Różnorodność w praniu. Tymi środkami również wypierzesz i odświeżysz swoje ubrania
Dawid Wojtowicz
11 września 2024, 12:34·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 11 września 2024, 12:34
Trwające jeszcze upalne lato wymusza częstą zmianę odzieży, a myśl o nadchodzącej jesieni skłania do odświeżenia garderoby na kolejną porę roku. Ten przejściowy okres sprawia, że w wielu domach pralki idą w ruch i pracują na pełnych obrotach. Tym samym środki do prania znikają ze sklepowych półek. Z jakich warto skorzystać do czyszczenia ubrań?
Reklama.
Reklama.
Warto sięgać po różne środki, dzięki którym można wyprać i odświeżyć odzież. Wśród nich znajdują się płyny do prania. Te detergenty w formie gęstej zawiesiny zawierającej składniki czyszczące charakteryzują się dobrą rozpuszczalnością w wodzie i mniejszym ryzykiem pozostawienia śladów na ubraniach. Z uwagi na ich delikatność zaleca się je stosować do prania tkanin delikatnych, syntetycznych oraz kolorowych.
Działanie tych detergentów dobrze ilustrują płyny do prania Booster. Ich wysokie zdolności piorące wynikają z obecności odpowiednio dobranych środków powierzchniowo-czynnych, które wnikają głęboko we włókna tkanin, aby usuwać brud i nieprzyjemne zapachy. Działają ochronnie na tkaniny i ich kolory. Mogą być stosowane do prania w wodzie o każdej twardości (przez sekwestranty, czyli zmiękczacze). Są bezpieczne dla środowiska.
Tego rodzaju płyny sprawdzą się w praniu tkanin bawełnianych, lnianych oraz tworzyw sztucznych. Dostępne są w trzech wariantach (do tkanin kolorowych w pralkach automatycznych, do delikatnych tkanin w pralkach i do prania ręcznego oraz do tkanin czarnych i ciemnych). Wszystkie z nich zawierają lanolinę, naturalny wosk, którego obecność zmiękcza włókna i przedłuża ich trwałość, zwłaszcza wełnianych ubrań (swetry, sukienki).
Kolejną formą środków do prania są żele, które stanowią rodzaj detergentu łączącego w sobie właściwości proszku i płynu. Mają gęstszą od płynów konsystencję, na ogół zawierają specjalnie dobrane środki powierzchniowo-czynne oraz enzymy. Wyróżnia je wysoka rozpuszczalność w wodzie i przede wszystkim mocne (głęboka penetracja włókien tkanin), a zarazem bezpieczne (w zetknięciu z delikatnymi tkaninami) działanie.
O skuteczności tych środków czyszczących można przekonać się, korzystając z żeli do prania tkanin białych i kolorowych Booster. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom aktywnym zapewniają wysoką efektywność prania. W usuwaniu tłustych plam pomaga im zawartość mydła kokosowego. Wariant dla tkanin białych zawiera dodatkowo kompleks sześciu enzymów utrzymujących biel ubrań i chroniących je przed szarzeniem.
By postawić kropkę nad "i" w praniu garderoby, warto sięgnąć po koncentrat do płukania. Jest to preparat, który zapewnia ubraniom miękkość i puszystość, a także świeży zapach. W pralce automatycznej dodaje się go do komory oznaczonej na ogół symbolem "kwiatka". Robiony jest z niego użytek po zakończeniu cyklu prania, podczas ostatniego płukania wsadu. W ten sposób wyprana odzież zostaje na koniec jeszcze odświeżona.
Do płukania wszystkich rodzajów tkanin można posłużyć się koncentratem Booster. Ten wydajny i ekonomiczny preparat zawiera antystatyczne składniki zapobiegające elektryzowaniu się tkanin. Płukane nim ubrania staję się miękkie, puszyste i pachnące. Środek dostępny jest w kilku wariantach zapachowych (lawenda, lilia wodna, orchidea, róża i magnolia).
Koncentraty Booster można podzielić na dwie linie. Klasyczna obejmuje produkty: Booster hipoalergiczny, Booster delikatna lawenda i Booster łagodna lilia wodna. Jest też linia perfumowana z mikrokapsułkami, które uwalniają zapach nawet do 8 tygodni. W jej skład wchodzą: Booster Aroma Orchid, Booster Aroma Rose i Booster Aroma Magnolia. Wszystkie sprzedawane są w butelkach o pojemności 1 litra.
Dbając o higienę odzieży, nie powinno się zapominać o czystości samej pralki, aby nie tylko gwarantowała najlepsze efekty prania, ale także miała dłuższą żywotność. W tym celu należy zaopatrzyć się w płyn do czyszczenia pralki. W usunięciu z niej brudu, osadu z kamienia oraz brzydkiego zapachu pomoże płyn DIX. Należy go wlać do głównego zbiornika na środek piorący i ustawić cykl prania o temperaturze min. 60°C.
Więcej informacji o wyborze odpowiednich środków czyszczących do prania ubrań oraz skutecznym czyszczeniu pralek używanych w gospodarstwach domowych można znaleźć na oficjalnej stronie polskiej marki Gold Drop, która specjalizuje się w produkcji chemii gospodarczej oraz środków myjących, czyszczących i myjąco-dezynfekujących. Powodzenia w praniu i odświeżaniu ulubionych ubrań!