Moda na imiona dla chłopców i dziewczynek na przestrzeni dekad zmienia się dość wyraźnie. Jeszcze 30 lat temu każdy miał w rodzinie mężczyznę lub chłopca o imieniu, które dziś jest całkowicie zapomniane. Co ciekawe, w 2023 roku znalazło się na czarnej liście imion dla dzieci, za którymi rodzice nie przepadają.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Moda na imiona, które nadajemy dzieciom, ciągle się zmienia. Choć w stosunku rok do roku te zmiany nie są jakieś wyjątkowo spektakularne, to na przestrzeni lat da się je zaobserwować. W przypadku polskich imion już od kilku lat top 3 zarówno imion dla chłopców, jak i imion dla dziewczynek, zbyt mocno się nie zmienia. Jeśli jednak spojrzymy na przestrzeni dekad, te różnice będą jednak bardziej widoczne.
Pamiętacie ogólnokrajowy boom na nazywanie dzieci Dżesika i Brajan, z którego to trendu dziś wszyscy trochę się naśmiewają? Obecnie do łask wracają imiona, które jeszcze 10-15 lat temu uznawane były za staroświeckie i niemodne. Teraz jest prawdziwe zatrzęsienie Heniów, Stasiów, Hań i Kalin, czyli imion, które były popularne w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.
Bierze się to m.in. stąd, że dzisiejsi milenialsi często nadają dzieciom imiona po swoich dziadkach i pradziadkach. Zdarza się jednak i tak, że imiona, które były popularne w pokoleniach naszych przodków, nie znajdują dziś podobnego uznania. Tak jest obecnie z imieniem Zdzisław.
Imię dla radosnego i towarzyskiego chłopca
Jeszcze 30 lat temu prawie każdy miał w rodzinie dziadka, tatę czy wujka Zdziśka. Dziś to niezwykle rzadkie imię wśród małych chłopców. Według rządowych statystyk w I połowie 2023 roku tylko 2 chłopców w całym kraju otrzymało takie imię. To naprawdę bardzo mało w stosunku do np. imienia Nikodem, które otrzymało aż 3317 chłopców.
Zdzisław to imię staropolskie, które pojawia się w dokumentach już z 1198 roku. Jest stworzone z 2 członów mających znamienne znaczenie: Zdzie- oznaczające "uczynić, zrobić" oraz -sław, oznaczający "sławę". Ma odpowiedniki w niektórych językach zachodniosłowiańskich (niemiecki, czeski, litewski, słowacki), a imię zwykle jest uznawane jako to, które oznacza walecznego, radosnego, pewnego siebie.
Według horoskopów dzieci o tym imieniu często skupiają na sobie uwagę otoczenia z racji charyzmy i pogodnego usposobienia. Osoby o imieniu Zdzisław są spokojne, ale radosne, towarzyskie, posiadają cechy indywidualistów. Lubią być liderami i przejmować inicjatywę w przedsięwzięciach, przez co często są otoczeni dość dużym gronem znajomych i przyjaciół.
Zdzisław to zwykle chłopiec/mężczyzna, który nie lubi nudy i smutku. Dlatego to imię tak wielu osobom kojarzy się dość pozytywnie – mimo tego obecnie nie jest u szczytu popularności, choć inne imiona, które razem z nim były modne w poprzednim stuleciu, wróciły do łask. W naszym redakcyjnym zestawieniu, czyli czarnej liście imion 2023, które były najrzadziej nadawane w ubiegłym roku, obok Zdzisława znalazły się takie imiona jak: Alojzy, Ferdynand, Wiesław czy Albin.