Dziewczynka czytająca książkę
Dziewczynka czytająca książkę Fot. Jonathan Borba// Unsplash
Reklama.
I, mimo, że minęły lata, teraz sami obserwujemy, że nic się nie zmieniło, to one zawsze najbardziej czekają na pierwszą gwiazdkę i paczki z prezentami. I to one najbardziej cieszą się tą chwilą i, oczywiście, samymi prezentami.
Nie od dziś też tak jest, że – świadomi mocy płynącej z książek, które zapewniają zabawę, rozrywkę, dostarczają wiedzy, pomagają radzić sobie z emocjami – bardzo często kupujemy dzieciom książki.

Oto prezentownik dla dzieci – od najmłodszych do tych nieco starszych.

Przedstawiamy nasze propozycje prezentów dla maluszka, przedszkolaka i starszego dziecka. Wybraliśmy te książki, które często recenzują różne mamy. Te, które sprawdziły się doskonale. Dlatego uważamy, że każda z nich to świetny prezent dla najmłodszych.
Zacznijmy zatem od najmłodszych i po kolei będziemy podnosić granicę wieku.

Dla najmłodszych od 2 lat

logo
Książeczka "Baby Shark" będzie świetnym wyborem dla najmłodszych Materiał prasowy wydawnictwa Słowne
Z niektórymi książkami dzieci się po prostu przyjaźnią. Potrzebują je mieć pod ręką tylko po to, by otworzyć na dowolnej stronie. I przywitać swojego książkowego bohatera.
Takim bohaterem, pozytywnym, niezawodnym jest Rekinek z serii „Baby Shark”. Jego postać, znana z „Baby Shark Dance”, teraz z telewizyjnego serialu animowanego „Wielkie przygody małego rekina”. Książka jest trwała, kartonowa, ma bezpieczne, zaokrąglone rogi.
Opowiada o tym, że w świecie oceanicznych wód też obchodzi się Święta. W końcu Rekinek, jak każde dziecko, które było w ubiegłym roku grzeczne, powinien dostać swój prezent!

Książeczki dla dzieci od lat 3

logo
Książka Timothiego Knapmana, „Święty Mikołaj, bombowy gość” dedykowana jest dzieciom od lat 3 Materiał prasowy wydawnictwa Słowne
„Święty Mikołaj, bombowy gość” to książka, która sprawi, że cała rodzina będzie się zaśmiewać! Dzień przed Wigilią wpada z niezapowiedzianą wizytą do spokojnej rodziny pewien zaskakujący, choć oczekiwany gość. Jest radosny, okrągły i lata saniami. Tak! To Mikołaj, który okaże się absolutnie bombowym gościem!
Elfy opanowują dom, renifery robią kupę, gdzie popadnie, a sam Święty powoduje na piętrze wielką powódź… Czy niespodziewani goście zdołają posprzątać swój bałagan, nim na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka?

Dla dzieci od lat 4

logo
Joanna Jagiełło, „Święty Mikołaj. Historia prawdziwa” Materiał prasowy wydawnictwa Słowne
Ciepła historia o świętach, miłości, niesieniu pomocy i o tym, że magia istnieje, jeśli tylko mocno w nią uwierzymy.
Całe wieki temu, tak dawno, że nie pamiętają tych czasów nasze prababcie ani nawet praprababcie, w malutkiej wiosce w Laponii mieszkała miła rodzina. Mikołaj był stolarzem, a jego żona Marta robiła na drutach wspaniałe swetry we wzory. Pewnego dnia do okna jego warsztatu zapukał mały sąsiad, Adaś, by poprosić o wyrzeźbienie lalki dla chorej siostry.
Marta i Mikołaj chętnie przygotowują podarunki dla niej i dla dzieci z sąsiedztwa. W kolejnym roku obdarowują już całą wioskę – wszystkie dzieci dostają świąteczne prezenty.
Tak zaczyna się prawdziwa historia Mikołaja, którego znamy dzisiaj. I, jak twierdzą pierwsi mali czytelnicy, sprawia, że naprawdę po jej lekturze wierzą w istnienie Świętego Mikołaja!

