Nie zmuszaj dziecka do czytania. Spraw, by samo sięgało po lektury. Są na to sposoby

Fot. 123RF
Z trudem odciągasz dziecko od komputera czy telewizora? Jeszcze większe kłopoty sprawiają próby zachęcenia pociechy do lektury? Z tym problem próbuje sobie poradzić wielu rodziców. Przecież czytanie jest kluczowe dla rozwoju osobowości dziecka. Jak zatem przekonać dziecko do książek? Pomoże w tym odpowiednio dobrana lektura.

Czytanie, zwłaszcza na początku, sprawia dzieciom niemałe trudności. Wiąże się to z tym, że maluch poświęca wiele energii, ucząc się składać litery w słowa. Skupiony na poradzeniu sobie z techniką, pod koniec zdania nierzadko zapomina o tym, co było na jego początku. W efekcie odczuwa żadną albo małą radość płynącą z treści, a książka zaczyna mu się kojarzyć z czymś nieprzyjemnym.

Jak zaradzić temu problemowi? Przecież czytanie jest niezbędne do rozwoju wyobraźni dziecka i zdolności logicznego myślenia, wzbogaca słownictwo i dostarcza wiedzy. Niezwykle ważne jest, by starannie wybierać lekturę, z którą dziecko ma do czynienia na początku swojej przygody z literaturą. Warto postawić na taką, która sprawi, że proces czytania stanie się prawdziwym spektaklem, równie pochłaniającym jak bajka w telewizji czy gra komputerowa. Najlepiej wybrać książkę, w której autor starannie wyważył proporcje, czyli nieprzeładowaną tekstem ani obrazkami. Język powinien być wartki, a fabuła pochłaniająca.

Z tym wyzwaniem świetnie poradzi sobie literatura przygodowa. Potwierdza to w swoim ostatnim raporcie poświęconym czytelnictwu wśród dzieci i rodzin amerykańskie wydawnictwo Scholastic. Połowa najmłodszych respondentów przyznała, że woli czytać książki pobudzające wyobraźnię. Niewielu mniej woli lektury z „tajemnicą lub zagadką” czy „opisujące wymyślone historie”.
Mimo że raport dotyczy USA, także rodzicom w Polsce radzimy wziąć do serca płynące z niego wnioski. Łatwo jest jednak pogubić się w lekturach, zwłaszcza że księgarnie oferują coraz większy wybór książek. Dlatego podpowiadamy, na jakie pozycje warto zwrócić uwagę.


Kto z nas, będąc dzieckiem, nie marzył o pełnym przygód życiu na prawdziwym statku? Tak właśnie wygląda codzienność Bicka, Becka, Burzy i Tommy'ego, bohaterów dostępnej od niedawna w Polsce książki „Treasure Hunters. Łowcy skarbów”. Życie rodzeństwa to prawdziwa misja. Muszą odnaleźć skarby, jednocześnie stawiając czoło nindża piratom, tajnym agentom oraz różnej maści przemytnikom. Głównym celem jest jednak odnalezienie zaginionych rodziców. Akcja książki jest przemyślana i opisana żywym językiem. Nic dziwnego, skoro jeden z autorów to były amerykański aktor komediowy, a obecnie pisarz Chris Grabenstein. Drugi – James Patterson - z kolei jest za oceanem prawdziwą gwiazdą kryminałów. To właśnie dzięki tej niezwykłej mieszance powstała książka, która bez reszty pochłonie uwagę Twojego dziecka.


Wybierając lekturę dla dzieci, nie zapominaj też o klasykach. Dzieła, na których wychowało się kilka pokoleń, to niemal stuprocentowa gwarancja jakości. Śmiało więc sięgaj po „Madeline w Paryżu” – to wyjątkowa pozycja. Autorem jest bowiem legendarny amerykański pisarz i ilustrator Ludwig Bemelmans. Przygodom rezolutnej Madeline poświęcona jest cała seria książek, które od niemal półwiecza fascynuje najmłodszych na całym świecie.

Warto zaznaczyć, że "Madeline w Paryżu" jest pierwszym pelnym wydaniem historii o slynnej dziewczynce. Jak nietrudno się domyślić, akcja rozgrywa się w Paryżu. Mieszkająca w szkolnym internacie Madeline wyróżnia się na tle pozostałych wychowanek. Nie boi się tygrysów ani myszy. Przebiera się za groźnego lwa w cyrku i bez strachu balansuje na krawędzi kamiennego mostu. Wszystko to ozdobione wyjątkowymi ilustracjami.


Niezawodna w pozyskiwaniu dziecięcych sympatii jest też para słynnych polskich urwisów: Bolek i Lolek. Wydawnictwo Znak zdecydowało się na publikację w nowej szacie graficznej książki autorstwa Macieja Wojtyszki „Bolek i Lolek. Straszne skutki oglądania telewizji”. To nie koniec. Przyszły kosmonauta z kolei nie oprze się przygodom Bolka i Lolka, którzy zakładają Agencję Kosmiczną na własnym podwórku. Z kartonowej tuby i lejka bracia budują supernowoczesną rakietę, która ma polecieć na Marsa. W ramach serii książek o słynnych braciach znajdziesz też lekturę „MigMi” ukierunkowaną na rozwój nawyków logicznego myślenia u dzieci. Na kartkach książki młody czytelnik znajdzie tysiące kształtów, z których musi wybrać te poszukiwane przez Bolka i Lolka.

Atrakcyjna, wciągająca fabuła to niejedyny argument, którym warto się kierować przy wyborze lektury dla dziecka. Za pomocą ciekawej książki możesz kształtować w dziecku wiele wartości. Dzięki „Rodzinnym przygodom Mikołajka. Początek Wielkiej Przygody” Twoja pociecha dowie się, że rodzice też są odpowiednimi kompanami do zabawy. Tata Mikołaja zbuduje mu prawdziwy zamek dla rycerzy, a z kolei dania przyrządzone przez mamę są najsmaczniejsze na świecie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE