
Reklama.
Olejek złodziei to mix 6 olejków eterycznych o zastrzeżonej nazwie*, który można kupić w aptekach czy sklepach zielarskich. To gotowa mieszanka olejków eterycznych, ale bardzo łatwo przygotujesz podobną mieszankę olejków samodzielnie.
Olejek złodziei: nazwa i historia
Nazwa "olejek złodziei" jest zastrzeżona, a oryginalna receptura zaginęła bardzo dawno temu. Sama legenda olejku złodziei sięga średniowiecza i legendy o czterech włamywaczach, którzy w czasie epidemii dżumy, rabowali domu osób chorych i umierających.Nie zarażali się mimo bliskiego kontaktu, bo smarowali mieszanką olejków eterycznych dłonie, twarz, okolice ust i nosa oraz stopy. Nie wiadomo, czy ta historia jest prawdą – jak to z legendami bywa – ale wiadomo, że olejki, które wchodzą w skład mieszanki, mają działanie odkażające, przeciwwirusowe i antybakteryjne.
Ta mieszanka przypadła do gustu francuskim lekarzom, którzy dżumę leczyli i również zaczęli stosować olejek, by się nie zarazić po kontakcie z chorymi. Po jego oryginalnym zapachu udało się mniej więcej odtworzyć, co w specyfiku się znajdowało, dlatego też możesz również sama przygotować podobną mieszankę w domu.
Mieszanka olejków ma niesamowity zapach, w którym wyczuwa się całą kompozycję roślin i ziół. Oprócz aromaterapii można go stosować do odświeżania powietrza we wnętrzach, a także do pielęgnacji skóry.
40 kropli olejku goździkowego - działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo.
35 kropli olejku cytrynowego – stosowany w infekcjach dróg oddechowych, jako środek do dezynfekcji, łagodzi też kaszel i ból gardła.
20 kropli olejku cynamonowego i olejku z kory cynamonu (po 10 każdego lub 20 jednego z nich) – rozgrzewają i łagodzą ból, działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
15 kropli olejku eukaliptusowego - ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosuje się go na katar i w infekcjach dróg oddechowych, by złagodzić uciążliwe objawy choroby.
10 kropli olejku rozmarynowego – ma działanie antywirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo wzmacnia naturalną odporność i działa przeciwzapalnie.
Olejki trzeba wymieszać w buteleczce z ciemnego szkła i przechowywać w chłodnym miejscu. Stosuje się olejek do inhalacji - należy rozpuścić 2-3 krople w połowie szklanki gorącej wody i wdychać opary przez 10-15 minut.
Mieszanka olejków podobna do olejku złodziei – przepis
W skład mieszanki olejków eterycznych, które pomagają na przeziębienie i infekcje, wchodzi 6 olejków. Poniżej opis każdego i ilość kropli, którą trzeba wymieszać, by otrzymać mieszankę podobną do olejku złodziei:Można go używać do dezynfekcji powierzchni, wystarczy dodać kilka kropel do wody w atomizerze i używać jak płynu dezynfekującego. Jeśli lubisz aromaterapię, możesz olejek wlać do kominka podgrzewanego świeczką lub nawilżacza powietrza.
* Oznaczenia "Olejek złodziei" oraz "Olejek 4 złodziei" nie stanowią nazwy rodzajowej i zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej jako znaki towarowe słowne na rzecz spółki Optima Natura sp. z o.o.
Może cię zainteresować: Aromaterapia to nie tylko przyjemność. Godzina z olejkiem eterycznym zadziała jak lekarstwo