Tak uchronisz pociechę przed syndromem poganianego dziecka. Te 3 strategie to podstawa

Dominika Bielas
26 września 2024, 11:11 • 1 minuta czytania
Syndrom poganianego dziecka to coś, o czym wiele osób jeszcze nie słyszało, tymczasem to coraz poważniejszy problem, który dotyczy wielu rodzin. Niektórzy rodzice, często w dobrej wierze, chcą intensywnie wspierać rozwój dziecka. Uważają, że dzięki temu w przyszłości będzie mu łatwiej (lepsze studia, praca, pensja). Zapisują więc na zajęcia dodatkowe, a także oczekują dużej dojrzałości od swojej pociechy. To jednak duży błąd.
Nacisk na rozwój dziecka ma ułatwić mu dorosłe życie. Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nierealistyczne oczekiwania i presja szybkiego dojrzewania mogą sprawić, że dziecku pozostanie niewiele przestrzeni na zabawę, relaks i naturalny rozwój. Warto wiedzieć, że z badań wynika, że ​​"pospieszanie dzieci" często cierpią na stany lękowe i depresję. Zdarza się, że mają również duże poczucie winy, gdy nie spełniają oczekiwań rodziców.


Takie dzieci często śpią zbyt mało, mają niewłaściwe nawyki żywieniowe, zbyt mało ruchu, a to wszystko może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Pośpiech w dzieciństwie utrudnia także prawidłowy rozwój emocjonalny, może mieć to wpływ na radzenie sobie z emocjami czy tworzenie zdrowych relacji.

Jak ochronić dziecko przed syndromem ponaglanego dziecka? Są trzy skuteczne sposoby!

1. Niech zabawa spełnia swój cel

Różne badania potwierdzają, że dla prawidłowego rozwoju dziecka niezwykle ważne jest zachowanie równowagi między zorganizowanymi zajęciami a swobodną zabawą. Wielu dorosłych myśli, że "zwykła" zabawa to marnowanie czasu, tymczasem to jedna z ważniejszych lekcji!

Zabawa pomaga dzieciom doskonalić kluczowe umiejętności poznawcze: uczy jak rozwiązywać problemy, podejmować decyzje, a także rozwija kreatywność. Uczy abstrakcyjnego myślenia, a dziecko, tworząc różne scenariusze, zwiększa swoją zdolność rozumienia złożonych koncepcji.

Zajęcia takie jak budowanie z klocków, rysowanie lub zabawa w udawanie pozwalają dzieciom eksperymentować i uczyć się w miłej atmosferze. Zajęcia te pobudzają ich ciekawość i zamiłowanie do nauki.

Aktywność z innymi dziećmi uczy komunikacji, współpracy i negocjacji. Z kolei samotna zabawa rozwija umiejętności społeczne m.in. przez naśladowanie interakcji społecznych.

Zabawa zapewnia dzieciom możliwość wyrażania swoich uczuć i radzenia sobie z emocjami w bezpiecznym środowisku, dlatego tak ważne jest dać im czas i przestrzeń na eksperymenty i samodzielne odkrywanie świata.

2. Unikaj nierealistycznych oczekiwań

Stawianie dziecku nieosiągalnych oczekiwań może powodować stres i niepokój. Ważne więc, by koncentrować się na wysiłku, a nie na efekcie. Takie podejście przenosi nacisk z osiągania ściśle określonych celów, na sam proces uczenia się.

Eksperci przekonują, że kiedy dzieci widzą, że ich wysiłek jest doceniany, są bardziej skłonne do podejmowania wyzwań. Docenianie i świętowanie małych osiągnięć zwiększa morale oraz wpaja pozytywne nastawienie. Słowna pochwała lub przybicie piątki, wzmacniają poczucie spełnienia i zachęcają do dalszego wysiłku. Podejście takie także sprzyja rozwijaniu psychicznej odporności.

Warto dziecko także zachęcać do autorefleksji nad swoimi celami i postępami, w przyszłości pomoże to im wyznaczać realistyczne cele.

3. Nie przesadzaj z zajęciami

Skoncentruj się na podstawowych zajęciach, które są zgodne z potrzebami i zainteresowaniami twojego dziecka, w tym na nauce, obowiązkach domowych i kilku zajęciach pozalekcyjnych, które naprawdę sprawiają mu przyjemność. Pozwoli to uniknąć przeciążenia. Chociaż zajęcia pozalekcyjne są cenne, to pamiętaj, że ich nadmiar może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Zapewnij wystarczającą ilość snu i przerw w ciągu dnia oraz zadbaj o rodzinnie spędzony czas. Wspólne posiłki, wycieczki, wieczory gier lub zwykła rozmowa zapewniają stabilność i bezpieczeństwo niezbędne dla dobrego samopoczucia.

Nie zapominaj o elastycznosi, reaguj gdy dziecko jest zbyt zmęczone i przeciążone. Przecież chodzi ci o dobro twojej pociechy!

Źródło: Forbes.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/157533,zajecia-dodatkowe-czy-dzieci-nie-sa-za-bardzo-zmeczone-i-przeciazone