logo
Ważne, by wyznaczać dziecku granice. fot. cottonbro studio/Pexels
Reklama.

Relacja między rodzicem a dzieckiem potrafi być trudna, burzliwa, a często też niezrozumiała. Bo choć nie wiem, jak byśmy się starały, to i tak na jakimś polu możemy ponieść porażkę. Wychowanie nie jest bułką z masłem, a raczej pudełkiem czekoladek, gdzie nigdy nie wiemy, co nam się trafi.

To jest zupełnie inny świat

Współczesne dzieci żyją w pewnego rodzaju magicznej kapsule, którą wystarczy odpalić, by wyleciała w kosmos. Otoczone są nowymi technologiami, sprzętami, o których my w ich wieku nie miałyśmy pojęcia. To zupełnie inny wymiar rzeczywistości.

Życie zmieniło się niemalże nie do poznania, ale problemy zostały te same. Komunikacja z dzieckiem wciąż dla wielu rodziców jest wielkim wyzwaniem, z którym trzeba się zmierzyć. Wyzwaniem, któremu trzeba stawić czoła. Co zatem zrobić, by dogadać się z dzieckiem?

Skuteczna komunikacja

Psycholodzy podkreślają znaczenie dobrej komunikacji z dzieckiem i dzielą się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami. Przeglądając media społecznościowe, natrafiłam na profil psychologa Marcina Rybaka, który opowiada o trzech rzeczach, które pomogą rodzicom w komunikacji z dzieckiem.

  • Pierwsze: mówienie o swoich emocjach.
  • Drugie: stawianie granic.
  • Trzecie: uważne słuchanie.
  • Współczesne dzieci są często bardziej świadome emocji niż poprzednie pokolenia. Dlatego warto uczyć je wyrażania uczuć, a najlepszym sposobem jest dawanie dobrego przykładu. Rodzice nie powinni ukrywać swoich emocji, a wręcz przeciwnie, dobrze by było, by otwarcie mówili o tym, co czują. Szczere, pełne zaufania rozmowy są pierwszym krokiem do budowania dobrej komunikacji z dzieckiem.

    Współczesne pokolenie dzieci potrzebuje granic, bo to właśnie m.in. one zapewniają im poczucie bezpieczeństwa. Porozmawiajcie o zasadach, ustalcie pewne reguły i przedyskutujcie, jakie będą konsekwencje ich złamania.

    Niektóre dzieci to małe gaduły, którym buzia się niemalże nie zamyka. Maluchy mają dużo do powiedzenia i oczekują, że zostaną wysłuchane. Uważne słuchanie i zadawanie pytań rozwijających rozmowę to klucz do budowania relacji z dzieckiem.

    Z własnego doświadczenia wiem, że kluczową rolę odgrywają też jasne, proste i konkretne komunikaty. Unikajmy skomplikowanego języka i w miarę możliwości przekazujmy swoje oczekiwania w sposób klarowny i zrozumiały. A na koniec upewnijmy się, czy dziecko zrozumiało to, co do niego mówiłyśmy.

    Uświadomienie sobie, że dzisiejsze pokolenie dorasta w szybko zmieniającym się świecie pełnym bodźców i wyzwań, pozwoli na lepsze dopasowanie komunikacji do jego potrzeb. Niezwykle ważne jest wspieranie dzieci w budowaniu relacji offline, rozwijaniu empatii i innych kluczowych wartości.

    A Ty dodałabyś coś do tej listy? Napisz, proszę na adres: klaudia.kierzkowska@mamadu.pl
    Czytaj także: