logo
Prawo autorskie: langstrup / 123RF Zdjęcie Seryjne
REKLAMA
Zdalnie czy nie?
Praca zdalna – ten temat od kiedy pamiętam budzi kontrowersje. Jedni są na tak, bo to oszczędność czasu i lepsze jego wykorzystanie, gdy wokół jest cisza i spokój. Drudzy zdecydowanie na nie, bo przecież tylko w grupie odnosi się lesze efekty. Burza mózgów, socjalizacja, prawdziwa przerwa na kawę. Sporo pewnie zależy od charakteru człowieka i zawodu jaki wykonuje. Prezentujemy 10 prac, które zdecydowanie lepiej jest wykonywać we własnych 4 ścianach niż w zatłoczonym biurze.
Ankieter
Badania opinii publicznej, przeprowadzanie wywiadów, wszelkiego rodzaju prace statystyczne, które wymagają od ciebie komputera i podłączenia do Internetu. Ten typ pracy nie wymaga siedzenia przy biurku równych 8 godzin, a raczej poświęcenia jej 8 godzin w ciągu dnia. Dlatego dużo wygodniej wykonywać ją z domu.
Dziennikarz
Praca w Redakcji to tylko połowa czasu poświęcanego na pracę. Nawet mniej niż połowa. Właściwie to dziennikarz jest w pracy cały czas. Czasem zdecydowanie łatwiej napisać tekst czy spotkać się z rozmówcą w zaciszu własnego domu niż w zatłoczonej i głośnej redakcji.
Programista
I wszelkie podobne prace – nazwijmy je – okołoinformatyczne. Może to być tester stron www, osoba prowadząca zawodowo fanpage innych instytucji, czy grafik komputerowy. Te zadania wymagają skupienia, odpowiedniego oprogramowania i sprzętu komputerowego. Czyli wszystkiego tego, co bez problemu możemy mieć we własnym domu.
Tłumacz
Praca tłumacza wymaga ciszy i spokoju. Osoba pracująca w tym zwodzie często lepiej skupia się we własnym domu niż w biurze. Bardzo często wystarcza jej komputer, Internet i zestaw słowników – zawód w sam raz do wykonywania z domu.
Wedding – planner
Coraz popularniejszy zawód, wykonywany przez osoby zwłaszcza w dużych miastach. Ze względu na różnorodność wykonywanych zadań najbardziej potrzebny jest mu kalendarz i telefon. Sporą część spraw jest w stanie ogarnąć z domu, jeszcze przy porannej kawie. Polecany osobom dobrze zorganizowanym.
Sprzedaż bezpośrednia
To praca częściowo wykonywana z domu, częściowo jednak wymaga „wyjścia” do ludzi. Jednak to od ciebie zależy kiedy ustalisz spotkanie i w jakim miejscu się odbędzie. Najczęściej minusem takich zawodów jest sfera finansowa – bardzo często bowiem wynagrodzenie jest wypłacane w systemie prowizyjnym.
Nauczyciel – korepetytor
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z tzw. lekcji online. Najczęściej są to lekcje języka obcego, ale nie tylko. Łączysz się z lektorem za pomocą Skype lub innego komunikatora i nie tracisz czasu na dojazd do nauczyciela. Podobnie jak on, gdy miałby przyjechać do ciebie.
Pisarz, poeta
Osoby zdefiniowane zawodowo w tym kierunku potrzebują ciszy, spokoju i tzw. bezpiecznych i swojskich warunków pracy. Więc gdzie, jak nie w domu! Czasem tylko w kawiarni lub parku…
Fryzjer, kosmetyczka, masażysta
I inne osoby świadczące usługi związane ze zdrowiem i pielęgnacją. Wiele z nich przeznacza część własnych mieszkań na salon czy też gabinet. Sami decydują o godzinach pracy i ilości zapraszanych do domu gości – klientów.
Właściciel sklepu on-line
Tu dostęp do Internetu jest kluczowy. Jeśli osoba jest w zawodzie początkująca, to łatwiej jej będzie wygospodarować część sypialni niż wykładać pieniądze na wynajem magazynu.
Edytor
Czyli osoba zajmująca się zawodowo korektą tekstów – książek, czasopism, pism branżowych i tym podobnych. W tym zawodzie ciężko nawet o stałą pracę w jednym i konkretnym miejscu.
Projektant, krawcowa
To zawody tzw. artystyczne, twórcze. Jak każdy artysta - również w branży modowej – potrzebuje weny. Ta przychodzi o równych porach, więc nie można wymagać, by osoba taka była najbardziej twórcza między 10 a 18tą.
Freelancer
Podsumowując – wszystkie osoby, które mogą i chcą świadczyć pracę jako wolni strzelcy, śmiało mogą pokusić się o wykonywanie jej z domu. Oczywiście jeśli tylko mają taką ochotę i potrafią się skupić na oddzielaniu obowiązków zawodowych od prania czy zmywania naczyń.