Operacje płodu w łonie mamy. Do najtrudniejszych należą te na sercu wielkości truskawki
Operacja kardiochirurgiczna płodu w łonie mamy to operacja na sercu wielkości truskawki, a dodatkowo truskawki zamkniętej w lodówce w drugim pokoju – tak obrazowo opisuje to dr hab. Filip Dąbrowski, ordynator Klinicznego Oddziału Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Bielańskim. Kiedy takie operacje są potrzebne i jakie tego typu zabiegi wykonuje się w Polsce?
Na szczęście operacje płodu w łonie mamy są potrzebne rzadko, ale kiedy zdarzy się taka sytuacja, rodzice w Polsce mogą liczyć na fachową i kompleksową opiekę. Wykonuje się u nas bowiem wszelkie tego typu zabiegi wewnątrzmaciczne.
Dr Filip Dąbrowski ze Szpitala Bielańskiego w najnowszym odcinku podcastu "Ważne, żeby było zdrowe" opowiedział o tym, kiedy takie zabiegi są potrzebne, jak wyglądają i jak często się je wykonuje.
Jak mówi lekarz, w Szpitalu Bielańskim w ubiegłym roku wykonano kilkadziesiąt takich operacji wewnątrzmacicznych. – W ubiegłym roku pomogliśmy 70 takim maluszkom – przypomina.
Niekiedy od chwili diagnozy, trzeba poczekać kilka tygodni, aby można było bezpiecznie wykonać dany zabieg. Innym razem zabieg jest konieczny tu i teraz, a lekarze przyjeżdżają w nocy czy w weekend.
W przypadku ciąży pojedynczej najczęściej w łonie mamy operowane są rozszczepy kręgosłupa, zastawki cewki moczowej, a także wykonywane są transfuzje dopłodowe. W przypadku ciąż bliźniaczych wykonywane są m.in. zabiegi rozdzielania łożyska za pomocą laseroterapii.
– Każdy zabieg jest nieco inny, wymaga innego podejścia – opowiada dr Filip Dąbrowski. Jak dodaje, np. zabiegi kardiochirurgiczne wymagają ogromnej precyzji, bo wykonywane są pod kontrolą USG na sercu wielkości ok. 2 cm.
Taka operacja może trwać nawet ok. 10 godzin, a pracuje nad tym cały sztab ludzi. Wymaga to odpowiednich przygotowań, szkolenia personelu oraz specjalistycznego sprzętu.
Tego typu zabiegi są niezbędne, bo – jak tłumaczy dr Filip Dąbrowski – w większości przypadków bez interwencji lekarzy dziecko umarłoby jeszcze w czasie ciąży.
W zależności od choroby część zabiegów to dopiero początek drogi, ale pozwala bezpiecznie dotrwać do porodu. Potem dzieci wymagają nierzadko kolejnych zabiegów, ale są do nich doskonale przygotowane – przekonuje lekarz.
Podkreśla, że ważna jest świadomość, iż takie zabiegi są i ratują życie.
Powinny ją mieć przyszłe mamy oraz ginekolodzy, aby kierować ciężarne do specjalistycznych ośrodków.
Czytaj także: