zła dziewczynka
Nie trzeba już powtarzać 10 razy. Ten prosty patent załatwia sprawę. fot. pl.123rf.com
Reklama.

Dziecięcy bunt to codzienność. Ale można sobie z nim poradzić... sprytem

Wychowanie dziecka to nie bajka – są dni, kiedy wszystko idzie jak po maśle, a są takie, kiedy maluch nie chce zjeść obiadu, nie zamierza wziąć kąpieli i zdecydowanie nie planuje iść spać. I choć każdy rodzic zna to z własnego doświadczenia, nie wszyscy wiedzą, że czasem wystarczy odrobina sprytu, by odzyskać kontrolę. Z pomocą może przyjść… technologia, a dokładnie – pewien bardzo popularny głos z urządzenia Alexa.

Tori, mama i użytkowniczka TikToka, podzieliła się w sieci sposobem, który okazał się hitem wśród innych rodziców. Jej wideo obejrzano już ponad 100 tysięcy razy, a w komentarzach nie brakuje słów wdzięczności. W skrócie: kiedy jej dziecko nie chce czegoś zrobić – nie słucha mamy, ale… słucha swojego ulubionego bohatera z bajki.

Jak to działa?

Tori ustawiła w aplikacji Alexa specjalne pytania i odpowiedzi. Zapytała np. "Alexa, co Bluey je na kolację?" – i w odpowiedzi usłyszała dokładnie to, co przygotowała dla swojego syna. W kolejnym przykładzie Alexa powiedziała, że Bluey właśnie bierze kąpiel i szykuje się do snu, bo rano idzie do szkoły. Dziecko, zamiast kłócić się z mamą, chętnie posłuchało… co robi Bluey.

"Mmoże mnie nie słuchać, ale posłucha Bluey" – powiedziała Tori.

Dzieci są zapatrzone w swoje bajkowe autorytety, więc warto to wykorzystać. To, co zrobiła Tori, to nie magia, a prosta psychologia. Dzieci często nie chcą słuchać rodziców, bo wiedzą, że mogą z nimi negocjować. Ale gdy głos mówi im, co zrobił ich ulubiony bohater – nagle wszystko staje się łatwiejsze. Maluch nie chce jeść zupy? Niech głos robota powie, że Spiderman właśnie też ją wcina. Trudno przekonać dziecko do kąpieli? Niech głos powie, że dla Elsy codzienna kąpiel to podstawa przed snem.

Warto podkreślić: to nie jest sposób na oszukiwanie dziecka, tylko na wspieranie codziennych rytuałów w bardziej przystępny sposób. Dzieci żyją w świecie wyobraźni, więc jeśli ich ulubiony bohater robi to samo, co one – łatwiej im się do tego przekonać. To narzędzie nie zastępuje rozmowy z dzieckiem ani wychowania, ale może być bardzo pomocne w chwilach kryzysu. Proste i zarazem genialne.

Jak ustawić taką opcję w aplikacji? Możecie się dowiedzieć z poniższego filmiku.

Napisz do mnie na maila: anna.borkowska@mamadu.pl
Czytaj także: