Sara Boruc zdradziła jak karmi 4-miesięcznego synka. Ma dla fanek kontrowersyjną radę

Sara Boruc karmi piersią, jednak ma dla fanek kontrowersyjną radę
Sara Boruc karmi piersią, jednak ma dla fanek kontrowersyjną radę fot. Instagram
W instastory Sary Boruc, która postanowiła odpowiedzieć na pytania swoich fanek, znalazła się interesująca rada. Jedna z mam zapytała, czy Sara karmi piersią małego synka Noah, który urodził się w maju (czyli ma 4 miesiące). "Karmię piersią, zaczynam właśnie zastępować jedno karmienie mleczkiem kozim, żeby zaczął przyzwyczajać się do innego mleka. Ja dzięki temu mogę zniknąć na parę godzin. Polecam" - odpisała Sara. Czy takie rozwiązanie to dobry pomysł?


Pediatrzy oficjalnie zalecają karmienie piersią do momentu, aż maluch skończy 6. miesiąc życia, zaś mleko prosto od kozy polecane jest dla dzieci powyżej 1. roku życia. Jednak na rynku są dostępne mieszanki dla niemowląt, które bazują na kozim mleku w proszku. W ofercie znaleźć można zarówno mleko początkowe, jak i mleka następne.
Kozie mleko – właściwości
Skąd pomysł na kozie mleko dla dzieci? Otóż okazuje się, że mleko kozie jest znacznie lepszą propozycją dla malucha niż mleko krowie, jednak nie może ono konkurować z mlekiem matki.

Wyższość mleka koziego nad krowim wynika z jego struktury chemicznej. Kazeina zawarta w mleku krowim jest bardziej alergizująca niż ta w kozim mleku. Mleko kozie jest pod tym względem bliższe mleku matki niż mleko krowie. Poza tym kozie mleko jest bardziej lekkostrawne.Co więcej, ustalono, że mleko od kozy jest bardziej wartościowe od krowiego. Zawiera dwa razy więcej potasu i chloru, a także spore dawki wapnia i fosforu. Jest źródłem witamin: A, B1, B2, PP i D3 oraz kwasów omega 6. Z kolei mniej w nim żelaza, miedzi, witamin B2, B6 i kwasu foliowego. To bogactwo to nie do końca zalecenie w przypadku niemowląt – duże dawki soli mineralnych mogą obciążać nerki malucha.

Zatem: kozie mleko tak, ale zależy w jakiej formie i w jakim wieku. Trudno powiedzieć jakie rozwiązanie wybrała Sara. Czy jej rada dotyczy mieszanki na bazie koziego mleka? Czy kozie mleko rozcieńczone wodą – bo takie sposoby również można znaleźć, czytając o doświadczeniach mam? A może jednak podaje dziecku mleko prosto od kozy?


Nie ma wątpliwości, że przez pierwsze miesiące życia najlepiej jest karmić dziecko piersią, tak jak to robi Sara. Jeśli nie jest to możliwe lub po prostu chcemy połączyć karmienie piersią z mlekiem modyfikowanym, wówczas możemy wybierać – mieszanka na bazie mleka koziego czy krowiego. Takie zmiany najlepiej jest wprowadzać pod okiem pediatry.
Źródło: sosrodzice.pl, mp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...