Brytyjczycy wiedzą, co robią! Nowe odkrycie sprawi, że już nigdy nie odmówisz herbaty

To co, herbatka o piątej?
To co, herbatka o piątej? Unsplash.com
Filiżanka kawy albo kieliszek wina wydaje ci się bardziej atrakcyjnym atrybutem rozmów towarzyskich niż zwykła, przaśna herbata? Warto chyba zmienić przekonania i przyzwyczajenia, bo to właśnie ten napój okazuje się mieć na nasz mózg prawdziwie zbawienny wpływ. I to nie tylko kombucha!


Wystarczą cztery kubki tygodniowo
Najpierw naukowcy z National University of Singapore wykazali, że popijanie herbatki pozytywnie wpływa na zdrowie i aż o połowę podnosi zdolności poznawcze u osób dorosłych. Potem ten sam zespół badaczy wziął pod lupę 36 osób w wieku powyżej 60 lat – sprawdzili m.in. ich ogólny stan zdrowia, samopoczucie i styl życia, zrobili im rezonans magnetyczny oraz testy neuropsychologiczne.

Wyniki wykazały, że ci, którzy przez 25 lat wypijali co najmniej cztery kubki (jakiejkolwiek) herbaty tygodniowo, mają lepiej i bardziej wydajnie zorganizowany mózg. Główny autor badań, dr Feng Lei, wyjaśnia korzyści za pomocą analogii do ruchu drogowego. Połączenia między różnymi obszarami mózgu są jak system dróg – gdy jest lepiej zorganizowany, ruch okazuje się bardziej wydajny.

– Picie herbaty zapobiega zakłóceniom w połączeniach między różnymi regionami mózgu. Pozytywne skutki jej picia są po prostu wynikiem ulepszonej organizacji mózgu – mówi dr Feng Lei.

Herbata jak wino
Nie tylko jednak nasz mózg skorzysta na regularnym piciu herbaty. Pijąc ten napój (czarny, zielony lub czerwony), wlewamy w siebie również polifenole, o których pisaliśmy już przy okazji omawiania korzystnych skutków picia czerwonego wina. To one odpowiedzialne są za utrzymanie odpowiedniej wagi ciała czy zdrowego serca i dziąseł. Może więc Brytyjczycy wiedzą, co robią.


To co, herbatki?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić