Najlepiej zadbać o nie zaraz po narodzinach. Za kilkanaście lat pogratulujesz sobie tej decyzji

Fot. Unsplash / David Straight
Do kogo będzie podobny jak dorośnie? Zostanie piłkarką czy fryzjerem? Gdzie będzie mieszkał albo mieszkała? Z kim się ożeni? Za kogo wyjdzie za mąż? Takie pytania galopują przez głowy świeżo upieczonych rodziców niemal każdego dnia. Dość często goni je jednak inne, mniej rozmarzone: jak oni za to wszystko zapłacą?


Zabezpieczenie początków samodzielnego życia dziecka, jak również jego bieżącej sytuacji, spoczywa na barkach dorosłych - to fakt. Warto pogodzić się z nim dostatecznie szybko. Wcześniejsze podjęcie decyzji o tym, że zaczynamy gromadzić oszczędności na poczet pierwszych lat studiów, to kilka miesięcy więcej opłaconego czynszu za studenckie mieszkanie. Z kolei zakup polisy na życie pozwala, przynajmniej w pewnej części, zdjąć z głowy ciężar obaw, związanych z wystąpieniem “nieprzewidzianych okoliczności”.

Wybór produktu oszczędnościowego, w który będziemy inwestować, co najmniej, przez najbliższe 18 lat, musi być decyzją przemyślaną, bo opcji, z których można skorzystać jest sporo.

Polisa oszczędnościowa - dlaczego warto się nią zainteresować?
Pieniądze na przyszłość można gromadzić samodzielnie: odkładać na osobne konto, czy założyć lokatę. Biorąc jednak pod uwagę, że w tym konkretnym przypadku zależy nam na możliwie jak największym bezpieczeństwie gromadzonych funduszy, do wymienionych wcześniej sposobów można mieć kilka “ale”, z których najpoważniejsze brzmi: zbyt łatwy dostęp.

Pieniądze na koncie można ruszyć zawsze, dostęp do lokaty jest tylko nieco bardziej utrudniony. A że na przestrzeni pierwszych lat życia waszego dziecka wydarzy się co najmniej kilka sytuacji, w których dodatkowy zastrzyk gotówki będzie bardzo pożądany, taka otwarta, bankowa skrytka może kusić zdecydowanie za bardzo.


Alternatywa? Polisa oszczędnościowa. Dlaczego? Bo po pierwsze, zobowiązuje do regularnych wpłat, po drugie zabezpiecza zgromadzone środki przed “ruszaniem”, a po trzecie posiada wartość dodaną w postaci ubezpieczenia na życie.

Jak działa polisa oszczędnościowa?
W przypadku wyboru tego produktu ubezpieczeniowego składka dzielona jest na dwie części. Pierwsza pokrywa zobowiązanie z tytułu ubezpieczenia, druga - “pracuje” na poczet przyszłej wypłaty.

Jeśli dojdzie więc do sytuacji, w której dziecko dozna uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczenie zostanie wypłacone z części pierwszej. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal będziecie gromadzić oszczędności, do których dostęp zostanie odblokowany po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

Jak znaleźć najlepszą polisę?
Po pierwsze - porównywać. Porównywarki, takie jak Ranking ubezpieczeń na życie, to obecnie jedno z najłatwiej dostępnych i z pewnością najbardziej przejrzyste, źródło informacji. Wystarczy wprowadzić kilka podstawowych danych, aby otrzymać zestawienie ofert wiodących ubezpieczycieli, dostosowane dokładnie do podanych przez nas parametrów..

To, z czego na pewno trzeba zdawać sobie sprawę, to fakt, że decydując się na ubezpieczenie z planem oszczędnościowym, musimy przeanalizować, de facto, nawet trzy osobne polisy.

Zacznijmy od tej, która obejmuje warunki gromadzenia oszczędności. Tu szczególną uwagę zwracamy na to, gdzie ulokowane będą pieniądze: na koncie oszczędnościowym z niewielkim oprocentowaniem? A może środkami aż do wypłaty obracał będzie specjalny fundusz? Jak, w związku z tym, oprocentowane będą oszczędności?

Warto również zainteresować się, czy dane towarzystwo przewiduje możliwość dodatkowego zasilania polisy kwotami, wyższymi niż te uzgodnione początkowo.

Drugim, niezbędnym elementem jest część ochronna, czyli ubezpieczenie na życie. Tu sprawą kluczową jest wysokość sumy, na jaką opiewać będzie polisa, czyli mówiąc prościej, ilość pieniędzy jakie zostaną wypłacone w przypadku śmierci. Nie mniej istotny jest zakres świadczeń, jakie poza tym wchodzą w skład “podstawy”. Niektóre towarzystwa przewidują również wypłaty w przypadku inwalidztwa czy niezdolności do prowadzenia samodzielnego życia.

Trzecim elementem ubezpieczenia dla dziecka jest polisa zdrowotna. Tu mamy największe pole manewru, bo to, jakie okoliczności chcemy włączyć w zakres działania umowy, zależy od indywidualnych potrzeb. Oferty mogą się tu różnić liczbą chorób oraz rodzajem procedur medycznych, objętych ubezpieczeniem.

Im więcej elementów wybierzemy, tym większe prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel połączy je w specjalne pakiety, które finalnie mogą wpłynąć na obniżenie wysokości składki.

Im wcześniej zaczniesz, tym więcej zyskasz
Plany na przyszłość wizualizujemy sobie, co zrozumiałe, raczej w jasnych barwach, a plany, w których dodatkowo towarzyszy nam młody człowiek - nierzadko nawet w różowych.

Warto jednak zawczasu zdjąć różowe okulary i spojrzeć w przyszłość bardziej krytycznie. Zakup odpowiedniego ubezpieczenia to tylko chwila, która w dalszej perspektywie może naprawdę wysoko zaprocentować.

Artykuł powstał we współpracy z Rankomat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić