Planujesz zostać ojcem? Przez pół roku musisz pamiętać o jednej rzeczy

Pijąc alkohol, zwiększasz ryzyko wad serca u swojego przyszłego dziecka
Pijąc alkohol, zwiększasz ryzyko wad serca u swojego przyszłego dziecka Unsplash.com
Planująca macierzyństwo kobieta powinna zapewnić swojemu organizmowi jak najlepsze warunki; przyjmowanie kwasu foliowego to tylko początek. Z najnowszych badań wynika jednak, że również mężczyźni powinni się przygotować do poczęcia. Jak?


Badanie
Najnowsze badanie na ten temat opublikowano w European Journal of Preventive Cardiology. Wykazało istotny związek między regularnym spożywaniem alkoholu przez potencjalnych ojców, a wrodzonymi wadami serca u płodu – picie alkoholu zmienia bowiem kod DNA plemników.

Alkohol a ciąża
Picie alkoholu przed ciążą ma znaczenie zarówno u matek, jak i ojców, jednak – co wielu może zaskoczyć – ryzyko wad płodu jest znacznie wyższe w przypadku stosowania używki przez mężczyzn. Picie kobiet podwyższa je o 16 proc., mężczyzn – aż 44 proc.

Autor badania, Jiabi Qin z Xiangya z wydziału Zdrowia Publicznego na Głównym Południowym Uniwersytecie w Chinach, twierdzi, że aby zminimalizować ryzyko, mężczyźni powinni zrezygnować z regularnego używania alkoholu 6 miesięcy przed zapłodnieniem. Matkom zaleca aż rok wstrzęmięźliwości.


Wrodzone wady serca
Sprawa jest o tyle poważna, że według amerykańskiego Centrum Zapobiegania Chorób wrodzone wady serca dotykają rocznie aż 33 proc. noworodków i są główną przyczyną śmierci wśród niemowląt. Warto więc na chwilę przestać być hedonistą.
Źródło: European Society of Cardiology
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...