Dodatkowo, agrest ma działanie lekko przeczyszczające, regulujące pracę jelit i jest polecany w
dietach odchudzających, ponieważ wspomaga trawienie, a jego spożycie zwiększa uczucie sytości. Agrest obok tradycyjnej porzeczki, jest zalecany do budowania naturalnej bariery przeciw wirusom, ponieważ zawiera ogromne ilości witaminy C, która zwiększa odporność. Warto więc po niego sięgać jesienią i zimą w formie przetworów, gdy okres przeziębień jest w pełni.
Jak przygotować dżem z agrestu
Agrest zawiera w sobie
sporą ilość pektyn, które mają właściwości zagęszczające i żelujące. Co za tym idzie, jest idealny na dżemy, marmolady, galaretki, soki czy
konfitury. Jeśli boisz się kwaśności w przetworach z agrestem to zupełnie niepotrzebnie – kwasowość świetnie niweluje się za pomocą zwykłego cukru, który dodajemy do przetworów z owoców.
Aby przygotować dżem z agrestu, będziesz potrzebować:
1 kg agrestu,
200 ml wody,
pół szklanki cukru.
Umyj owoce i pozbądź się z nich wyschniętych końcówek. Wsyp owoce do garnka razem z cukrem oraz wodą i gotuj je pod przykryciem przez ok. 1 godzinę. Owoce należy często mieszać, aby nie przypaliły się. Po tym czasie owoce zmiękną
nabiorą lepkiej konsystencji i zaczną gęstnieć. To znak, że dżem jest gotowy do przełożenia do czystych i wyparzonych słoików. Po umieszczeniu owoców w słoikach, przekręć do góry dnem, by zawekowały się i zostaw tak do wystygnięcia pod bawełnianą ściereczką lub zapasteryzuj.