Wystarczy, że odpowiesz na te trzy pytania! Biznesowa metoda sprawi, że wychowasz silne dziecko

Jak wychować szczęśliwe dziecko?
Jak wychować szczęśliwe dziecko? 123rf.com
Chcesz wychować pewne siebie i szczęśliwe dzieci, ale czujesz, że w głowie masz kocioł, myśli się plączą, nie wiesz, od czego zacząć. I właściwie jak wprowadzić zmiany? Może ci pomóc metoda "Start with why", czyli po prostu zastanów się DLACZEGO?


Dlaczego, dlaczego, dlaczego...
Dlaczego chcesz, żeby twoja córka nie czuła się gorsza od chłopców?
Dlaczego chcesz, żeby syn płakał, jeżeli czuje taką potrzebę?
Dlaczego chcesz, żeby byli silni i pewni siebie?

Na zastosowanie metody Simona Sineka w kontekście wychowania dzieci wpadła Magda Korczyńska, która prowadzi bloga "Jak wychowywać dziewczynki". Ale czym właściwie jest "Start with why"?

To metoda brytyjsko-ametrykańskiego mówcy i autora, który w swojej pracy zawodowej zajmuje się konsultowaniem firm i... przywództwem. To właśnie w kontekście tego ostatniego zauważa, że podstawowe pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć na początku każdego projektu to właśnie "dlaczego". – Jeżeli nie wiesz, "DLACZEGO" robisz to, co robisz, skąd mają to wiedzieć inni? – pisze w swojej książce, w której próbuje pobudzić ludzi do robienia tego, co ich inspiruje.


Rodzina jak firma
Sinek skupia się na biznesie, funkcjonowaniu w wielkich firmach i korporacjach, wdrażaniu projektów. Chyba jednak każda mama zgodzi, że połączenie życia zawodowego, obowiązków domowych i wychowania dzieci to prawdziwe wyzwanie, które niejednokrotnie przypomina kierowanie zespołem.


Z takiego założenia wyszła właśnie autorka bloga na temat wychowania dziewczynek. Postanowiła przefiltrować to, co robi przez trzy zasadnicze pytania: dlaczego, jak i co. – Filozofia "Start with why" wydaje się prosta i przyjmuje następującą logikę: DLACZEGO stojące za moimi działaniami reprezentuje kluczowe wartości, jakie wyznaję; z wartości tych wynika, JAK wykonuję działania i CO robię, by moje aktywności odzwierciedlały moje wartości – pisze Korczyńska.


Trzy pytania
Mówiąc najogólniej: bez odpowiedzi na pytanie "DLACZEGO", nie będziemy mieli wglądu w "JAK" i "CO." Wtedy nasze działania mogą być impulsywne, niekontrolowane, przypadkowe, a co za tym idzie może się zdarzyć, że niby będziemy coś robić, ale efekt będzie negatywny, a w najlepszym przypadku nie będzie go w ogóle.

Jak metodę Sineka zastosować w praktyce? Zastanów się i napisz sobie na kartce to, czego oczekujesz od i dla swoich dzieci. Twoim "DLACZEGO" może być na przykład to, że chcesz, aby twoje dzieci były stanowcze, silne, dobrze radziły sobie z przeciwnościami, broniły słabszych, ufały sobie i miały fundament, który pomoże im zrozumieć, co o znaczy żyć w zgodzie ze sobą.

Następnie rozpisz, jak chcesz to osiągnąć – nie porównywać dzieci do innych, pytać i szanować opinie pociech, dawać im wybór, przestać naciskać i upierać się przy tym, co ja, rodzic, chce? Opcji jest wiele i zależą od tego, jakie ustaliłeś sobie "DLACZEGO".

Ostatnie pytanie brzmi: co zamierzasz zrobić, by osiągnąć to, co wypisałeś przy pytaniu pierwszym? Czego musisz nauczyć siebie i dzieci? Jaki rodzaj wiedzy może wam pomóc? Na co pozwalać pociechom?

Metoda jest bardzo elastyczna i zależy właściwie od tego, czego ty od niej oczekujesz. Może warto spróbować, by poprawić komunikację nie tylko ze swoimi dziećmi, ale również z samym sobą?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE