Czy wiesz, po co w dżinsach jest mała kieszonka i guziczek koło niej? To jedna z wielu zagadek, jakie niosą ze sobą przedmioty codziennego użytku. Mają ukryte funkcje, nie każdy o nich wie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Pierwsze dżinsy przedsiębiorców Jacoba Davisa i Leviego Straussa zostały zaprojektowane w latach 80. XIX wieku i były właściwie typowymi spodniami roboczymi.
Projektując je, przedsiębiorcy użyli nitów do wzmocnienia konstrukcji spodni i szwów, w których noszono m.in. narzędzia. Tak powstały małe guziczki, które do dziś produkuje się w dżinsach.
Za małą kieszonką z przodu spodni kryje się ciekawa historia - producenci chcieli, aby dżinsy były ubiorem codziennym, więc zaprojektowali kieszonkę dla mężczyzn na zegarek na łańcuszku.
Mała kieszeń w dżinsach
Mała kieszonka wszyta nad przednią prawą kieszenią klasycznych dżinsów często budzi sporo pytań. Jest na tyle mała, że raczej nie nadaje się do używania, ciężko do niej włożyć choćby bilet autobusowy czy monety. Po co więc kieszeń, która jest tak powszechna, że spotykamy ją dosłownie w każdych dżinsach, a zarazem tak niepraktyczna? Okazuje się, że pomysłodawcą tej kieszonki był Levi Strauss, przedsiębiorca i współwłaściciel pierwszej marki produkującej dżinsy Levi Strauss & Co., czyli Levi's.
Kieszonka była po to, by dżinsy stały się powszechniejsze i przestały być symbolem kowbojów, robotników i farmerów. Mała kieszonka była bowiem przeznaczona na zegarek na łańcuszku, jaki posiadali pod koniec lat 80. XIX wieku prawie wszyscy mężczyźni. Dzięki takiej kieszonce, która po angielsku ma dosłowną nazwę "watch pocket", dżinsy miały szansę stać się codziennym ubiorem całej rzeszy panów.
Kiedy przestano nosić zegarki na łańcuszkach, o kieszonce też zapomniano, choć produkowano ją nadal w klasycznych modelach dżinsów. Przypomnieli sobie o korzystaniu z niej na jakiś czas hippisi w latach 70., kiedy używali jej jako tzw. kondonierki i przechowywali w malutkiej kieszonce prezerwatywy.
Małe guziki w dżinsach
Malutkie guziczki w najbardziej popularnych spodniach świata również mają swoją funkcję. Tak naprawdę to nity, które znajdują się na łączeniach tkaniny. Może je znaleźć przy kieszeniach i pasku, bo ich zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji spodni i szwów, aby te lepiej radziły sobie podczas fizycznych prac.
Dżinsy były pierwotnie spodniami roboczymi, w których amerykańscy robotnicy i farmerzy nosili np. narzędzia. Nity miały więc być wzmocnieniem dla szwów i przedłużać żywotność spodni, kiedy robotnicy nosili w ich kieszeniach ciężkie przedmioty takie jak narzędzia. Dziś to już tylko pamiątka po czasach, kiedy dżinsy nie były ubiorem dla każdego.