
Cena
Większość kupujących mieszkanie kieruje się przede wszystkim ceną. To zrozumiałe, bo przystępny cenowo lokal w dogodnej lokalizacji i z dobrą komunikacją jest na wagę złota. Jednak nie zawsze warto sugerować się tylko wielkością kwoty. Czasami lepiej trochę dopłacić, aby podnieść standard innych wartościowych parametrów nieruchomości.