Nie masz pewności jak zadbać o pępek niemowlaka? Łatwa lekcja w czterech krokach

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/deanwissing/3087856789/]Dean Wissing[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC[/url]
Fot. Flickr / Dean Wissing / CC
Po porodzie i przecięciu pępowiny w miejscu pępka zostaje kilkucentymetrowy kikut pępowinowy. Pod nim znajduje się ranka, która z biegiem czasu goi się i całkowicie zasklepia tworząc właśnie pępek. Wielu młodych rodziców stresuje się kąpielą i pielęgnacją ranki. Podpowiadamy jak właściwie z nią postępować, by nie wdała się infekcja.

Kikut pępowinowy początkowo ma barwę szaroniebieską. Stopniowo zasycha i twardnieje, by ostatecznie – wyglądając jak strupek – odpaść. Zazwyczaj proces ten trwa od 10 do 14 dni. W tym czasie ranę należy odpowiednio pielęgnować, by prawidłowo się goiła i nie uległa zakażeniu bakteriami.


Nasze mamy i babcie wspominają, że za ich czasów pępek (oraz niektóre fałdki skóry) zalecano przecierać roztworem spirytusu. Okazało się jednak, że to wydłuża czas gojenia się rany i podrażnia delikatną skórę malucha. Dlatego dziś na pewno nie usłyszycie takich wskazówek. O tym jak pielęgnować kikut pępowinowy stanowią wytyczne nadzoru krajowego w dziedzinie neonatologii.
Obecnie zaleca się tzw. suchą pielęgnację pępka. Polega ona na przemywaniu niezagojonego pępka w trakcie kąpieli mydłem jeżeli zostanie on zabrudzony kałem lub moczem. Jeżeli staramy się chronić pępek przed wodą a jej odrobina dostanie się tam w trakcie kąpieli również nie należy panikować. Należy po kąpieli dokładnie go osuszyć. Mycie i osuszanie nie są dla malucha bolesne, jednak warto pamiętać, aby (przy okazji) nie uciskać za mocno brzucha.

Jak prawidłowo zadbać o kikut pępowiny ?

Krok 1
Podczas kąpieli staraj się chronić pępek. Jeżeli będziesz go myła użyj zwykłego mydła dla niemowląt lub hipoalergicznego szarego mydła. Zawiera ono ług, który działa przeciwbakteryjnie. Namydloną dłonią delikatnie przemyj okolice kikuta, a następnie czystą wodą spłucz pianę.


Krok 2
Niemowlę po kąpieli połóż na przewijaku lub w miejscu, gdzie przebierasz je już do snu. Okolice pępka osusz jałowym gazikiem. Lekko odchyl kikut na boki i sprawdź, czy w zakamarkach nie zostały resztki wody. Ranę możesz przemyć Octeniseptem lub innym środkiem bakteriobójczym.

Krok 3
Zakładając malcowi pieluszkę zadbaj o to, by nie podrażniała kikuta. Pamiętaj też, że należy chronić go przed wilgocią i bakteriami, które się w niej znajdują. Możesz kupić specjalne pieluszki z wycięciem na pępek, lub po prostu wywinąć górną część. Chodzi o to, by wkład chłonny w którym zbiera się mocz nie stykał się z kikutem. Jeżeli jednak pępek się zabrudzi użyj odrobiny mydła, umyj i osusz rankę.

Krok 4

Wietrz pępek najczęściej jak to możliwe. To zapobiega infekcjom i przyspiesza gojenie rany. Zakładaj malcowi bawełniane, przewiewne ubranka. Najlepiej takie, w których ryzyko podrażnienia czy zahaczenia kikuta jest minimalne.

Jeżeli jednak zauważysz ropną wydzielinę, odrobinę krwi lub opuchliznę albo poczujesz brzydki zapach oznacza to, że mogło wdać się zakażenie. Udaj się wówczas do pediatry, który obejrzy ranę i ewentualnie przepisze odpowiednie leki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE