
Statystyki nie kłamią – prawdopodobieństwo, że nasze dziecko spotka się z przejawem złego traktowania ze strony szkolnych kolegów, jest takie samo jak to, czy po rzucie monetą wypadnie orzeł lub reszka. Instytut Badań Edukacyjnych alarmuje, że ponad połowa dzieci chodzących do podstawówki doświadcza chociaż raz w miesiącu niemiłego zachowania innych uczniów.
Tak jak wszędzie najlepszym orężem w walce z tą szkolną plagą będzie metoda "lepiej zapobiegać niż leczyć". Lucyna Kicińska nie ukrywa, że to na barkach rodziców spoczywa przede wszystkim odpowiedzialność za wychowanie dziecka na porządnego człowieka – osobę obdarzoną empatią, wrażliwą na krzywdę innych, krótko mówiąc – na dobrego kumpla.
Ważne, by uczyć dzieci tolerancji i współdziałania w grupie, pomimo dzielących ich różnic. Uwrażliwiać je, wyposażać w wiedzę, że "inny od nas" nie znaczy "gorszy". Jeśli tak się nie stanie, będą czerpały z dostępnych, nie zawsze pozytywnych wzorców, gdzie eskalowana bywa niechęć i pogarda, z gier przesyconych agresją i w końcu z przemocowych zachowań innych osób: rówieśników i dorosłych.
Z pomocą rodzicom, którzy stoją przed problemem dokuczania, spieszy też ogólnopolska kampania społeczna „Bądź kumplem, nie dokuczaj” organizowana przez Cartoon Network we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich. Niedawno wystartowała właśnie jej 3 edycja. Twarzą tegorocznej akcji został piłkarz Jakub Błaszczykowski, prywatnie tata dwóch córek.
Artykuł powstał we współpracy z Cartoon Network.