To równanie banalne jest tylko z pozoru – dzieci radzą sobie z nim bez problemu, bo na lekcjach matematyki uczą się o prawidłowej kolejności wykonywania działań. Nam, dorosłym, ta wiedza często uleciała już z głów, więc popełniamy błędy, przez które uzyskujemy niewłaściwy wynik. Dasz radę policzyć bez kalkulatora?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Aby rozwiązać to równanie, należy przypomnieć sobie ze szkoły podstawowej zasady dotyczące kolejności wykonywania działań, czyli:
W pierwszej kolejności rozwiązujemy działania w nawiasach (jeśli są).
Następnie wykonujemy potęgowanie lub pierwiastkowanie.
Kolejne są mnożenie i dzielenie – od lewej do prawej.
Na końcu wykonujemy dodawanie i odejmowanie – również od lewej do prawej.
W naszym równaniu brak nawiasów czy potęgowania, więc skupimy się na dzieleniu, mnożeniu, dodawaniu i odejmowaniu. Zgodnie z powyższymi zasadami, najpierw musimy wykonać dzielenie, następnie mnożenie. Dalej – dodawanie i odejmowanie.
Ile to jest 30÷2+3x5-6? Rozwiązanie krok po kroku
Przejdźmy zatem do obliczeń.
Pierwszy krok: dzielenie
Rozpoczynamy od 30÷2, co daje: 30÷2=15.
Teraz równanie wygląda tak:
15+3x 5-6=?
Drugi krok: mnożenie
Następnie wykonujemy mnożenie 3x5, otrzymujemy wynik 15.
Teraz równanie wygląda tak:
15+15-6=?
Trzeci krok: dodawanie i odejmowanie
Teraz wykonujemy działania w kolejności od lewej do prawej:
15+15-6=?
30-6=24
Prawidłowy wynik to 24. Taką też odpowiedź uzyskamy po wpisaniu tego równania do wyszukiwarki lub obliczenia go przy pomocy kalkulatora.
Dlaczego tyle osób popełnia błąd?
Jeśli zapomnimy o którejś z zasad i zamienimy kolejność obliczeń, np. będziemy całość rozwiązywać od lewej do prawej strony albo najpierw wykonamy dodawanie, a potem mnożenie, wyniki nie będą się zgadzać.
Gdy ta zagadka pojawiła się na YouTube, sporo osób podało w odpowiedzi poprawną odpowiedź. Co ciekawe, autor zadania w sugerowanych odpowiedziach umieścił cztery błędne wyniki...