Propozycja dla nieco starszych dzieci, czyli książeczka od lat 6

logo
Rosa Bailey, Carmen Saldaña, Reniferka i pomocny rudzik to ciepła, świąteczna opowieść o przyjaźni, odwadze i niesieniu pomocy Materiał prasowy wydawnictwa Słowne
Zaczyna padać śnieg i okrywa wszystko białym puchem. Między drzewami coś mieni się na czerwono. Mała reniferka oddziela się od mamy, żeby odkryć, co to takiego. Po pewnym czasie orientuje się, że się zgubiła. W gałązkach znowu błyska coś czerwonego. Okazuje się, że to rudzik, który postanawia pomóc nowej koleżance odnaleźć drogę do domu – siada na jej nosie i rozświetla mroki lasu.
Czy przyjaciołom uda się dotrzeć do domu? I czy reniferce zostanie po małym rudziku trochę czerwonej magii? Jak się wszyscy domyślacie, książki na Święta zawsze powinny kończyć się happy endem. No, chyba, że mówimy o „Dziewczynce z zapałkami”…

Propozycja dla dzieci powyżej 7 lat, aby rozbudzić ich ciekawość świata

logo
Roma Agrawal, "Jak to zbudować?" Materiał prasowy wydawnictwa Słowne
Architektura to magiczna dziedzina. Potrzeba tworzenia piękna łączy się w niej ze zdobyczami nauk ścisłych i mnóstwem praktycznej wiedzy. Jest sztuką, której nie trzeba szukać w muzeach – można w niej zamieszkać i żyć. Dlaczego Krzywa Wieża w Pizie się przekrzywiła? Jak produkuje się stal zdolną udźwignąć ciężar wieżowca? W jaki sposób przerzuca się mosty między dwoma odległymi brzegami? Jak powstaje cegła?
Ta książka odpowie na te pytania – i na wiele innych, których nie przyszłoby wam do głowy zadać. A odpowiedzi są fascynujące! Lektura będzie podróżą dookoła świata, podczas której poznacie (razem z dziećmi) niesamowite budowle, dotrzesz na dno oceanów czy na orbitę okołoziemską. Będziecie zaskoczeni, ile sami się dowiecie o świecie niezwykłych budowli.

Od lat 8, czyli coś dla drugoklasisty

logo
"Robią to... wszyscy" to książeczka, która oswaja fizjologię człowieka Materiał prasowy wydawnictwa Słowne
Skąd biorą się gazy? I dlaczego śmierdzą? Czy komary też puszczają bąki? Jak długo trzeba by prukać, by napełnić mały balonik? Wszystkiego można dowiedzieć się z tej prześmiesznej książki!
Kiedy byliśmy młodsi, wręcz całkiem niedorośli, przychodziły nam do głowy różne dziwne pytania. Na przykład, czy księżniczki w swoich zamkach mają ubikacje. I, oczywiście, czy z nich korzystają?
Pewnej księżniczce narrator tej książki wyjaśnia właśnie jeden z takich tematów. Wygląda bowiem na to, że zdarzyło jej się chyba spowodować zamieszanie przy stole… I tu, słowami „Gazy, Wasza Wysokość? Nie ma się czego wstydzić, przecież pisali o nich nawet poeci!” zaczyna się opowieść o jednym z klasycznych życiowych procesów.
Życiowym, choć w naszej kulturze wstydliwym, jakim jest nieodmiennie bawiący dzieci temat puszczania bąków.

Propozycja dla najstarszych, czyli coś dla 9-latków

logo
"Dzikie mity. Wierzenia i mądrości z natury" uczy tolerancji i szacunku dla innych kultur Materiał prasowy wydawnictwa Słowne
Czy wiecie, że kiedyś ludzie wierzyli, że zajęcze uszy drgają w kierunku, z którego nadchodzi burza? I że kielichy konwalii majowej to tak naprawdę kubki leśnych wróżek? Albo że mniszek lekarski zabrany do domu spowoduje, że zmoczysz łóżko w nocy?
Książka uczy nas tolerancji i uznania dla innych kultur oraz szacunku dla otaczającej nas przyrody. Tradycyjne wierzenia pomagają zrozumieć, w jakiej relacji z naturą byli nasi przodkowie i ukazują przyrodę z zupełnie innej perspektywy.

Materiał powstał we współpracy z wydawnictwem Słowne