Krakowscy naukowcy opracowali błyskawiczny test na obecność paciorkowców u ciężarnych

Rewolucyjne odkrycie krakowskich naukowców. Test na paciorkowiec u ciężarnych już niedługo będzie można wykonać w kilka godzin.
Rewolucyjne odkrycie krakowskich naukowców. Test na paciorkowiec u ciężarnych już niedługo będzie można wykonać w kilka godzin. Fot. reynermedia / http://bit.ly/1w1WGm8 / CC BY / http://bit.ly/mamadu
Niebezpieczny dla nienarodzonego dziecka i trudny do wykrycia paciorkowiec to spory problem dla zdrowia ciężarnej kobiety. Dzięki rewolucyjnemu wynalazkowi krakowskich naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, diagnozowanie bezobjawowego nosicielstwa nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Test został opracowany przez naukowców Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej j PAN, wykonać go można w każdym laboratorium, a wynik dostarczony będzie w ciągu pięciu godzin. To powszechnie występujący drobnoustrój, zazwyczaj kobiety są bezobjawowymi nosicielami paciorkowców. Kłopotliwy intruz staje się jednak zagrożeniem dla rozwijającego się w łonie matki dziecka.
dr Monika Brzychczy-Włoch
jedna z autorek wynalazku, Collegium Medicum: Uniwersytet Jagielloński

Nazywamy go potocznie paciorkowcem bezmleczności. To drobnoustrój, który naturalnie wchodzi w skład mikrobiomu człowieka. Zasiedla przede wszystkim przewód pokarmowy, a u kobiet drogi rodne. Najczęściej nie daje o sobie znać, utrzymując się w organizmie nawet przez lata Czytaj więcej

Dotychczasowa diagnostyka zakażeń paciorkowcem była praktykowana w III trymestrze ciąży, a na wynik kobieta musiała czekać do 5 dni. W przypadku niespodziewanego porodu przedwczesnego stwarzało to zagrożenie dla dziecka. Nowa metoda pozwoli praktycznie natychmiastowo ocenić, czy należy wdrożyć leczenie antybiotykiem przed rozwiązaniem ciąży.
dr Monika Brzychczy-Włoch
jedna z autorek wynalazku, Collegium Medicum: Uniwersytet Jagielloński

Badamy kobiety tak późno, bo paciorkowiec może być stale obecny w drogach rodnych kobiety, ale może też pojawiać się w nich czasowo. Wynik badania jest ważny tylko przez pięć tygodni, dlatego czekamy na te niemal ostatnie chwile, aby w momencie rozwiązania wiedzieć, czy profilaktycznie podać antybiotyk, czy nie. Czytaj więcej

Zakażenie okołoporodowe paciorkowcem może powodować sepsę u dziecka, a rokowania nie są dla grupy noworodków zbyt pomyślne. Dzieci, które zakaziły się drobnoustrojem w późniejszym okresie życia, najczęściej chorują na zapalenie płuc i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W tym świetle tradycyjna diagnostyka i badania przesiewowe ciężarnych są niewystarczające.
dr Monika Brzychczy-Włoch
jedna z autorek wynalazku, Collegium Medicum: Uniwersytet Jagielloński

Jest to bardzo skuteczna metoda, ale jej głównym ograniczeniem jest dość długi czas badania. W sytuacji, kiedy ciąża przebiega w sposób prawidłowy, to te kilka dni oczekiwania na wynik nie będzie stanowiło różnicy. Czasem jednak potrzeba w krótkim czasie dowiedzieć się, czy pacjentka jest nosicielką paciorkowca, czy nie. My opracowaliśmy test, który pozwala sprawdzić to w ciągu 3-5 godzin. Poza tym czasem nie wiadomo, czy u pacjentki rozwija się proces zapalny i czy wymaga ona natychmiastowego leczenia. Taki test, w którym badamy obecność przeciwciał w surowicy, byłby idealnym uzupełnieniem podstawowej diagnostyki. Czytaj więcej

Zważywszy na fakt, że w Polce w dalszym ciągu dużo dzieci rodzi się przedwcześnie, często przed wykonaniem ciężarnej zalecanych badań, to odkrycie okazuje się wyjątkowo ważne.

Innowacyjny test został już zgłoszony do urzędu patentowego, pozostaje teraz tylko poczekać, aż trafi do produkcji i polskich laboratoriów.

Wynalazek otrzymał złoty medal z wyróżnieniem w kategorii Medycyna podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Innowacji INPEX 2014, które odbyły się w amerykańskim Pittsburghu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE