Zagadki logiczne to świetny trening dla naszego mózgu. Poprawiają naszą koncentrację, pamięć oraz wpływają na kreatywność i logiczne myślenie. Badania dowodzą, że regularny trening szarych komórek opóźnia procesy starzenia się mózgu. Zatem warto go wprowadzić do codziennej rutyny, aby jak najdłużej cieszyć się lepszą sprawnością umysłu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Do takiego treningu sprawdzą się wszelkie gry logiczne czy szachy, ale w sieci nie brakuje także ciekawych łamigłówek graficznych, które z pozoru są banalne, ale w rzeczywistości stanowią niemałe wyzwanie i o to chodzi! Trening ma tylko sens, jeśli będziesz się musiał trochę wysilić. To przykład takiego zadania, nad którym głowią się tysiące internautów i mało komu udaje się podać prawidłową odpowiedź. Wszystko przez jeden błąd.
Wyzwanie z kropkami
Zadanie polega na tym, by za pomocą czterech prostych linii połączyć wszystkie dziewięć kropek. Zadanie należy wykonać bez odrywania ręki!
Znalezienie rozwiązania może wymagać podjęcia kilku prób... zakończonych porażką. Większość kombinacji wymaga narysowania aż pięciu linii. Z koleii jeśli zrobimy ich tylko cztery, któraś z kropek zostanie wolna. Tylko najwytrwalsi znajdują rozwiązanie.
Dlaczego większość osób nie może rozwiązać tej łamigłówki? Otóż chodzi o to, że popełniają jeden podstawy błąd: nie chcą wyjść poza obrys kwadratu, jaki tworzą zewnętrzne kropki. A czy w poleceniu były jakieś ograniczenia? Otóż to! Choć może to się wydawać naciąganiem zasad, to wcale tak nie jest. W poleceniu nie było mowy, że linia musi się kończyć lub zaczynać na kropce, prawda?
Rozwiązanie łamigłówki
Jeśli dostrzeżesz, że nie musisz się zmieścić z liniami tylko w obszarze z kropkami, nagle okaże się, że jest nawet kilka rozwiązań. Jedno z nich to: zacznij od prawej górnej kropki i poprowadzić linię po przekątnej do kropki znajdującej się w lewym dolnym rogu. Następnie poprowadź poziomą linię w prawo, ale nie zatrzymuj się na ostatniej kropce, tylko pociągnij linię dalej. Kolejną linię poprowadź po skosie w lewo, łącząc kolejne dwie kropki. Ponownie nie przejmuj się, że wychodzisz poza obrys. Czwartą linię poprowadź w dół, łącząc ostanie trzy kropki, jak na poniższej grafice.