Silne dzieci krzyczą i zawsze stawiają na swoim. Masz dosyć? Sukces jest tuż za rogiem

Jak wychować silne dziecko? Ten list powinna przeczytać każda mama
Jak wychować silne dziecko? Ten list powinna przeczytać każda mama fot. 123rf
Pewnego dnia doczekasz się nagrody. Być może nie spodziewasz się tego, teraz gdy po całym dniu jesteś tak zmęczona i rozdrażniona, że rezygnujesz z kąpieli, bo po prostu nie masz siły na kolejną czynność. Chcesz wiedzieć za co?


Dostaniesz nagrodę, bo aktualnie wieczory spędzasz na kłótniach o najbardziej przyziemne rzeczy. Powiedziałaś tylko: „proszę, umyj zęby”, a wyszła z tego 20-minutowa jatka, tylko dlatego, że to nie był pomysł twojego dziecka. Nagroda jest tuż-tuż.

Teraz wybuchają walki, bo twoje dziecko nie pozwala sobie pomóc w wiązaniu butów, choć jesteście spóźnieni już kwadrans. Niezależność musi być górą. Wkrótce się to opłaci.

Dziś twoje dziecko upiera się przy każdym swoim wyborze – w ważnych i błahych sprawach. Doprowadza cię to do obłędu, ale kiedyś to będzie jego największa siła. Dostaniesz nagrodę, za to, że dziś masz cierpliwość i zachowujesz zdrowy rozsądek, gdy twoje dziecko walczy, by jego słowo było ostatnie.


To się opłaci. Jego ciągła dociekliwość, potrzeba zadawania pytania za pytaniem i zrozumienia, jak ten świat działa. Dziś cię to męczy, czasem zaskakuje, bo nie zawsze znasz odpowiedź. Nie szkodzi. Już niebawem dostaniesz nagrodę za to, że szukasz odpowiedzi razem z nim, choć wolałabyś pomilczeć.


Opłacą się te wszystkie nieprzespane noce, kiedy nie możesz zmrużyć oka, bo zastanawiasz się, czy popełniłaś błąd. Czy dobrze poradziłaś sobie w każdej sytuacji – i tej drobnej, i bardzo istotnej. Dostaniesz nagrodę za wyrzuty sumienia, że straciłaś cierpliwość czy nie byłaś dostatecznie uważna.


Martwisz się, czy twoje dziecko wie, jak bardzo jest dla ciebie ważne, jak bardzo je kochasz. Czy zawsze o tym pamięta? Czy widzi to na twojej twarzy? A może widzi tylko złość i zmęczenie? Te wszystkie rozterki zostaną ci wynagrodzone.

Bo wszystkie twoje przeżycia, starania i decyzje kształtują twojego młodego człowieka. Wszystkie próby, na które cię wystawia swoim zachowaniem też. To wszystko powoduje, że wychowasz silnego człowieka. Że będzie miał cechy, które zadecydują, jak poradzi sobie w dorosłym, czasem okrutnym, życiu. To dzięki tobie twoje dziecko będzie miało tarczę i narzędzia do walki, gdy nadejdą ciężkie czasy.

Są to cechy, które sprawią, że będzie się wyróżniał, a co najważniejsze, dadzą mu odwagę, by wstać, gdy upadnie. Będzie słyszany. Zawsze. Będzie tak, bo wychowasz go na silnego człowieka. Teraz nie boi się powiedzieć, co jest słuszne, nie boi się zabrać głos, gdy zobaczy, że coś dzieje się źle.

Czasem nazywają go mądralą, dorośli mówią, że pyskuje. Ale kiedyś, gdy powie to, co myśli z odwagą, którą w nim pielęgnowałaś, jego głos będzie głosem wielu!

To wszystko się opłaci. Ponieważ tak samo mocno, jak się denerwujesz, to wierzysz, że twoje dziecko stworzone jest do wielkich rzeczy. Choć jesteś zmęczona, droga mamo, to pamiętaj – masz powody do dumy!
Źródło: herviewfromhome.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...