"Może zostaniemy przyjaciółmi?". Czyli sztuka zrywania w prawdziwym życiu. Jak zakończyć związek bez łez?

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/james_sickmind/5448338240/]Mitya Ku[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC BY[/url]
Fot. Flickr / Mitya Ku / CC BY
Moment, w którym rozpada się związek nigdy nie jest przyjemny ani dla jednej, ani dla drugiej strony. Często jest tak, że kiedy jeden z partnerów jeszcze żyje nadzieją na to, że uda się uratować ten tonący statek, drugi już wie, że każdy musi wskoczyć w swoją szalupę i odpłynąć w przeciwnym kierunku. Zanim to jednak zrobi, musi uporać się z tym najmniej przyjemnym aktem zwanym „zerwaniem” z drugą osobą. Jak zrobić to najmniej boleśnie?

Na początku ustalmy fakty, bezbolesne zerwania są jak yeti, każdy o nich słyszał, nikt nie widział. Jak bardzo byśmy się nie starali, zawsze w sercu tej drugiej osoby pojawi się ziarno żalu, a jedyne co możemy zrobić w tej sprawie, to postarać się, żeby było choć trochę mniejsze. Badania naukowców i doświadczenia życiowe pokazują, że istnieją lepsze i gorsze sposoby kończenia związku z drugą osobą. Zastosowanie tych lepszych pomaga zmniejszyć ból i zmieszanie obojgu partnerów.

Sposoby kończenia związku
Spróbujmy spojrzeć na kwestię zrywania z bardziej naukowej perspektywy. Pewien psycholog, Baxter, wraz ze swoimi współpracownikami postanowił przeprowadzić na ten temat badania, w których poprosił ludzi o opis ich sposobu kończenia intymnej relacji z drugą osobą. Wywiady te zaowocowały wyłonieniem aż… 40 strategii! Żeby sprawę trochę uporządkować zespół Baxtera wyodrębnił cztery główne czynniki, które się w nich powtarzały. Były to: utrzymywanie pozytywnego tonu rozmowy, otwartość, unikanie konfrontacji i manipulacja. Oczywiście nie wszystkie z nich przyczyniały się do zmniejszenia bólu po rozstaniu! Najbardziej efektywne okazało się bez wątpienia stosowanie pozytywnego tonu rozmowy połączone z otwartością. Dzięki temu udało się opracować szereg wskazówek, które pomagają efektywnie i empatycznie zakończyć relację.

Bądź otwarty, szczery i bezpośredni
Nie dawaj niejasnych sygnałów ani komunikatów, które niepotrzebnie obudzą w drugiej osobie nadzieję. Musisz być świadomy, że będzie się ich ona dopatrywać w każdym niedopowiedzeniu i geście. Znajdź odpowiedni czas na rozmowę i przeprowadź ją twarzą w twarz. Bądź szczery i postaraj się jak najprościej wyjaśnić powody twojej decyzji. Pokaż empatię i zrozumienie dla uczuć partnera.


Nie obwiniaj
Jednym z najgorszych pomysłów jest tzw. pranie starych brudów podczas rozstania. Nie wywlekaj przewinień partnera i nie próbuj obarczać go winą za rozstanie. To jasne, że zazwyczaj za rozpad relacji odpowiedzialność ponoszą dwie strony, ale drugiej osobie jest już wystarczająco ciężko. Postaraj się zachować spokój i opanowanie, nawet kiedy partner będzie usilnie prowokował cię do kłótni.

Podkreśl pozytywy
Rozstanie zazwyczaj poprzedzone jest gorszym okresem w życiu pary, ale nie zapominaj o tym, że podczas wspólnego życia spotkało was też dużo pozytywnych rzeczy. Zapewnij drugą osobę, że nie żałujesz spędzonego razem czasu i jesteś za niego wdzięczny. W tym momencie życia wasze drogi się rozeszły, ale nie oznacza to, że wasz związek był błędem.

Wskaż korzyści
Chociaż drugiej osobie może być ciężko znaleźć plusy rozstania, to postaraj się wskazać jej drogę, która się przed nią otwiera. Jeśli dotychczasowa sytuacja nie była dla was satysfakcjonująca, to może rozejście się jest najlepszą drogą żebyście odnaleźli w życiu coś, co was uszczęśliwi. Pomóż parterowi spojrzeć w trochę dalszą przyszłość niż najbliższe, przepłakane nad waszymi zdjęciami, wieczory.

Może zostaniemy przyjaciółmi?
Składając taką propozycję, byłemu już, parterowi stąpasz po bardzo niepewnym gruncie. Wiesz… niektórzy twierdzą, że to zdanie w uszach porzuconego brzmi mniej więcej jak: „Twój kot zdechł, ale możesz go sobie zostawić.”. Brutalne, prawda? Niestety często prawdziwe… Utrzymywanie kontaktu z byłym do którego wciąż się coś czuje, uniemożliwia prawidłowe przeżycie żałoby po utraconym związku. Nawet jeśli trudno jest ci tracić przyjaciela, jakim była dla ciebie ta osoba, to z szacunku do jej uczuć powinieneś się wycofać z kontaktu. Nie twierdzę, że przyjaźń między byłymi partnerami nie jest możliwa, jednak na pewno nie zaraz po zakończeniu relacji.

Źródło: psychologytoday.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE