Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?

Wyprawka dla niemowlaka to spore wyzwanie i wydatek dla rodziców. Wskazujemy niezbędne rzeczy, które trzeba kupić
Wyprawka dla niemowlaka to spore wyzwanie i wydatek dla rodziców. Wskazujemy niezbędne rzeczy, które trzeba kupić Fot.: Olena Hromova / 123rf.com
Małe dzieci – mały kłopot, duże dzieci – duży kłopot. Jeśli w tym powiedzeniu "kłopot" zamienimy na "wydatki", to będzie już można polemizować z tym stwierdzeniem, przynajmniej gdy mowa o niemowlaku, któremu rodzice muszą sfinansować wyprawkę. Lista tworzących ją rzeczy nie jest bowiem krótka, co zwiastuje niemałe obciążenie dla budżetu domowego.


Standardowa wyprawka dla noworodka – taka, która zawiera niezbędne rzeczy – składa się z ubranek dziecięcych, akcesoriów kąpielowych i pielęgnacyjnych, środków higienicznych i kosmetyków, akcesoriów do przewijania, produktów do spania oraz urządzeń przydatnych na spacerze czy w trakcie jazdy samochodem. Jak widać, rodziców czekają niemałe zakupy.

Z odzieży maluszek będzie potrzebował takich elementów garderoby jak body z krótkim rękawem, body z długim rękawem, śpioszki, czapeczki, skarpetki, rękawiczki-niedrapki, kombinezon, pajacyki, bluzy oraz spodenki na gumce. Wszystkie ubranka powinny być uszyte z naturalnych materiałów. Do takowych tkanin zalicza się chociażby bawełna 100 proc.
Bawełniane powinny być też ręczniki i inne rzeczy, które będą miały kontakt z delikatną skórą dziecka. W kąpieli przyda się plastikowa wanienka ze stojakiem i leżaczek. Wśród akcesoriów do pielęgnacji zaleca się zakup szczoteczki do włosów z miękkim włosiem i aspiratora do nosa, czyli urządzenia oczyszczającego zalęgającą w nosku malucha wydzielinę.

W kwestii higieny wskazane są produkty posiadające atesty takich instytucji jak Państwowy Zakład Higieny czy Instytut Matki i Dziecka. Tutaj na liście zakupów nie może zabraknąć mydełka, płynu do kąpieli, oliwki, balsamu czy kremu przeciw odparzeniom. Oczywiście absolutnym must-have są pieluszki (jednorazowe lub wielokrotne) i chusteczki nawilżane.


Wyprawka dla niemowlaka musi też uwzględniać produkty do spania. Fundament to łóżeczko, najlepiej z wyjmowanymi szczebelkami i kilkustopniową regulacją wysokości. Do tego materac, pościel, kocyki, śpiworek i poduszka klin. Zaniepokojeni rodzice mogą wstawić do sypialni pociechy gadżety bezpieczeństwa, czyli monitor oddechu lub elektroniczną nianię.
To jeszcze nie koniec wydatków. Został jeszcze przecież wózek dziecięcy i fotelik samochodowy. Ile to wszystko może kosztować? Różnie. Przy niezbędnych rzeczach, w tym pochodzących z drugiej ręki, można zamknąć się w budżecie 800-1300 zł. Na podstawową wyprawkę z najważniejszymi przydatnymi gadżetami trzeba jednak przeznaczyć ok. 1500-3000 zł.

Wprawdzie państwowy program "Rodzina 500+", pozwalający rodzicom pobierać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko, stanowi dla wielu rodzin istotny zastrzyk gotówki, to jednak wciąż sporo Polaków szuka dodatkowego źródła zewnętrznego finansowania przy zakupie wyprawki dla niemowlaka. Nierzadko są nim pożyczki krótkoterminowe.

Aby nie wpaść z deszczu pod rynnę, nie zaszkodzi skorzystać ze sprawdzonych porównywarek, które dają dostęp do bezpiecznych pożyczek. Strona lowcachwilowek.pl pomaga porównać pożyczki online firm stosujących się do tzw. ustawy antylichwiarskiej. Pożyczki na raty na Łowca Chwilówek mogą okazać się receptą na sfinansowanie kompletnej wyprawki dla maluszka.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Rankomat

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...